Zawarcie w imieniu Unii Europejskiej układu monetarnego pomiędzy Unią Europejską a Republiką San Marino.

DECYZJA KOMISJI

z dnia 23 marca 2012 r.

w sprawie zawarcia w imieniu Unii Europejskiej układu monetarnego pomiędzy Unią Europejską a Republiką San Marino

(2012/C 317/04)

(Dz.U.UE C z dnia 20 października 2012 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Rady 2009/904/WE z dnia 26 listopada 2009 r. w sprawie stanowiska Wspólnoty Europejskiej w odniesieniu do renegocjowanego układu monetarnego z Republiką San Marino(1), w szczególności jej art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 29 listopada 2000 r. zawarty został układ monetarny pomiędzy Republiką Włoską, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, a Republiką San Marino(2).

(2) W swoich konkluzjach z dnia 10 lutego 2009 r. Rada wezwała Komisję do dokonania przeglądu funkcjonowania obowiązujących układów monetarnych i rozważenia ewentualnego podniesienia pułapów emisji monet.

(3) W swoim komunikacie w sprawie funkcjonowania układów monetarnych zawartych z Monako, San Marino i Watykanem(3) Komisja stwierdziła, że układ monetarny wymaga zmian zapewniających bardziej konsekwentne podejście w stosunkach między Unią a państwami, które z nią taki układ zawarły.

(4) Zgodnie z decyzją Rady z dnia 26 listopada 2009 r. układ monetarny z San Marino został renegocjowany w imieniu Unii przez Komisję oraz Republikę Włoską. Europejski Bank Centralny (EBC) w pełni uczestniczył w tych negocjacjach oraz udzielił swojej zgody w sprawach wchodzących w zakres jego kompetencji.

(5) Zarówno EBC, jak i Komitet Ekonomiczno-Finansowy są zdania, że układ nie musi zostać przedłożony Radzie,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się układ monetarny między Unią Europejską a Republiką San Marino (zwany dalej "układem").

Tekst układu znajduje się w załączniku.

Artykuł  2

Niniejszym upoważnia się wiceprzewodniczącego ds. gospodarczych i walutowych oraz euro do podpisania układu w celu związania Unii Europejskiej jego postanowieniami oraz do złożenia w imieniu Unii Europejskiej deklaracji określonej w załączniku.

Artykuł  3

Po podpisaniu układu Sekretariat Generalny przystąpi do jego notyfikacji przewidzianej w art. 13 układu(4).

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia. Jest ona publikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 marca 2012 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 322 z 9.12.2009, s. 12.

(2) Dz.U. C 209 z 27.7.2001, s. 1.

(3) COM(2009) 359 wersja ostateczna; komunikat Komisji do Rady - Sprawozdanie z funkcjonowania układów monetarnych zawartych z Monako, San Marino i Watykanem.

(4) Data wejścia w życie układu zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024