Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa nr SA.33424 (2012/C) (ex 2011/N) - Włochy - pomoc indywidualna dla projektu zintegrowanego CCS Sulcis - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - WŁOCHY

Pomoc państwa nr SA.33424 (2012/C) (ex 2011/N) - Włochy - pomoc indywidualna dla projektu zintegrowanego CCS Sulcis Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 20/02)

(Dz.U.UE C z dnia 23 stycznia 2013 r.)

Pismem z dnia 20 listopada 2012 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Włochy o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Registry

Rue de la Loi/Wetstraat, 200

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: (32-2) 296 12 42

E-mail: stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom włoskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

Opis środka pomocy, względem którego Komisja wszczyna postępowanie

Dnia 27 lipca 2011 r. Włochy zgłosiły plan przyznania pomocy indywidualnej na rzecz "Programu zintegrowanego CCS Sulcis", tj. zmienionej wersji projektu, który był już przedmiotem formalnego postępowania wyjaśniającego zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE w sprawie C 36/2008 i który został następnie wycofany przez Włochy. Obecny projekt zakłada przyznanie zintegrowanej koncesji w drodze międzynarodowego zaproszenia do składania ofert na:

a.
zarządzanie lokalną kopalnią węgla NuraxiFigus;
b.
budowę elektrowni węglowej, której zapotrzebowanie na węgiel będzie w przynajmniej 50% pokrywane z zasobów węgla rodzimego/brunatnego;
c.
instalację sekcji modelowej systemu CCS w zależności od dostępności odpowiednich zbiorników do składowania CO2 na miejscu.

Włochy zaznaczyły, że głównym celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej na Sardynii, a także osiągnięcie następujących celów uzupełniających:

a.
wsparcie badań przemysłowych poświęconych rozwojowi strategicznych technologii wykorzystania (rodzimego) węgla brunatnego w sposób przyjazny dla środowiska (tzw. technologii czystego spalania węgla), w odniesieniu do redukcji powiązanych emisji tlenku siarki, tlenku azotu i cząstek stałych;
b.
wsparcie regionu dotkniętego kryzysem poprzez rozpoczęcie działań badawczych w zakresie energetyki i środowiska "Progetto CO2 zero".

Włochy zakładają otrzymanie pomocy bezpośredniej w postaci zagwarantowanych taryf poboru energii na okres 20 lat od momentu rozpoczęcia całego projektu. W związku z tym całkowita kwota pomocy będzie odpowiadała różnicy pomiędzy zagwarantowanymi taryfami a cenami rynkowymi w okresie eksploatacji elektrowni.

Ocena środka pomocy

Wydaje się, że w ramach projektu CCS Sulcis w sposób wybiórczy zapewnia się koncesjonariuszowi przewagę gospodarczą, której nie uzyskałby w zwykłych warunkach rynkowych, przy użyciu zasobów państwowych. Ponieważ projekt mógłby mieć wpływ na konkurencję i handel wewnątrz UE na rynku energii elektrycznej, Komisja uważa, że wsparcie projektu stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

Środek pomocy należy oceniać bezpośrednio na podstawie art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE, a w przypadku wsparcia finansowego instalacji sekcji modelowej systemu CCS także w odniesieniu do szczegółowych kryteriów oceny określonych w sekcji 5.2. Wytycznych wspólnotowych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska (2008/C 82/01).

Na obecnym etapie Komisja ma szereg wątpliwości odnośnie do zgodności projektu CCS Sulcis z rynkiem wewnętrznym.

Podczas formalnego postępowania wyjaśniającego Komisja zamierza zbadać m.in. następujące kwestie:

a.
w związku z działalnością kopalni Komisja ma wątpliwości co do domniemanego braku wszelkiego innego środka pomocy pośredniej dla lokalnej kopalni węgla, zważywszy, że projekt najwyraźniej formalnie lub faktycznie pociąga za sobą obowiązek stosowania rodzimego węgla brunatnego, i tym samym zapewnia długoterminowy popyt na usługi kopalni i jednocześnie uwzględnia w dodatkowych kwalifikowalnych kosztach koszty pochodzące z wykorzystania węgla brunatnego do wytwarzania energii elektrycznej;
b.
w związku z pomocą dla elektrowni Komisja ma wątpliwości co do tego, czy elektrownie zasilane węglem, najprawdopodobniej zaopatrywane po części rodzimym węglem brunatnym, są najbardziej odpowiednie, by wypełnić cel, jakim jest bezpieczeństwo dostaw energii na Sardynii przy jak najmniejszych kosztach dla państwa;
c.
w związku z sekcją modelową systemu CCS, mimo pozytywnego nastawienia Komisji do tych inwestycji, ma ona wątpliwości co do tego, czy zakładana pomoc jest utrzymana na najniższym możliwym poziomie.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.20.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa nr SA.33424 (2012/C) (ex 2011/N) - Włochy - pomoc indywidualna dla projektu zintegrowanego CCS Sulcis - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 23/01/2013
Data ogłoszenia: 23/01/2013