Wspólny katalog odmian roślin warzywnych - 32. pełne wydanie.

WSPÓLNY KATALOG ODMIAN ROŚLIN WARZYWNYCH

32. pełne wydanie

(2013/C 312 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 26 października 2013 r.)

Dane osobowe dotyczące punktów kontaktowych w państwach członkowskich i krajach EFTA/EOG przetwarza się zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 1 .

LEGENDA

1.
Wspólny katalog odmian gatunków roślin warzywnych jest publikowany stosownie do postanowień art. 17 dyrektywy Rady 2002/55/WE z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym warzyw 2 .

W związku z wejściem w życie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) wspólny katalog obejmuje również odmiany z krajów EFTA spełniające wymogi tego porozumienia 3 .

Niniejszy katalog zawiera wszystkie odmiany, których materiał siewny, stosownie do art. 16 wyżej wymienionej dyrektywy, nie jest przedmiotem - w EOG - ograniczeń w obrocie odnoszących się do odmiany, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w art. 16 ust. 2 i art. 18 wyżej wymienionej dyrektywy.

Od czasu wejścia w życie dyrektywy Rady 92/33/EWG z dnia 28 kwietnia 1992 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym oraz nasadzeniowym warzyw, innym niż nasiona 4 , niniejszy katalog wyszczególnia również odmiany, których materiał rozmnożeniowy lub nasadzeniowy należy do rodzajów lub gatunków objętych tą dyrektywą.

2.
Wspólny katalog odmian roślin warzywnych został opublikowany po raz pierwszy dnia 29 czerwca 1972 r. 5 . Niniejsze 32. pełne wydanie wspólnego katalogu uaktualnia 31. pełne wydanie 6 . Aktuali- zacja odzwierciedla sytuację na dzień 20 sierpnia 2013 r. 7 .

Suplementy będą tworzone po dostarczeniu informacji przez państwa członkowskie, a nowe wydania będą publikowane w regularnych odstępach czasu.

3.
Katalog podzielony jest według gatunków objętych dyrektywami 92/33/EWG oraz 2002/55/WE. W obrębie każdego gatunku lub, w odpowiednim przypadku (który określa się nazwą botaniczną i jej odpowiednikiem w języku angielskim), podgatunku wyszczególnia on odmiany w porządku alfabe- tycznym przyjętych dla nich nazw odmian. Są to:
a)
nazwy, pod którymi odmiana jest oficjalnie zarejestrowana w państwach członkowskich lub państwie EFTA; zgodnie z art. 9 ust. 2 dyrektywy 2002/53/WE nowe odmiany mogą zostać zarejestrowane w państwie członkowskim lub państwie EFTA wyłącznie pod jedną nazwą. Ta sama odmiana może zostać zarejestrowana w innym państwie członkowskim lub państwie EFTA pod inną nazwą tylko w uzasadnionych przypadkach;
b)
inne nazwy, pod którymi materiał siewny odmiany nadal znajduje się w obrocie (stare odmiany).

Dla ułatwienia, gdy materiał siewny jednej odmiany jest wprowadzany do obrotu pod kilkoma nazwami, została wybrana jedna nazwa formalna. Z reguły nazwa ta jest oficjalną nazwą nadaną odmianie w pierwszym znanym kraju rejestrującym. Wszystkie szczegóły dotyczące odmiany zostały umieszczone pod tą nazwą.

Dla innych nazw odmian przy odpowiedniej nazwie formalnej została umieszczona adnotacja.

4.
Katalog zawiera cztery kolumny:
kolumna 1: "Odmiana",
kolumna 2: "Kraj rejestrujący należący do UE",
kolumna 3: "Kraj rejestrujący EFTA" (obecnie tylko Norwegia),
kolumna 4: "Uwagi".

Kolumna 1 zestawia wszystkie nazwy odmian w porządku alfabetycznym.

Dla nazw formalnych informacje odnoszące się do odmian są podane w czterech kolumnach w sposób wyjaśniony w ust. 5.

