Komunikat Komisji dotyczący środków przyjętych przez wspólny komitet Unii Europejskiej i Islamskiej Republiki Mauretańskiej ustanowiony Umową partnerską w sprawie połowów między Wspólnotą Europejską a Islamską Republiką Mauretańską, w tym protokołem do niego ustalającym uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w tej umowie.

Komunikat Komisji dotyczący środków przyjętych przez wspólny komitet Unii Europejskiej i Islamskiej Republiki Mauretańskiej ustanowiony Umową partnerską w sprawie połowów między Wspólnotą Europejską a Islamską Republiką Mauretańską, w tym protokołem do niego ustalającym uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w tej umowie

(2013/C 222/04)

(Dz.U.UE C z dnia 2 sierpnia 2013 r.)

Nowy protokół do Umowy partnerskiej w sprawie połowów między Wspólnotą Europejską a Islamską Republiką Mauretańską 1 jest tymczasowo stosowany od dnia 16 grudnia 2012 r. - daty jego podpisania. Obejmuje on okres dwóch lat, licząc od tej daty 2 .

Wspólny komitet Unii Europejskiej i Islamskiej Republiki Mauretańskiej, o którym mowa w art. 10 umowy partnerskiej w sprawie połowów, obradował w dniach 19 i 20 lutego 2013 r. w Paryżu. Zgodnie z art. 4 protokołu wspólny komitet może przyjmować środki powodujące zmianę uprawnień do połowów oraz dostosowanie rekompensaty finansowej.

Na podstawie art. 10 umowy partnerskiej w sprawie połowów i art. 4 protokołu strony uzgodniły niektóre środki wykonawcze w odniesieniu do protokołu i załączników do niego. Środki te wpisano do protokołu wyżej wymienionego wspólnego komitetu i - jako że chodzi o zmiany dotyczące kategorii połowowej 2 i 3 - były one przedmiotem późniejszej wymiany listów.

W trosce o przejrzystość należy zatem poinformować wszystkie zainteresowane strony o tych decyzjach wspólnego komitetu oraz opublikować je w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Ponadto ponowny przydział uprawnień do połowów między kategorię połowów 6 i kategorię połowów 5 stanowi równocześnie przedmiot wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (UE) nr 1259/2012.

Następujące środki mają zastosowanie od dnia 20 lutego 2013 r.:

I.
Kategoria połowowa 1: statki poławiające skorupiaki, z wyjątkiem langusty i kraba
1.
Zezwala się na przyłowy w wysokości 4 % głowonogów, 15 % ryb oraz 10 % krabów. Przyłowy te odnotowuje się wyraźnie w dziennikach połowowych.
2.
Przyłowy ryb dopuszczone na mocy ust. 1 podlegają opłacie w naturze w wysokości 2 % przyłowów ryb bez względu na gatunek.
3.
Liczba statków upoważnionych do równoczesnego połowu na zachód od linii 6 mil ustanowionej począwszy od najniższego stanu wody na południe od równoleżnika 19°00' N zostaje zmieniona z 10 na 12 do celów arkuszy połowowych protokołu dotyczących tej kategorii 3 .
II.
Kategoria połowowa 2: trawlery (niebędące zamrażalniami) i taklowce głębinowe do połowów morszczuka czarnego
1.
Obszar połowowy zostaje rozszerzony:
na południe od równoleżnika 19°15'60" N do równoleżnika 17°50' N: na zachód od linii 18 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody,
na południe od równoleżnika 17°50' N: na zachód od linii 12 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody.
2.
Podczas okresów ochronnych dla połowów głowonogów:
na południe od równoleżnika 19°15'60" N (Cap Timiris) do równoleżnika 17°50' N (Nouakchott) obowiązuje zakaz połowów poza linią 18 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody,
na południe od równoleżnika 17°50' N (Nouakchott) poza linią 12 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody obowiązuje zakaz połowów.
III.
Kategoria połowowa 3: statki poławiające gatunki głębinowe inne niż morszczuk czarny przy pomocy narzędzi innych niż włoki
1.
Obszar połowowy zostaje rozszerzony na południe od równoleżnika 19°21' N od linii 3 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody.
2.
Podczas okresu ochronnego w połowach głowonogów obowiązuje, na południe od równoleżnika 19°15'60" N (Cap Timiris), zakaz połowów poza linią 3 mil liczonych od najniższego stanu wody.
IV.
Kategoria połowowa 4: kraby

Obszar połowowy rozciąga się na południe od równoleżnika 17°50' N, na zachód od linii 12 mil liczonych od najniższego stanu wody.

V.
Kategoria połowowa 5: sejnery tuńczykowe i kategoria połowowa 6: klipry tuńczykowe i taklowce powierzchniowe 4

Trzy upoważnienia dla kliprów z kategorii 6 przenosi się do kategorii 5. Zatem liczba upoważnionych statków w kategorii połowowej 5 wynosi obecnie 25 sejnerów tuńczykowych, a w kategorii 6 - 19 kliprów tuńczykowych i taklowców powierzchniowych.

VI.
Kategoria połowowa 7: trawlery zamrażalnie do połowów pelagicznych

Aby ułatwić dostęp do kanionu i jednocześnie chronić dna znajdujące się na głębokości mniejszej niż 100 m, obszar połowowy rozszerza się na południe od równoleżnika 17°50' N wzdłuż mokradeł Toumbos i u ujścia rzeki Senegal do 15 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody.

1 Dz.U. L 343 z 8.12.2006, s. 4.
2 Dz.U. L 361 z 31.12.2012, s. 10.
3 Arkusze połowowe, kategoria połowowa 1, pkt 6 "Uprawnienia do połowów/Opłaty", wiersz trzeci "Opłata", akapit trzeci protokołu.
4 Przepisy te mają zastosowanie z zastrzeżeniem przyjęcia rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1259/2012.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.222.5

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Komunikat Komisji dotyczący środków przyjętych przez wspólny komitet Unii Europejskiej i Islamskiej Republiki Mauretańskiej ustanowiony Umową partnerską w sprawie połowów między Wspólnotą Europejską a Islamską Republiką Mauretańską, w tym protokołem do niego ustalającym uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w tej umowie.
Data aktu: 02/08/2013
Data ogłoszenia: 02/08/2013