Sprawa C-13/13 P: Odwołanie od wyroku Sądu (piąta izba) wydanego w dniu 7 listopada 2012 r. w sprawie T-574/08, Syndicat des thoniers méditerranéens i in. przeciwko Komisji, wniesione w dniu 10 stycznia 2013 r. przez Syndicat des thoniers méditerranéens, Marca Carrena, Jeana Louisa Donnarela, Jeana-François Floresa, Géralda Jeana Lubrana, Hervégo Marina, Nicolasa Marina, Sébastiena Marina, Serge’a Antoine’a Joségo Pereza.

Odwołanie od wyroku Sądu (piąta izba) wydanego w dniu 7 listopada 2012 r. w sprawie T-574/08, Syndicat des thoniers méditerranéens i in. przeciwko Komisji, wniesione w dniu 10 stycznia 2013 r. przez Syndicat des thoniers méditerranéens, Marca Carrena, Jeana Louisa Donnarela, Jeana-François Floresa, Géralda Jeana Lubrana, Hervégo Marina, Nicolasa Marina, Sébastiena Marina, Serge'a Antoine'a Joségo Pereza

(Sprawa C-13/13 P)

(2013/C 71/19)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2013 r.)

Strony

Wnoszący odwołanie: Syndicat des thoniers méditerranéens, Marc Carreno, Jean Louis Donnarel, Jean-François Flores, Gérald Jean Lubrano, Hervé Marin, Nicolas Marin, Sébastien Marin, Serge Antoine José Perez (przedstawiciel: adwokat C. Bonnefoi)

Druga strona postępowania: Komisja Europejska, Gérard Buono, Jean-Luc Buono, Roger Del Ponte, Serge Antoine Di Rocco, Jean Gérald Lubrano, Jean Lubrano, Jean Lucien Lubrano, Fabrice Marin, Robert Marin

Żądania wnoszących odwołanie

uwzględnienie odwołania w zakresie zarzutów i żądań podniesionych przez wnoszących odwołanie;
uchylenie wyroku Sądu (piąta izba) z dnia 7 listopada 2012 r. w sprawie T-574/08, w części, w jakiej oddalono nim skargę wniesioną przez wnoszących odwołanie;
uchylenie wyroku Sądu (piąta izba) z dnia 7 listopada 2012 r. w sprawie T-574/08, w części dotyczącej kosztów postępowania;
uznanie dopuszczalności wniesionej przez Syndicat des Thoniers de la Méditerranée (STM) skargi i jej uwzględnienie, włącznie z żądaniem odszkodowawczym;
uwzględnienie przedstawionych przed Sądem żądań skarżących, które wniosły odwołanie do Trybunału;
uwzględnienie przedstawionych przed Sądem żądań wnoszących odwołanie w odniesieniu do zasady odszkodowania wyrównawczego;
uwzględnienie przedstawionych przed Sądem żądań wnoszących odwołanie w odniesieniu do żądanej w pierwotnej skardze, lecz skorygowanej następnie ze względu na stabilizację elementów obliczenia strat operacyjnych i zaświadczeń, kwoty odszkodowania;
w przypadku nieuwzględnienia poprzedniego punktu, obciążenie Komisji Europejskiej kosztami wyznaczenia biegłego do obliczenia należnego odszkodowania na podstawie sposobu obliczania, który zostanie przyjęty przez Trybunał;
obciążenie Komisji całością kosztów postępowania i zasądzenie na rzecz wnoszących odwołanie wszystkich kosztów adwokackich, postępowania, wydatków na poczet wysyłki i podróży poniesionych przez STM i indywidualnych wnoszących odwołanie.

Zarzuty i główne argumenty

Wnoszący odwołanie podnoszą na poparcie swego odwołania cztery zarzuty.

Po pierwsze, Syndicat des Thoniers de la Méditerranée uważa, że Sąd przeinaczył informacje zawarte w aktach sprawy, aby stwierdzić, iż Syndicat des Thoniers de la Méditerranée nie ma interesu prawnego i w konsekwencji, aby uznać, że jego skarga była niedopuszczalna.

Po drugie, wnoszący odwołanie uważają, że Sąd naruszył prawo, dokonując wykładni wyroku z dnia 17 marca 2011 r. w sprawie C-221/09 AJD Tuna w ten sposób, że umożliwia on uznanie rozporządzenia (WE) nr 530/2008(1) za akt niezgodny z prawem. Zdaniem wnoszących odwołanie rozporządzenie to jest nadal zgodne z prawem, lecz częściowo nieważne.

Po trzecie, wnoszący odwołanie zarzucają Sądowi pominięcie odpowiedzialności Komisji z tytułu działania zgodnego z prawem, na tej podstawie, że podnoszona szkoda nie przekracza granic ryzyka gospodarczego właściwego dla działalności połowowej.

Wreszcie wnoszący odwołanie zarzucają Sądowi, że nie uwzględnił on przepisów prawa, których przestrzeganie powinien zapewnić, nie orzekając w przedmiocie zarzutów i żądań podniesionych przed nim przez strony sporu. W szczególności wnoszący odwołanie zarzucają Sądowi, iż nie orzekł w przedmiocie zarzutów i żądań dotyczących odmiennego traktowania hiszpańskich statków rybackich i składających skargę do Komisji w rozporządzeniu (WE) nr 530/2008.

______

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 530/2008 z dnia 12 czerwca 2008 r. ustanawiającego środki nadzwyczajne w odniesieniu do statków rybackich do połowów okrężnicą prowadzących połowy tuńczyka błękitnopłetwego w Oceanie Atlantyckim, na wschód od 45° długości geograficznej zachodniej, oraz w Morzu Śródziemnym (Dz.U. L 155, s. 9).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.71.12/2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-13/13 P: Odwołanie od wyroku Sądu (piąta izba) wydanego w dniu 7 listopada 2012 r. w sprawie T-574/08, Syndicat des thoniers méditerranéens i in. przeciwko Komisji, wniesione w dniu 10 stycznia 2013 r. przez Syndicat des thoniers méditerranéens, Marca Carrena, Jeana Louisa Donnarela, Jeana-François Floresa, Géralda Jeana Lubrana, Hervégo Marina, Nicolasa Marina, Sébastiena Marina, Serge’a Antoine’a Joségo Pereza.
Data aktu: 09/03/2013
Data ogłoszenia: 09/03/2013