Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2013 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających wystąpić z wnioskiem o kontyngent na te substancje przeznaczone do celów laboratoryjnych i analitycznych na 2013 r.

Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2013 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających wystąpić z wnioskiem o kontyngent na te substancje przeznaczone do celów laboratoryjnych i analitycznych na 2013 r.

(2012/C 53/09)

(Dz.U.UE C z dnia 23 lutego 2012 r.)

1.
Niniejsze zawiadomienie jest skierowane do przedsiębiorstw, których dotyczy rozporządzenie Parla-mentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (zwane dalej "rozporządzeniem") i które zamierzają:
a)
w 2013 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje wymienione w załączniku I do rozporządzenia lub
b)
wystąpić z wnioskiem o kontyngent na te substancje przeznaczone do celów laboratoryjnych i analitycznych na 2013 r.

Niniejsze zawiadomienie jest również skierowane do przedsiębiorstw chorwackich, które zamierzają prowadzić powyższe działania po przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa te powinny stosować się do instrukcji znajdujących się w ust. 5 i 6.

2.
Zawiadomienie dotyczy następujących grup substancji: Grupa I: CFC 11, 12, 113, 114 lub 115

Grupa II: inne całkowicie fluorowcowane chlorofluorowęglowodory

Grupa III: halon 1211, 1301 lub 2402

Grupa IV: tetrachlorek węgla

Grupa V: 1, 1, 1-trichloroetan

Grupa VI: bromek metylu

Grupa VII: wodorobromofluorowęglowodory

Grupa VIII: wodorochlorofluorowęglowodory

Grupa IX: bromochlorometan

3.
Jakikolwiek przywóz lub wywóz substancji wyłączonych z ogólnego zakazu przywozu lub wywozu wymaga pozwolenia Komisji z wyjątkiem przypadków tranzytu, czasowego składowania, składowania celnego lub procedury wolnego obszaru celnego, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 450/2008, przez okres nie dłuższy niż 45 dni. Ponadto wszelka produkcja substancji kontrolowa-nych wymaga uprzedniego zezwolenia.
4.
Przywóz w celu swobodnego obrotu w Unii Europejskiej podlega limitom ilościowym wyznaczanym przez Komisję na podstawie zgłoszeń przywozowych dla substancji kontrolowanych o poniższym przeznaczeniu:
a)
cele laboratoryjne i analityczne (w zależności od kwot produkcyjnych/kontyngentów przywozowych i ograniczeń ilościowych);
b)
zastosowania krytyczne (halony);
c)
zastosowania w charakterze substratów;
d)
zastosowania w charakterze czynników ułatwiających procesy chemiczne.
5.
Kontyngenty na produkcję i przywóz do celów laboratoryjnych i analitycznych będą przyznawane na podstawie art. 10 ust. 6 rozporządzenia oraz rozporządzenia Komisji (UE) nr 537/2011(1). Wniosek o kontyngent przeznaczony do celów laboratoryjnych i analitycznych podlega takiej samej procedurze jak ta, którą podano poniżej w odniesieniu do przywozu.
6.
Przedsiębiorstwo, które w 2013 r. zamierza dokonywać przywozu lub wywozu substancji kontrolowa-nych, a nie złożyło wniosku o pozwolenie na przywóz lub pozwolenie na wywóz w latach poprzed-nich, musi - najpóźniej do dnia 16 maja 2012 r. - powiadomić o tym Komisję, składając formularz rejestracyjny dostępny w Internecie na stronie: http://circa.europa.eu/Public/irc/env/review_2037/library Po rejestracji przedsiębiorstwa muszą stosować procedurę opisaną w pkt 7.
7.
Przedsiębiorstwa zarejestrowane w głównej bazie danych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową jako importer lub eksporter powinny wypełnić i złożyć odpowiednie zgłoszenie dostępne na stronie internetowej głównej bazy danych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową (http://ec.europa.eu/clima/policies/ozone/ods_en.htm).
8.
Formularze zgłoszeń będą dostępne w bazie danych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową od dnia 16 maja 2012 r.
9.
Komisja uzna za ważne wyłącznie prawidłowo wypełnione formularze zgłoszeń, niezawierające błędów i złożone do dnia 30 czerwca 2012 r.

Przedsiębiorstwom zaleca się jak najszybsze przesłanie zgłoszeń, aby umożliwić wprowadzenie ewen-tualnych korekt w okresie składania zgłoszeń.

10.
Samo złożenie zgłoszenia nie uprawnia do dokonania przywozu lub wywozu, lub produkcji w przypadku substancji kontrolowanych przeznaczonych do celów laboratoryjnych i analitycznych. Przed dokonaniem w 2013 r. przywozu lub wywozu, lub przed wyprodukowaniem, przedsiębiorstwa muszą złożyć odpowiednie zgłoszenia i wystąpić o pozwolenie, używając do tego celu formularza wniosku dostępnego w głównej internetowej bazie danych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową.
______

(1) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 537/2011 z dnia 1 czerwca 2011 r. w sprawie mechanizmu przyznawania ilości substancji kontrolowanych dopuszczonych do celów zastosowań laboratoryjnych i analitycznych w Unii zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (Dz.U. L 147 z 2.6.2011, s. 4).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.53.18

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2013 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających wystąpić z wnioskiem o kontyngent na te substancje przeznaczone do celów laboratoryjnych i analitycznych na 2013 r.
Data aktu: 23/02/2012
Data ogłoszenia: 23/02/2012