Odpowiedź na skargę CHAP(2013) 3076.

Odpowiedź na skargę CHAP(2013) 3076

(2013/C 343/10)

(Dz.U.UE C z dnia 23 listopada 2013 r.)

1.
Od pewnego czasu Komisja Europejska otrzymuje serię skarg dotyczących dobrostanu bezpańskich psów oraz postępowania z nimi w Rumunii. Skargi te, które nadal napływają, zarejestrowane zostały pod numerem CHAP(2013) 3076 (zob. potwierdzenie w Dz.U. C 314 z 29.10.2013, s. 9).
2.
Aby udzielić szybkiej odpowiedzi i poinformować zainteresowane strony, przy jednoczesnym możliwie najefektywniejszym wykorzystaniu środków administracyjnych, Komisja publikuje tę odpowiedź w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i w Internecie na stronie:

http://ec.europa.eu/eu_law/complaints/receipt/index_en.htm

3.
Dobrostan populacji bezpańskich zwierząt i postępowanie z nimi nie są regulowane przez przepisy UE i pozostają w wyłącznej kompetencji państw członkowskich. W szczególności art. 13 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który nakłada obowiązek pełnego uwzględniania wymogów związanych z dobrostanem zwierząt przy formułowaniu i wykonywaniu niektórych polityk UE, nie zapewnia podstawy prawnej umożliwiającej zajęcie się wszystkimi kwestiami związanymi z dobrostanem zwierząt.
4.
Komisja wspiera działania Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w sprawie wytycznych do kontroli populacji bezpańskich psów, zwracając szczególną uwagę na ważną rolę lokalnych agencji rządowych w zakresie egzekwowania przepisów dotyczących posiadania psów i wskazując podmioty odpowiedzialne za opracowywanie i przeprowadzanie odpowiednich szkoleń w celu uregulowania kwestii wyłapywania psów, ich transportu i przetrzymywania oraz minimalnych kryteriów dotyczących utrzymywania zwierząt i opieki nad nimi. Wytyczne podkreślają potrzebę równoczesnego podejmowania różnych środków w zakresie kontrolowania populacji bezpańskich psów i wzywają do uśmiercania zwierząt, jeśli to konieczne, w humanitarny sposób, zaznaczając, że strategii takiej nie da się realizować przez dłuższy czas, jeśli nie będą jej towarzyszyć inne działania. Każde państwo członkowskie, jako członek Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), samo określa, w jaki sposób najlepiej stosować się do tych międzynarodowych wytycznych na poziomie krajowym. Komisja będzie nadal wspierać prace regionalnej europejskiej platformy OIE w dziedzinie dobrostanu zwierząt, pomagając krajom członkowskim OIE w Europie Wschodniej, w tym Rumunii, w procesie dostosowania do tych norm.
5.
Systematycznie prowadzone wspólne działania informacyjne i strategie edukacyjne dotyczące dobrostanu psów wspierane są przez Komisję, która współpracuje z innymi podmiotami w rozwijaniu strony internetowej "CARODOG" (http://www.carodog.eu), platformy informacyjnej dotyczącej postępowania z psami, mającej na celu propagowanie odpowiedzialnego posiadania zwierząt, jako podstawowej zasady promowania dobrostanu zwierząt domowych w UE.
6.
Przepisy UE w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania (rozporządzenie Rady (WE) nr 1099/2009) odnoszą się konkretnie do uśmiercania zwierząt w rzeźniach oraz do zwierząt hodowlanych i gospodarskich. Zwierzęta uśmiercane w innych okolicznościach nie są tym rozporządzeniem objęte.
7.
Komisja przywiązuje wielką wagę do wspomnianych wyżej działań i będzie je kontynuować, ale zamknie sprawę dotyczącą przedmiotowych skarg, jako że zawarte w nich zarzuty wykraczają poza zakres prawa UE.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.343.21

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Odpowiedź na skargę CHAP(2013) 3076.
Data aktu: 23/11/2013
Data ogłoszenia: 23/11/2013