Zaproszenie do zgłaszania kandydatur na stanowiska sędziów Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej.

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur na stanowiska sędziów Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej

(2013/C 353/06)

(Dz.U.UE C z dnia 3 grudnia 2013 r.)

1.
Rada zdecydowała o utworzeniu Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej na mocy decyzji 2004/752/WE, Euratom 1 . Sąd ten, który funkcjonuje przy Sądzie Unii Europejskiej i ma w tym sądzie swoją siedzibę, jest właściwy do rozpoznawania w pierwszej instancji sporów między Unią a jej pracownikami na mocy art. 270 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w tym sporów między wszystkimi organami i jednostkami organizacyjnymi a ich personelem, w odniesieniu do których właściwość przyznano Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
2.
W skład Sądu do spraw Służby Publicznej wchodzi siedmiu sędziów, spośród których wybierany jest prezes. Są oni mianowani na sześcioletnią kadencję, która jest odnawialna. Sędziowie są mianowani przez Radę stanowiącą jednomyślnie po konsultacji z komitetem składającym się z siedmiu osobistości wybranych spośród byłych członków Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Unii Europejskiej oraz prawników o uznanej kompetencji. Komitet ten wydaje opinię, czy kandydat jest odpowiedni do pełnienia funkcji sędziego Sądu do spraw Służby Publicznej. Komitet dołącza do tej opinii listę kandydatów o najbardziej odpowiednim i najbogatszym doświadczeniu. Lista taka powinna zawierać co najmniej dwukrotnie większą liczbę kandydatów od liczby sędziów, którzy mają zostać mianowani.
3.
Status oraz ogólne warunki wykonywania funkcji sędziego zostały określone w art. 5 załącznika I do Protokołu w sprawie statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ich uposażenie, emerytury i dodatki zostały określone w rozporządzeniu Rady (WE, Euratom) nr 202/2005 z dnia 18 stycznia 2005 r., zmieniającym rozporządzenie nr 422/67/EWG, nr 5/67/Euratom określające uposażenie przewodniczącego i członków Komisji, a także prezesa, sędziów, rzeczników generalnych i sekretarza Trybunału Sprawiedliwości oraz prezesa, członków i sekretarza Sądu Pierwszej Instancji 2 .
4.
Z uwagi na fakt, że mandat dwóch sędziów wygasa dnia 30 września 2014 r., ogłoszono zaproszenie do zgłaszania kandydatur z myślą o mianowaniu dwóch nowych sędziów na okres sześciu lat - od dnia 1 października 2014 r. do dnia 30 września 2020 r.
5.
Na mocy postanowień art. 257 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i art. 3 załącznika I do Protokołu w sprawie statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, kandydaci na stanowisko sędziego muszą spełnić następujące warunki:
należeć do osób o niekwestionowanej niezależności,
posiadać kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk sądowych,
być obywatelami Unii.

Zwraca się uwagę kandydatów na fakt, że poza wymienionymi wymogami minimalnymi, wspomniany wcześniej komitet będzie miał na względzie w szczególności predyspozycje kandydatów do pracy w ramach struktury kolegialnej, w międzynarodowym i wielojęzycznym środowisku, jak również charakter, znaczenie i długość ich stażu zawodowego w dziedzinie odpowiedniej do funkcji, którą mieliby wykonywać.

6.
Do zgłoszenia kandydatury kandydaci dołączają curriculum vitae i list motywacyjny, a także kserokopie dokumentów potwierdzających.

Zgłoszenia kandydatur należy przesyłać na adres:

Sekretariat Generalny Rady Unii Europejskiej

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do Sądu do spraw Służby Publicznej

Office 20 40 LM 15

Rue de la Loi/Wetstraat 175

1048 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Zgłoszenia kandydatur należy wysyłać wyłącznie listem poleconym, najpóźniej do dnia 17 stycznia 2014 r. (decyduje data stempla pocztowego).

By ułatwić rozpatrywanie kandydatur, kandydaci są proszeni o przysyłanie curriculum vitae i listu motywacyjnego również pocztą elektroniczną, najlepiej w formacie Word (nie w formacie PDF) na następujący adres:

cdstfp@consilium.europa.eu

Wysyłka pocztą elektroniczną nie zastępuje jednak wysyłki listem poleconym i nie ma ona żadnego wpływu na dopuszczenie danego kandydata do procedury selekcji.

7.
Ochrona danych osobowych - Informacje przeznaczone dla podmiotów danych - przetwarzanie dotyczące procedur mianowania sędziów Sądu do spraw Służby Publicznej.

Uwagę podmiotów danych zwraca się na następujące informacje przekazywane zgodnie z art. 11 i 12 rozporządzenia (WE) nr 45/2001:

a)
Tożsamość administratora danych i służby odpowiedzialnej za przetwarzanie

Dyrektor dyrekcji 4 (Zagadnienia instytucjonalne, Budżet i Regulamin Pracowniczy) Służby Prawnej Rady Unii Europejskiej - e-mail: sj.fop-coj@consilium.europa.eu

b)
Cele przetwarzania danych

Celem przetwarzania danych jest umożliwienie Radzie przystąpienia do mianowania sędziów Sądu do spraw Służby Publicznej, przy zapewnieniu poufności i właściwego przebiegu procedur.

c)
Kategorie potrzebnych danych i pochodzenie danych Różne dane osobowe przekazane Radzie przez kandydata.
d)
Odbiorcy lub kategorie odbiorców danych

Sekretarz Generalny Rady i jego gabinet; dyrekcja 4 i dyrektor generalny Służby Prawnej Rady; stali przedstawiciele państw członkowskich i ich personel, członkowie komitetu przewidzianego w art. 3 ust. 3 załącznika I do Protokołu w sprawie statutu Trybunału Sprawiedliwości. Niektóre dane, mianowicie curriculum vitae kandydatów mogą zostać przekazane organom przygotowawczym Rady i Radzie.

e)
Procedury gwarantujące prawa podmiotów danych

Procedury gwarantujące prawa podmiotów danych są to procedury przewidziane w sekcji 5 decyzji Rady 2004/644/WE.

f)
Podstawa prawna przetwarzania

Artykuł 257 TFUE i art. 3 załącznika I do Protokołu w sprawie statutu Trybunału Sprawiedliwości; art. 240 ust. 2 TFUE i art. 23 Regulaminu wewnętrznego Rady.

g)
Terminy zatrzymywania danych

Dane dotyczące osób mianowanych na stanowiska sędziów będą zatrzymywane przez sześć lat od dnia wejścia w życie decyzji o mianowaniu. Dane dotyczące kandydatów, którzy nie zostali uwzględnieni w procedurze selekcyjnej, będą zatrzymywane przez trzy miesiące od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym decyzji Rady w sprawie mianowania sędziów Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej.

h)
Prawo do odwołania się do Europejskiego Inspektora Ochrony Danych

Podmioty danych mogą odwołać się do Europejskiego Inspektora Ochrony Danych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.

1 Dz.U. L 333 z 9.11.2004, s. 7.
2 Dz.U. L 33 z 5.2.2005, s. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024