Poprawki Parlamentu Europejskiego przyjęte w dniu 11 maja 2011 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1215/2009 wprowadzające nadzwyczajne środki handlowe dla krajów i terytoriów uczestniczących lub powiązanych z procesem stabilizacji i stowarzyszania Unii Europejskiej (COM(2010)0054 - C7-0042/2010 - 2010/0036(COD)).

Nadzwyczajne środki handlowe dla krajów i terytoriów uczestniczących lub powiązanych z procesem stabilizacji i stowarzyszania Unii Europejskiej ***I

P7_TA(2011)0219

Poprawki Parlamentu Europejskiego przyjęte w dniu 11 maja 2011 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1215/2009 wprowadzające nadzwyczajne środki handlowe dla krajów i terytoriów uczestniczących lub powiązanych z procesem stabilizacji i stowarzyszania Unii Europejskiej (COM(2010)0054 - C7-0042/2010 - 2010/0036(COD))(1)

(2012/C 377 E/46)

(Dz.U.UE C z dnia 7 grudnia 2012 r.)

(Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie:)

TEKST PROPONOWANY PRZEZ KOMISJĘ POPRAWKA
Poprawka 12
Wniosek dotyczący rozporządzenia - akt zmieniający

Punkt 7 a preambuły (nowy)

(7a) W celu przyjęcia przepisów koniecznych do stosowania niniejszego rozporządzenia należy przekazać Komisji uprawnienia do przyjęcia aktów zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do szczegółowych przepisów dotyczących wdrożenia kontyngentów taryfowych na młodą wołowinę, koniecznych zmian i korekt technicznych po zmianach w kodzie Nomenklatury Scalonej i podpodziałach TARIC oraz koniecznych korekt po zawarciu innych układów między Unią a krajami i terytoriami, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu. Szczególnie istotne jest, aby w czasie prac przygotowawczych Komisja prowadziła stosowne konsultacje, w tym z ekspertami. Podczas przygotowywania i opracowywania aktów delegowanych Komisja powinna zadbać o równoczesne, terminowe i właściwe przekazywanie odpowiednich dokumentów Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.
Poprawka 13
Wniosek dotyczący rozporządzenia - akt zmieniający

Punkt 7 b preambuły (nowy)

(7b) Należy powierzyć Komisji uprawnienia wykonawcze w celu zapewnienia jednolitych warunków wykonywania niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do wydawania świadectw autentyczności potwierdzających, że towary pochodzą z danego kraju lub terytorium i odpowiadają definicji zawartej w niniejszym rozporządzeniu, a także czasowego zawieszenia całości lub części uzgodnień przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu. Wspomniane uprawnienia wykonawcze należy wykonywać zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiającym przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję(1). Należy zastosować procedurę doradczą w odniesieniu do przyjmowania aktów wykonawczych dotyczących wydawania świadectw autentyczności potwierdzających, że towary pochodzą z danego kraju lub terytorium i odpowiadają definicji zawartej w niniejszym rozporządzeniu, z uwagi na skutki tych środków, oraz w odniesieniu do przyjmowania aktów wykonawczych dotyczących podejmowania środków w celu zawieszenia na okres trzech miesięcy całości lub części uzgodnień przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu.

______

(1) Dz. U. L 55 z 28.2.2011, s. 13.

Poprawka 14
Wniosek dotyczący rozporządzenia - akt zmieniający

Artykuł 1 - punkt 2 a (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 1215/2009 Artykuł 2 - ustęp 2 - akapit drugi
(2a) Art. 2 ust. 2 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"W przypadku niezgodności w odniesieniu do ust. 1 lub 2 Komisja może zawiesić w całości lub w części, za pomocą aktów wykonawczych, korzyści wynikające z niniejszego rozporządzenia dla danego kraju lub terytorium. Wspomniane akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 8 ust. 3."

Poprawka 15
Wniosek dotyczący rozporządzenia - akt zmieniający

Artykuł 1 - punkt 3

Rozporządzenie (WE) nr 1215/2009

Artykuł 3 - ustęp 2 - akapit drugi

Wnioskom w sprawie przywozu w ramach tego kontyngentu towarzyszą świadectwa autentyczności wydawane przez właściwe władze terytorium wywozu i potwierdzające, że towary pochodzą z danego terytorium i odpowiadają definicji zawartej w załączniku II niniejszego rozporządzenia. Świadectwo to zostaje sporządzone przez Komisję zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 195 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku). Wnioskom w sprawie przywozu w ramach tego kontyngentu towarzyszą świadectwa autentyczności wydawane przez właściwe władze terytorium wywozu i potwierdzające, że towary pochodzą z danego terytorium i odpowiadają definicji zawartej w załączniku II do niniejszego rozporządzenia. Świadectwo to zostaje sporządzone przez Komisję za pomocą aktów wykonawczych. Wspomniane akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą doradczą, o której mowa w art. 8ust. 2.
Poprawka 16
Wniosek dotyczący rozporządzenia - akt zmieniający

Artykuł 1 - punkt 4 a (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 1215/2009

Artykuł 3 - ustęp 4

(4a) Art. 3 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
"4. Nie naruszając innych przepisów niniejszego rozporządzenia, w szczególności art. 10, uwzględniając szczególną wrażliwość rynków rolnych i produktów rybołówstwa, jeśli przywóz produktów rolnych i rybołówstwa powoduje poważne zakłócenia rynków unijnych i ich mechanizmów regulacyjnych, Komisja może przyjąć właściwe środki za pomocą aktów wykonawczych. Wspomniane akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 8 ust. 3."
Poprawka 17
Wniosek dotyczący rozporządzenia - akt zmieniający Artykuł 1 - punkt 5

