Wyrok Trybunału z dnia 30 listopada 2012 r. w sprawie E-19/11 - Vín Tríó ehf. przeciwko Republice Islandii.

WYROK TRYBUNAŁU

z dnia 30 listopada 2012 r.

w sprawie E-19/11

Vín Tríó ehf. przeciwko Republice Islandii

(Swobodny przepływ towarów - Dopuszczalność - Zakres produktów - Artykuły 11 i 16 Porozumienia EOG - Monopole państwowe o charakterze handlowym - Zasady dotyczące istnienia i funkcjonowania monopolu - Zasady wyboru produktu - Odmowa sprzedaży napojów alkoholowych zawierających środki stymulujące, takie jak kofeinę - Dyskryminacja produktów przywożonych w stosunku do produktów krajowych - Brak produkcji krajowej)

(2013/C 75/08)

(Dz.U.UE C z dnia 14 marca 2013 r.)

W sprawie E-19/11 Vín Tríó ehf. przeciwko Republice Islandii - WNIOSEK skierowany do Trybunału na mocy art. 34 Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości przez Héraðsdómur Reykjavíkur (sąd rejonowy w Reykjaviku) dotyczący tego, czy art. 11 i 16 Porozumienia EOG uniemożliwiają podmiotowi wykonującemu monopol państwowy w zakresie sprzedaży detalicznej alkoholu odmowę przyjęcia do sprzedaży w swoich punktach sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych zawierających środki pobudzające, np. kofeinę, Trybunał w składzie: Carl Baudenbacher, przewodniczący, Per Christiansen (sędzia sprawozdawca) i Páll Hreinsson, sędziowie, wydał dnia 30 listopada 2012 r. wyrok zawierający sentencję następującej treści:

Nie jest naruszeniem art. 16 ust. 1 Porozumienia EOG, jeżeli państwo EOG stanowi w prawodawstwie lub za pośrednictwem aktów administracyjnych, że podmiot wykonujący monopol państwowy w zakresie sprzedaży detalicznej alkoholu może odmówić przyjęcia do sprzedaży w swoich punktach sprzedaży napojów alkoholowych zawierających środki stymulujące, takie jak kofeinę.

Taka zasada wyboru musi się jednak stosować w ten sam sposób do krajowych i przywożonych napojów alkoholowych zawierających środki stymulujące. Jeżeli nie istnieje produkcja krajowa, jak ma to miejsce w obecnym przypadku, a ta zasada wyboru nie ma na celu ochrony produkcji krajowej podobnych produktów, nie można uznać, że stawia ona podmioty lub produkty z innych państw EOG w niekorzystnej sytuacji.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024