Sprawa T-579/13: Skarga wniesiona w dniu 6 listopada 2013 r. - Istituto Di Vigilanza Dell'Urbe przeciwko Komisji.

Skarga wniesiona w dniu 6 listopada 2013 r. - Istituto Di Vigilanza Dell'Urbe przeciwko Komisji

(Sprawa T-579/13)

(2013/C 377/42)

Język postępowania: włoski

(Dz.U.UE C z dnia 21 grudnia 2013 r.)

Strony

Strona skarżąca: Istituto Di Vigilanza Dell'Urbe SpA (Rzym, Włochy) (przedstawiciele: D. Dodaro i S. Cianciullo, adwokaci)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania strony skarżącej

Skarżąca wnosi do Sądu o:

stwierdzenie, że oferta wybranego oferenta Città di Roma Metronotte s.r.l. nie jest zgodna ze szczególnymi przepisami dotyczącymi przetargu, a w szczególności z pkt 5.2 specyfikacji warunków zamówienia, według którego oferty powinny być zredagowane zgodnie z "europejskim i krajowym prawem pracy stosowanym w dziedzinie przejęcia przedsiębiorstw, w szczególności zgodnie z dyrektywą 2001/23/WE i przepisami krajowymi dokonującymi jej transpozycji" ze szczególnym uwzględnieniem "przepisów dotyczących ochrony praw pracowniczych w przypadku zmiany pracodawcy w wyniku prawnego przeniesienia własności";
stwierdzenie, że oferta przedstawiona przez Città di Roma Metronotte s.r.l. narusza w sposób obiektywny zasadę równego traktowania i konkurencji i jest zatem sprzeczna z przepisami zawartymi w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 1268/2012 z dnia 29 października 2012 r. w sprawie zasad stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, którego motyw 41 stanowi, że "celem procedur udzielania zamówień jest zaspokojenie potrzeb instytucji na najlepszych możliwych warunkach, przy jednoczesnym zagwarantowaniu równego dostępu do zamówień publicznych i przestrzeganiu zasad przejrzystości i niedyskryminacji";
stwierdzenie w związku z tym nieważności decyzji o udzieleniu zamówienia Città di Roma Metronotte s.r.l. oraz umowy zawartej ewentualnie z tą ostatnią;
obciążenie Komisji kosztami postępowania;
zasądzenie od Komisji odszkodowania.

Zarzuty i główne argumenty

Niniejsza skarga jest skierowana przeciwko decyzji przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Włoszech nr ARES (2013) 2936015 z dnia 27 sierpnia 2013 r., której przedmiotem jest "PO/2013-11-SEC/ROM - Międzyinstytucjonalne zaproszenie do składania ofert na usługi ochrony i obsługi recepcji w Domach Unii Europejskiej w Rzymie i Mediolanie - Część 1 Przedstawicielstwo Unii Europejskiej i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Rzymie", i na mocy której odrzucono ofertę skarżącej.

Na poparcie swojej skargi skarżąca podnosi dwa zarzuty.

1)
Zarzut pierwszy oparty na naruszeniu szczególnych przepisów dotyczących przetargu i zasady równego traktowania.
zostało w tym względzie podniesione, że szczególne przepisy przewidywały, iż podmiot któremu udzielono zamówienia na usługi powinien przejąć personel, zatrudniając zaprzysiężonych strażników zatrudnionych przez ustępujące przedsiębiorstwo w tym samym miejscu; oraz że
potwierdzając implicite udzielenie zamówienia pozwana naruszyła zasadę równego traktowania, która zakłada przyjęcie i stosowanie w sposób bezstronny jasnych i jednolitych dla wszystkich uczestników zasad przetargowych.
2)
Zarzut drugi oparty na naruszeniu rozporządzenia Komisji Europejskiej (UE) nr 1268/2012.
zostało w tym względzie podniesione naruszenie ustanowionej w art. 2 dyrektywy 2004/18/WE zasady równego traktowania oferentów oraz zasad wyrażonych we wskazanej dyrektywie mających zapewnić zachowanie przejrzystości i konkurencji jak również przepisów obowiązujących w dziedzinie ochrony pracy; oraz, że
wyłącznie niezachowanie szczególnych zasad przetargowych, układu zbiorowego oraz zasad wspólnotowych i krajowych gwarantujących ochronę pracowników, które zostały zachowane przez innych oferentów umożliwiło podmiotowi, któremu udzielono zamówienia przedstawienie oferty najkorzystniejszej ekonomicznie.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024