Informacje przekazane przez państwa EFTA, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy aktu, o którym mowa w pkt 1j załącznika XV do Porozumienia EOG (rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych)).

Informacje przekazane przez państwa EFTA, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy aktu, o którym mowa w pkt 1j załącznika XV do Porozumienia EOG (rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych))

(2013/C 193/04)

(Dz.U.UE C z dnia 4 lipca 2013 r.)

CZĘŚĆ  I

Nr pomocy GBER 16/12/ENV
Państwo EFTA Norwegia
Region Nazwa regionu (NUTS) Status pomocy regionalnej: program krajowy
Organ przyznający pomoc Nazwa Norweski urząd ds. dróg publicznych
Adres Statens Vegvesen

PO Box 8142 Dep

0033 Oslo

NORWAY

Strona internetowa http://www.transnova.no
Nazwa środka pomocy Transnova
Krajowa podstawa prawna (odesłanie do właściwego promulgatora krajowego) Zatwierdzenie środków przez Parlament na rok budżetowy 2013
Adres internetowy pełnego tekstu środka pomocy http://www.transnova.no
Rodzaj środka pomocy Program pomocy X
Zmiany istniejącego środka Nie Numer pomocy nadany przez Urząd Nadzoru EFTA
Przedłużenie Od 2009 r. (GBER 17/09/ENV)
Czas trwania Program pomocy 1 rok
Data przyznania pomocy Pomoc ad hoc Wnioski są aktualnie analizowane i dotacje będą przydzielane z końcem roku.
Sektor(-y) gospodarki Wszystkie sektory kwalifikujące się do pomocy Wszystkie sektory, zarówno przedsiębiorstwa, sektor publiczny jak i organizacje pozarządowe
Rodzaj beneficjanta MŚP X
Duże przedsiębiorstwa X
Budżet Całkowity planowany roczny budżet programu pomocy 90 mln NOK
Instrument pomocy (art. 5) Dotacja X
W przypadku współfinansowania z funduszy wspólnotowych Odesłanie(-a):

Program nie jest współfinansowany, ale niektóre projekty mogą być współfinansowane. Istnieją środki gwarantujące, że łączna kwota wszystkich odpowiednich dotacji mieści się w dopuszczalnych limitach wsparcia.

CZĘŚĆ  II

Cele ogólne (lista) Cele (lista) Maksymalna intensywność pomocy w % lub maksymalna kwota pomocy w NOK MŚP - premie w %
Wspieranie zastępowania paliw kopalnych w sektorze transportu bardziej ekologicznymi alternatywami Projekty będą otrzymywać dotacje, wszystkie poniżej limitów określonych w art. 6 rozporządzenia (WE) nr 800/2008, a intensywność pomocy będzie zgodna z odpowiednimi artykułami rozporządzenia. Decyzja o przyznaniu pomocy będzie podejmowana w oparciu o założenie zasady wartości dodanej, jakości wniosków i priorytety krajowe.
Pomoc na ochronę środowiska (art. 17-25) Pomoc inwestycyjna umożliwiająca przedsiębiorstwom zastosowanie norm surowszych niż normy wspólnotowe w zakresie ochrony środowiska lub podniesienie poziomu ochrony środowiska w przypadku braku norm wspólnotowych (art. 18)

Proszę podać szczegółowe odniesienie do odpowiednich norm

Maksymalnie 35 % 10 % lub 20 %
Pomoc na nabycie nowych środków transportu spełniających normy surowsze niż normy wspólnotowe lub podnoszących poziom ochrony środowiska w przypadku braku norm wspólnotowych (art. 19) Maksymalnie 35 % 10 % lub 20 %
Pomoc na wcześniejsze dostosowanie do przyszłych norm wspólnotowych dla MŚP (art. 20) Maksymalnie 15 %
Pomoc w obszarze ochrony środowiska na inwestycje zwiększające oszczędność energii (art. 21) Maksymalnie 60 % lub 20% 10 % lub 20 %
Pomoc inwestycyjna w obszarze ochrony środowiska na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych (art. 23) 45 % 10 % lub 20 %
Pomoc na badania środowiska (art. 24) Maksymalnie 50 %
Pomoc na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną (art. 30-37) Pomoc na projekty badawczo-rozwojowe (art. 31) Badania podstawowe (art. 31 ust. 2 lit. a)) Maksymalnie 100 %
Badania przemysłowe (art. 31 ust. 2 lit. b)) Maksymalnie 50 % 10 % lub 20 %. Dodatkowa premia dla projektów realizowanych w ramach współpracy - 15 %
Eksperymentalne prace rozwojowe (art. 31 ust. 2 lit. c)) 25 % 10 % lub 20 %. Dodatkowa premia dla projektów realizowanych w ramach współpracy - 15 %
Pomoc na techniczne studia wykonalności (art. 32) Do 75 % zgodnie z warunkami w art. 32

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.193.7

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Informacje przekazane przez państwa EFTA, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy aktu, o którym mowa w pkt 1j załącznika XV do Porozumienia EOG (rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych)).
Data aktu: 04/07/2013
Data ogłoszenia: 04/07/2013