Publikacja na mocy art. 18 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1898/2006 jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92.

Publikacja na mocy art. 18 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1898/2006 jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92

(2013/C 140/12)

(Dz.U.UE C z dnia 18 maja 2013 r.)

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(1)

"VITELA DE LAFÕES"

NR WE: PT-PGI-0017-0249-20.01.2011

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nazwa

"Vitela de Lafões"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Portugalia

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 1.1. Mięso świeże (i podroby)

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

Mięso pochodzące z tusz wołowych bydła płci męskiej i żeńskiej przed odstawieniem ich od matki (w wieku od pięciu do siedmiu miesięcy) rasy Arouquesa lub Mirandesa oraz ich krzyżówek.

3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

Cielęta karmione są mlekiem matki do osiągnięcia wieku uboju (pięć do ośmiu miesięcy). Oprócz mleka matki cielęta mogą otrzymywać dodatkowe pożywienie w postaci miejscowego siana, roślin rosnących sezonowo na pastwiskach oraz koncentratów paszowych wytwarzanych głównie z mąki kukurydzianej, które produkowane są bezpośrednio na farmie.

Matki karmione są naturalnymi produktami takimi jak kukurydza, życica, kłosówka, jęczmień; trawą i sianem z nawadnianych pastwisk, kolcolistem zachodnim lub innymi odmianami kolcolistu, wrzosem, żarnowcem, dzikimi górskimi trawami i krzewami, owsem, żytem, słomą i sianem.

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

-

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

-

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Wszystkie parafie wchodzące w skład następujących gmin: Oliveira de Frades, Vouzela oraz S. Pedro do Sul.

Parafie: Cedrim i Couto de Esteves w gminie Sever do Vouga; Bodiosa, Ribafeita w gminie Viseu oraz Alva i Gafanhão w gminie Castro Daire.

5.
Związek z obszarem geograficznym
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Region Lafões obejmuje trzy łańcuchy górskie otaczające rzekę Vouga (Caramulo, Gralheira i Montemuro) i odznacza się charakterystycznym klimatem, warunkami glebowymi i rzeźbą terenu. Panujący tu mikroklimat (obszar leży w strefie przejściowej pomiędzy klimatem morskim a kontynentalnym) stwarza korzystne warunki wegetacji dla licznych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Obficie występują tu gatunki takie jak żarnowiec, wrzos, kolcolist zachodni i inne odmiany kolcolistu oraz czystek, które stanowią pokarm dla pasących się zwierząt i które determinują cechy odżywcze mięsa.

5.2.
Specyfika produktu

Najważniejsze cechy mięsa "Vitela de Lafões" to:

kolor: jasnoróżowy kolor mięsa równomiernie przetykany białym tłuszczem, delikatna struktura mięśniowa,
konsystencja: mięso jest zwarte i nieco wilgotne, co nadaje mu soczystość,
zapach i smak: jedyny w swoim rodzaju smak i zapach mięso zawdzięcza naturalnej paszy, którą karmione są zwierzęta.
5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Związek przyczynowy pomiędzy obszarem geograficznym a właściwościami produktu opiera się na tradycyjnych metodach hodowli zwierząt (krów i cieląt) oraz jakości pastwisk, a także ras, z których otrzymuje się produkt.

Jakość "Vitela de Lafões" znana była już w połowie XIX w. Pochodzenie mięsa określano dość precyzyjnie, czego dowód znaleźć można w tomie 1 "Archivo Rural" autorstwa Silvestre Bernardo de Limy z 1858 r.: "Niezrównane jałówki i cielęta w okresie ssania lub wkrótce po odstawieniu od matki są szczególnie poszukiwane przez rzeźnie i dostarczają słynnej wołowiny z S. Pedro do Sul i Lafões.".

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(Artykuł 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006(2))

http://www.gpp.pt/Valor/CE_Vitela_Lafoes.pdf

______

(1) Zastąpione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1).

(2) Porównaj: przypis 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.140.27

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja na mocy art. 18 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1898/2006 jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92.
Data aktu: 18/05/2013
Data ogłoszenia: 18/05/2013