Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające - COMP/39.592 - Standard & Poor's.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające(1)

COMP/39.592 - Standard & Poor's

(2012/C 31/04)

(Dz.U.UE C z dnia 4 lutego 2012 r.)

Projekt decyzji Komisji w sprawie zobowiązań na mocy art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 dotyczy Standard & Poor's, spółki zależnej The McGraw-Hill Companies, Inc. Standard & Poor's, jako jedynej wyznaczonej amerykańskiej agencji numerującej, która rzekomo nadużyła swojej pozycji dominującej w rozumieniu art. 102 TFUE poprzez pobieranie niesłusznych opłat za posługiwanie się amerykańskimi kodami ISIN (międzynarodowe numery identyfikacyjne papierów wartościowych) w EOG. Kody ISIN to numery identyfikacyjne papierów wartościowych niezbędne dla szeregu operacji takich jak komunikacja międzybankowa, rozliczenia i rozrachunki, przechowywanie papierów wartościowych, sprawozdawczość do odpowiednich organów oraz zarządzanie danymi referencyjnymi.

Postępowanie wobec Standard & Poor's wszczęto w następstwie wspólnej skargi złożonej przez Europejską Agencję ds. Zarządzania Funduszami i Aktywami (EFAMA) oraz inne stowarzyszenia.

W dniu 6 stycznia 2009 r. Komisja wszczęła postępowanie w celu podjęcia decyzji na mocy rozdziału III rozporządzenia (WE) nr 1/2003(2) i w dniu 13 listopada 2009 r. przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Przedsiębiorstwo Standard & Poor's wprawdzie nie zgodziło się z wstępnymi ustaleniami, lecz dnia 7 kwietnia 2011 r. zaproponowało szereg zobowiązań, aby uwzględnić zastrzeżenia Komisji dotyczące konkurencji. Przedsiębiorstwo zaproponowało, że zniesie wszystkie opłaty nakładane na pośrednich użytkowników końcowych amerykańskich kodów ISIN. W odniesieniu do użytkowników bezpośrednich przedsiębiorstwo Standard & Poor's zobowiązało się, że będzie udostępniać informacje o wpisie do rejestru amerykańskich kodów ISIN oddzielnie, a nie razem z innymi danymi o wartości dodanej. Początkową cenę tej usługi określono na poziomie 15.000 USD rocznie.

Dnia 14 maja 2011 r. na mocy art. 27 ust. 4 Komisja opublikowała streszczenie sprawy i główną treść zobowiązań w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Komisja zaprosiła zainteresowane osoby trzecie do zgłaszania uwag. Po otrzymaniu kilku odpowiedzi, w szczególności od użytkowników końcowych, poinformowała Standard & Poor's o otrzymanych uwagach. W ich świetle we wrześniu 2011 r. przedsiębiorstwo przedstawiło ostateczną zrewidowaną wersję zobowiązań.

Komisja poinformowała skarżących o zrewidowanych zobowiązaniach, po czym wycofali oni swoją skargę.

Komisja doszła obecnie do wniosku, że bez uszczerbku dla art. 9 ust. 2 należy zamknąć postępowanie.

Urzędnik przeprowadzający spotkanie wyjaśniające nie otrzymał żadnych innych wniosków ani uwag dotyczących omawianej sprawy ani od przedsiębiorstwa Standard & Poor's, ani od osób trzecich.

W związku z powyższym stwierdzam, że w przedmiotowej sprawie prawo stron do złożenia wyjaśnień było przestrzegane.

Bruksela dnia 26 października 2011 r.

Michael ALBERS
______

(1) Na mocy art. 16 i 17 decyzji 2011/695/UE Przewodniczącego Komisji Europejskiej z dnia 13 października 2011 r. w sprawie funkcji i zakresu uprawnień urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji (Dz.U. L 275 z 20.10.2011, s. 29).

(2) W dalszej części tekstu wszystkie artykuły odnoszą się do rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024