Dla innych nazw w kolumnie 4 umieszczona jest adnotacja do nazwy formalnej, jak pokazano na następującym przykładzie:

ALLIUM CEPA

1 2 3 4
Bianca di Maggio = La Reine
5.
W przypadku nazw formalnych następujące informacje odnoszące się do odmiany przedstawiono w czterech kolumnach:
5.1.
Kolumna 1

Bezpośrednio pod nazwą formalną zostały powtórzone, w porządku alfabetycznym, poprzedzone myślnikiem, inne nazwy tej odmiany, pod którymi oficjalnie ją zarejestrowano w państwach członkowskich lub państwie EFTA; podano tylko jedną na kraj rejestrujący.

Dla nazw odmian nieuwzględnionych zob. pkt 5.3.

5.2.
Kolumny 2 i 3
Litery "a" lub "b" pojawiają się przed skrótem każdego państwa członkowskiego lub państwa EFTA posiadającego oficjalnie zarejestrowaną odmianę.

Litera "a" oznacza, że materiał siewny odmiany może być z jednej strony oceniany jako "elitarny materiał siewny" lub "kwalifikowany materiał siewny", a z drugiej strony może być kontrolowany jako "standardowy materiał siewny" (zob. art. 3 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2002/55/WE).

Litera "b" oznacza, że materiał siewny tej odmiany może być wyłącznie kontrolowany jako "standardowy materiał siewny" (zob. art. 3 ust. 2 lit. b) dyrektywy 2002/55/WE).

W większości przypadków za skrótem państwa występuje liczba. Liczba ta określa podmiot odpowiedzialny za zachowanie odmiany w kraju rejestrującym. Nazwy podmiotów odpowiadających tym liczbom umieszczono w załączniku zatytułowanym "Wykaz podmiotów odpowiedzialnych za zachowanie odmian oraz instytucji posiadających wykaz tych podmiotów".
Jeśli "x" zastępuje tę liczbę, oznacza to, że istnieje kilka podmiotów uważanych za odpowiedzialne za zachowanie odmiany w kraju rejestrującym. Ich nazwy można uzyskać od instytucji wskazanej w wykazie dla odpowiedniego państwa członkowskiego lub państwa EFTA.
Jeśli liczba lub "x" są podkreślone, oznacza to, że odnośne podmioty są także odpowiedzialne za zachowanie odmiany w innych krajach rejestrujących, dla których litera "a" lub "b" pojawia się bez liczby lub "x".
Wyżej wspomniane przypisy zostały podane w wierszu odpowiadającym nazwie, pod którą odmiana została oficjalnie zarejestrowana w odnośnym państwie członkowskim lub państwie EFTA (zob. pkt 5.1).
5.3.
Kolumna 4

W kolumnie tej zostały podane następujące informacje:

odmiany mieszańcowe są oznaczone literą "H",
odmiany, w których przypadku rozmnażanie odbywa się głównie poprzez materiał rozmnożeniowy i nasadzeniowy inny niż nasiona, oznaczono literą "V",
nazwy nieuwzględnione w pkt 5.1 zostały podane w porządku alfabetycznym, a za nimi umieszczono skrót dla państwa członkowskiego lub państwa EFTA, w którym ta nazwa jest używana,
nazwa dłużej niedozwolona zgodnie z postanowieniami pkt 3 lub która została skorygowana, lecz była wyszczególniona w poprzednim wydaniu katalogu, została podana tylko dla informacji, poprzedzona skrótem "ant.",
jeśli odmiana została skreślona z katalogu oraz okres dla kwalifikacji, weryfikacji i obrotu materiałem siewnym dozwolony jest zgodnie z art. 15 ust. 2 dyrektywy 2002/55/WE, czas trwania tego okresu powinien być określony poprzez datę wygaśnięcia, poprzedzoną literą "f".

Inne informacje są podawane na bieżąco w spisie przypisów.

grafika

grafika

1 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.
2 Dz.U. L 193 z 20.7.2002, s. 1.
3 Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym z 1992 r.
4 Dz.U. L 157 z 10.6.1992, s. 1.
5 Dz.U. C 169 z 29.6.1972, s. 1.
6 Dz.U. C 341 A z 9.11.2012, s. 1.
7 6. suplement do 31. pełnego wydania (Dz.U. C 239 A z 20.8.2013, s. 53).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024