Zmiana przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego.

DECYZJA PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

z dnia 12 grudnia 2012 r.

zmieniająca przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego

(2012/C 390/07)

(Dz.U.UE C z dnia 18 grudnia 2012 r.)

PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 223 ust. 2,

uwzględniając Statut posła do Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając art. 8 i art. 23 Regulaminu Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rezolucji z dnia 26 października 2011 r. w sprawie projektu budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok budżetowy 2012 po zmianach wprowadzonych przez Radę - wszystkie sekcje - oraz listów nr 1/2012 i 2/2012 w sprawie poprawek do projektu budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok budżetowy 2012(2) oraz w rezolucji z dnia 29 marca 2012 r. w sprawie preliminarza wpływów i wydatków Parlamentu Europejskiego w roku budżetowym 2013(3) Parlament wezwał do zadbania o jak największą efektywność podróży posłów, aby dokonać oszczędności w wydatkach budżetowych w 2012 r. oraz w kolejnych latach, aż do końca obecnej kadencji.

(2) Na posiedzeniu w dniu 10 września 2012 r. Prezydium Parlamentu Europejskiego postanowiło zmniejszyć o 5 % wydatki na podróże posłów. Aby wprowadzić w życie tę decyzję, należy przyjąć pewne poprawki do przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego(4) ("przepisy wykonawcze").

(3) Aby ograniczyć zwrot kosztów w przypadku podróży samochodem, należy wyznaczyć limit 1 000 km na podróż tam lub z powrotem.

(4) Przy aktualizowaniu cen stosowanych dla potrzeb przepisów wykonawczych należy dopuścić jak największą elastyczność.

(5) Aby ograniczyć koszty związane z podróżami, zwracane będą posłom koszty tylko jednej podróży w obie strony w środku tygodnia pracy Parlamentu między miejscem pracy lub posiedzenia a miejscem zamieszkania lub innym punktem wyjazdu znajdującym się w kraju, w którym dany poseł został wybrany. Ponadto wydatki te nie będą zwracane, jeżeli podróż odbędzie się w trakcie tygodni, które kalendarz prac Parlamentu przeznacza na działalność poza miejscami pracy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W przepisach wykonawczych wprowadza się następujące zmiany:

1)
artykuł 15 lit. c) otrzymuje następujące brzmienie:

"c) w przypadku podróży samochodem maksymalnie za 1 000 km za podróż tam lub z powrotem: 0,50 EUR/km, powiększone w stosownych przypadkach o cenę przeprawy promem lub podobnym środkiem transportu.";

2)
artykuł 17 ust. 9 otrzymuje brzmienie:

"9. Ceny stosowane dla potrzeb niniejszych przepisów wykonawczych są aktualizowane regularnie, a co najmniej dwa razy w roku.";

3)
artykuł 18 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Z wyjątkiem tygodni, które w kalendarzu prac Parlamentu są przeznaczone na działalność poza miejscami pracy, posłowie są również uprawnieni do otrzymania zwrotu kosztów podróży w obie strony, która odbyła się w środku tygodnia pracy Parlamentu między miejscem pracy lub posiedzenia a miejscem zamieszkania lub innym miejscem wyjazdu znajdującym się w państwie członkowskim, w którym dany poseł został wybrany (zwanej dalej podróżami pośrednimi).".

Artykuł  2
1.
Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
2.
Niniejsza decyzję jest stosowana od dnia 1 stycznia 2013 r.
______

(1) Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 28 września 2005 r. w sprawie przyjęcia Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (2005/684/WE, Euratom) (Dz.U. L 262 z 7.10.2005, s. 1).

(2) Teksty przyjęte, P7_TA(2011)0461.

(3) Teksty przyjęte, P7_TA(2012)0109.

(4) Decyzja Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja i 9 lipca 2008 r. dotycząca przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. C 159 z 13.7.2009, s. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024