Sprawa T-545/12: Skarga wniesiona w dniu 17 grudnia 2012 r. - Mory i in. przeciwko Komisji.

Skarga wniesiona w dniu 17 grudnia 2012 r. - Mory i in. przeciwko Komisji

(Sprawa T-545/12)

(2013/C 71/36)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2013 r.)

Strony

Strona skarżąca: Mory SA (Pantin, Francja), Mory Team (Pantin); i Compagnie française superga d'investissement dans le service (CFSIS) (Miraumont, Francja) (przedstawiciele: adwokaci B. Vatier i F. Loubières)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

stwierdzenie nieważności decyzji Komisji;
obciążenie Komisji kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Strona skarżąca podnosi pięć zarzutów w uzasadnieniu skargi na decyzję Komisji C(2012) 2401 wersja ostateczna z dnia 4 kwietnia 2012 r., w drodze której Komisja precyzuje, iż nałożony na spółki Sernam w art. 2 decyzji Komisji C(2012) 1616 wersja ostateczna z dnia 9 marca 2012 r. obowiązek zwrotu pomocy państwa nie obejmuje ewentualnych nabywców aktywów grupy Sernam(1).

1)
Zarzut pierwszy oparty na braku kompetencji Komisji do wydania zaskarżonej decyzji i na dokonanym w ten sposób nadużyciu władzy, ponieważ Komisja nie miała kompetencji do wydania decyzji stwierdzającej, że procedura przyjęta w celu wykonania decyzji z dnia 9 marca 2012 r. nie stanowi jej obejścia bez ponownego szczegółowego badania.
2)
Zarzut drugi oparty na naruszeniu obowiązku zastosowania formalnego postępowania wyjaśniającego w ramach kontroli pomocy państwa w przypadku poważnych wątpliwości.
3)
Zarzut trzeci oparty na sprzeczności przedmiotu i uzasadnienia, ze względu na to, że z jednej strony przedmiot decyzji, na którą powołuje się Komisja i jej rzeczywista treść, nie są zdaniem strony skarżącej równoważne, a z drugiej strony w decyzji przyjęto sprzeczne kryteria w celu dokonania oceny braku ciągłości gospodarczej pomiędzy działalnością objętą pomocą a nabywcą tej działalności.
4)
Zarzut czwarty oparty na oczywistych błędach w ocenie w odniesieniu do i) przedmiotu sprzedaży ii) ceny przekazania, iii) chwili, w jakiej odbyło się przekazanie, iv) stopnia niezależności nowych właścicieli i akcjonariuszy oraz v) ekonomicznej logiki transakcji.
5)
Zarzut piąty oparty na braku podstawy prawnej, ze względu na to, że decyzja została wydana bez sprawdzenia, że zbycia aktywów dokonano na podstawie ich wartości rynkowej i bez zbadania skutków okoliczności, że nabywca należy do tej samej grupy, co grupa, która udzieliła niezgodnej z prawem pomocy.
______

(1) Pomoc państwa nr SA.34547 (2012/N) - Francja, będąca przedmiotem powiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (Dz.U. 2012, C 305, s. 10).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024