Planowane zamknięcie akt skargi CHAP (2011)3460.

Planowane zamknięcie akt skargi CHAP (2011)3460

(2013/C 15/01)

(Dz.U.UE C z dnia 18 stycznia 2013 r.)

1.
Komisja Europejska otrzymała i zarejestrowała pod CHAP (2011)3460 skargi, których autorzy twierdzą, że z powodu błędnych informacji otrzymanych od polskiej agencji płatniczej duża liczba rolników (producentów ogórków i pomidorów) w Polsce nie wystąpiła o odszkodowanie za szkody powstałe na skutek zakażeń bakterią E. coli. Zostali oni bowiem poinformowani, że do otrzymania odszkodowania kwalifikują się wyłącznie producenci ogórków uprawianych w szklarniach lub tunelach z tworzywa sztucznego. Potwierdzenie otrzymania skargi zbiorowej zostało opublikowane w Dz.U. C 60 z 29.2.2012, s. 15.
2.
Służby Komisji oceniły informacje przedstawione przez skarżących i skontaktowały się z właściwymi organami w Polsce, aby zbadać kwestie poruszone w korespondencji. Wymiana ta, a w szczególności informacje na temat środków zastosowanych przez polskie organy odpowiedzialne za wdrożenie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 585/2011 z dnia 17 czerwca 2011 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw(1) nie dostarczyły dowodów potwierdzających, że organy te nie przestrzegały rozporządzenia, a w konsekwencji brak jest przesłanek do wszczęcia przeciwko Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.
3.
Pomimo odpowiedzi otrzymanej od polskich władz omawiana kwestia jest przedmiotem trwających postępowań kontrolnych prowadzonych przez Komisję z uwzględnieniem rozporządzenia (UE) nr 585/2011. Informacje dostarczone przez skarżących zostaną należycie uwzględnione podczas postępowań kontrolnych.
4.
Z tego względu Komisja proponuje nie rozpatrywać już omawianych skarg w ramach przepisów regulujących wszczynanie postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i zamknąć akta CHAP (2011)3460. Skarżących wzywa się do przedstawienia uwag w tej sprawie w terminie czterech tygodni.
______

(1) Dz.U. L 160 z 18.6.2011, s. 71.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024