Rozporządzenie (WE) nr 1215/2009

Artykuł 4

(5) Artykuł 4 otrzymuje brzmienie: skreślony
"Artykuł 4
Realizacja kontyngentów taryfowych na młodą wołowinę
Szczegółowe przepisy w celu wdrożenia kontyngentów taryfowych na młodą wołowinę ustala Komisja zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 195 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ("rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku")."
Poprawka 18
Wniosek dotyczący rozporządzenia - akt zmieniający Artykuł 1 - punkt 5 a (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 1215/2009

Artykuł 7

(5a) Artykuł 7 otrzymuje brzmienie:
"Artykuł 7
Przyznanie uprawnień
Komisja otrzymuje uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 7a, dotyczących:
(a) koniecznych zmian i korekt technicznych wynikających ze zmian w kodach Nomenklatury Scalonej i podpodziałach TARIC;
(b) koniecznych korekt w następstwie zawarcia innych układów między Unią a krajami i terytoriami, o których mowa w art. 1.
(c) szczegółowych przepisów wdrażania kontyngentów taryfowych na produkty z młodej wołowiny.
W pilnych przypadkach procedura przewidziana w art. 7b ma zastosowanie do aktów delegowanych przyjmowanych na mocy niniejszego artykułu."
Poprawka 19
Wniosek dotyczący rozporządzenia - akt zmieniający

Artykuł 1 - punkt 5 b (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 1215/2009

Artykuł 7 a (nowy)

(5b) Dodaje się następujący artykuł:
"Artykuł 7a
Wykonanie przekazanych uprawnień
1. Uprawnienie do przyjmowania aktów delegowanych powierza się Komisji na warunkach określonych w niniejszym artykule.
2. Uprawnienia, o których mowa w art. 7, zostaną przekazane Komisji do dnia 31 grudnia 2015 r. Najpóźniej dziewięć miesięcy przed upływem tego okresu Komisja sporządza sprawozdanie dotyczące przekazania uprawnień.
3. Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 7 może zostać w każdej chwili odwołane przez Parlament Europejski lub Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie uprawnień określonych w tej decyzji. Wchodzi ona w życie w dniu następującym po jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w określonym tam późniejszym terminie. Nie wpływa ona na ważność już obowiązujących aktów delegowanych.
4. Niezwłocznie po przyjęciu aktu delegowanego Komisja powiadamia o nim jednocześnie Parlament Europejski i Radę.
5. Akt delegowany przyjęty zgodnie z art. 7 wchodzi w życie tylko pod warunkiem, że w okresie dwóch miesięcy od powiadomienia o tym akcie Parlamentu Europejskiego i Rady ani Parlament Europejski ani Rada nie zgłoszą wobec niego sprzeciwu, lub pod warunkiem, że przed upływem tego terminu zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformują Komisję, że nie zamierzają zgłaszać sprzeciwu. Okres ten podlega przedłużeniu o dwa miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady."
Poprawka 20
Wniosek dotyczący rozporządzenia - akt zmieniający

Artykuł 1 - punkt 5 c (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 1215/2009

Artykuł 7 b (nowy)

(5c) Dodaje się następujący artykuł:
"Artykuł 7b
Procedura w trybie pilnym
1. Akty delegowane przyjęte na podstawie niniejszego artykułu wchodzą w życie niezwłocznie i mają zastosowanie, o ile nie zostanie wyrażony wobec nich sprzeciw zgodnie z ust. 2. W zawiadomieniu o akcie delegowanym skierowanym do Parlamentu Europejskiego i Rady podane zostają powody, dla których skorzystano z procedury w trybie pilnym.
2. Parlament Europejski lub Rada mogą wyrazić sprzeciw wobec aktu delegowanego przyjętego zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 7a. W takim przypadku Komisja uchyla akt niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o podjęciu przez Parlament Europejski lub Radę decyzji w sprawie sprzeciwu."
Poprawka 21
Wniosek dotyczący rozporządzenia - akt zmieniający

Artykuł 1 - punkt 5 d (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 1215/2009

Artykuł 8

(5d) Artykuł 8 otrzymuje brzmienie:
"Artykuł 8
Procedura komitetowa
1. Komisję wspiera Komitet Wykonawczy ds. Bałkanów Zachodnich. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
2. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 4 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
3. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011."
Poprawka 22
Wniosek dotyczący rozporządzenia - akt zmieniający

Artykuł 1 - punkt 5 e (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 1215/2009

Artykuł 10 - ustęp 1

(5e) w art. 10 ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:
(a) litera a) otrzymuje brzmienie:
"(a) poinformuje Komitet Wykonawczy ds. Bałkanów Zachodnich;"
(b) dodaje się akapit w brzmieniu:
"Środki, o których mowa w akapicie pierwszym przyjmuje się w drodze aktów wykonawczych. Akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą doradczą, o której mowa w art. 8 ust. 2."
______

(1) Sprawa została następnie odesłana do komisji zgodnie z art. 57 ust. 2 akapit drugi Regulaminu (A7-0243/2010)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.377E.253

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Poprawki Parlamentu Europejskiego przyjęte w dniu 11 maja 2011 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1215/2009 wprowadzające nadzwyczajne środki handlowe dla krajów i terytoriów uczestniczących lub powiązanych z procesem stabilizacji i stowarzyszania Unii Europejskiej (COM(2010)0054 - C7-0042/2010 - 2010/0036(COD)).
Data aktu: 11/05/2011
Data ogłoszenia: 07/12/2012