Nota informacyjna - Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania: Informacje dotyczące środków podjętych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 8.

NOTA INFORMACYJNA

Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania: Informacje dotyczące środków podjętych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 8

(2013/C 366/08)

(Dz.U.UE C z dnia 14 grudnia 2013 r.)

W art. 8 rozporządzenia Rady (WE) nr 428/2009 1 przewiduje się, że państwa członkowskie mogą, ze względów bezpieczeństwa publicznego lub ze względu na prawa człowieka, zabronić wywozu produktów podwójnego zastosowania niewymienionych w załączniku I do tego rozporządzenia lub wymagać zezwolenia na ich wywóz. Zgodnie z art. 8 ust. 4 tego rodzaju środki są publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niderlandy zawiadomiły Komisję o uchyleniu dekretu Stcrt. 2013 nr 8590 z dnia 28 marca 2013 r. dotyczącego usług pośrednictwa w zakresie niektórych produktów podwójnego zastosowania i wywozu takich produktów do Syrii oraz o zastąpieniu go dekretem Stcrt. 2013 nr 25632 opublikowanym dnia 13 września 2012 r., który wprowadza następujące środki:

1)
Wymóg uzyskania ze względów bezpieczeństwa publicznego lub ze względu na prawa człowieka zezwolenia na wywóz niektórych produktów podwójnego zastosowania niewymienionych w załączniku I. Środek ten ma zastosowanie do wywozu, gdy krajami przeznaczenia są Syria i Egipt, poniżej wymienionych produktów, które mogą zostać użyte do represji wewnętrznych:
Nr Produkt
1. Broń palna, amunicja i powiązany osprzęt:
1.1. broń palna nieobjęta pozycjami ML 1 i ML 2 wspólnego wykazu uzbrojenia
1.2. amunicja przeznaczona specjalnie do broni palnej wymienionej w pkt 1.1 i specjalnie do niej zaprojektowane części
1.3. celowniki do broni nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia
2. Bomby i granaty nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia
3. Pojazdy(2):
3.1. pojazdy wyposażone w armatki wodne, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów kontroli zamieszek
3.2. pojazdy specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane w celu obezwładnienia napastników za pomocą energii elektrycznej
3.3. pojazdy specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane w celu usuwania barykad, również sprzęt budowlany wyposażony w środki ochrony balistycznej
3.4. pojazdy specjalnie zaprojektowane do transportu lub transferu więźniów lub aresztantów
3.5. pojazdy specjalnie zaprojektowane do rozmieszczania przenośnych zapór(3)
3.6. elementy pojazdów wyszczególnionych w pkt 3.1-3.5 specjalnie zaprojektowane do celów kontroli zamieszek
4. Substancje wybuchowe i powiązany sprzęt:
4.1. sprzęt i urządzenia specjalnie zaprojektowane do wywoływania eksplozji przez użycie środków elektrycznych i nieelektrycznych, w tym: urządzenia zapłonowe, detonatory, zapalniki, pobudzacze, lont detonujący oraz specjalnie zaprojektowane do nich części z wyjątkiem sprzętu i urządzeń zaprojektowanych do określonych celów handlowych, których działanie polega na uruchomieniu środkami wybuchowymi innego sprzętu lub urządzenia, którego funkcja nie polega na wywoływaniu eksplozji (np. układy uruchamiające poduszki powietrzne w samochodach, ochronniki przepięciowe oraz urządzenia uruchamiające lub przeciwpożarowe instalacje tryskaczowe)
4.2. ładunki wybuchowe do cięcia liniowego nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia
4.3. inne materiały wybuchowe nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia i powiązane substancje:
a) amatol
b) nitroceluloza (zawierająca więcej niż 12,5 % azotu)
c) nitroglikol
d) tetraazotan pentaerytrytolu (PETN)
e) chlorek pikrylu
f) 2,4,6-trójnitrotoluen (TNT)
5. Sprzęt ochronny nieobjęty pozycją ML 13 wspólnego wykazu uzbrojenia(4):
5.1. kamizelki kuloodporne zapewniające ochronę balistyczną lub przed pchnięciem nożem
5.2. hełmy zapewniające ochronę przed pociskami lub przed odłamkami, hełmy używane do ochrony w trakcie zamieszek, tarcze i tarcze balistyczne
6. Symulatory inne niż objęte pozycją ML 14 wspólnego wykazu uzbrojenia, przeznaczone do szkoleń w posługiwaniu się bronią palną oraz specjalnie do nich zaprojektowane oprogramowanie
7. Sprzęt noktowizyjny i termowizyjny oraz wzmacniacze obrazu, inne niż objęte wspólnym wykazem uzbrojenia
8. Drut ostrzowy
9. Noże wojskowe, noże bojowe i bagnety o długości ostrza przekraczającej 10 cm
10. Urządzenia produkcyjne zaprojektowane specjalnie na potrzeby produktów wyszczególnionych w niniejszym wykazie
11. Specjalna technologia do opracowywania, produkcji i stosowania produktów wyszczególnionych w niniejszym wykazie
(2) Pozycja ta nie obejmuje pojazdów specjalnie zaprojektowanych do celów przeciwpożarowych.

(3) Do celów pozycji 3.5 pojęcie "pojazdy" obejmuje przyczepy.

(4) Pozycja ta nie obejmuje: (1) sprzętu zaprojektowanego specjalnie do celów sportowych; (2) sprzętu zaprojektowanego specjalnie do celów bezpieczeństwa pracy.

Wymóg uzyskania zezwolenia na wywóz określonego rodzaju wyposażenia laboratoryjnego, gdy krajem przeznaczenia jest Syria: sprzęt laboratoryjny do analiz (badań niszczących lub nieniszczących) lub wykrywania substancji, włącznie z częściami i akcesoriami do takiego sprzętu zaprojektowanego specjalnie do użytku medycznego. Wymóg uzyskania zezwolenia dla wyżej wymienionych produktów został wprowadzony dekretem 2013 nr 24410 z dnia 2 września 2013 r. po publikacji rozporządzenia Rady (UE) nr 697/2013 2 , które obejmowało tylko sprzęt laboratoryjny do analiz (badań niszczących lub nieniszczących) lub wykrywania substancji, z wyjątkiem sprzętu włącznie z częściami i akcesoriami, zaprojektowanego specjalnie do użytku medycznego. Przed publikacją rozporządzenia Rady (UE) nr 697/2013 oba wymogi uzyskania zezwolenia stanowiły część dekretu 2013 nr 8590 z dnia 28 marca 2013 r.

1 Dz.U. L 134 z 29.5.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (UE) nr 697/2013 z dnia 22 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 36/2012 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Syrii (Dz.U. L 198 z 23.7.2013, s. 28).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.366.33

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Nota informacyjna - Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania: Informacje dotyczące środków podjętych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 8.
Data aktu: 14/12/2013
Data ogłoszenia: 14/12/2013