Pomoc państwa - Austria - Pomoc państwa SA.32554 (09/C) & SA.32172 (11/NN) - Hypo Group Alpe Adria - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.

POMOC PAŃSTWA - AUSTRIA

Pomoc państwa SA.32554 (09/C) & SA.32172 (11/NN) - Hypo Group Alpe Adria

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/C 31/09)

(Dz.U.UE C z dnia 4 lutego 2012 r.)

Pismem z dnia 19 lipca 2011 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Austrię o swojej decyzji w sprawie rozszerzenia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 TFUE.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środków pomocy, w odniesieniu do których Komisja rozszerza postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

Office: J70, 03/225

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Uwagi te zostaną przekazane władzom austriackim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

I. PROCEDURA

1.
W dniu 12 maja 2009 r. (sprawa C 16/09) Komisja wyraziła wątpliwości co do zgodności pomocy restrukturyzacyjnej otrzymanej przez Hypo Group Alpe Adria (HGAA) z przepisami art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE.
2.
W dniu 29 grudnia 2010 r. Austria zgłosiła pomoc dodatkową, która została przyznana HGAA, aby umożliwić temu bankowi utrzymanie minimalnych ustawowych wymogów kapitałowych.

II. STAN FAKTYCZNY

3.
Kontrola aktywów banku wykazała na koniec 2010 r. potrzebę dodatkowych odpisów aktualizujących wartość. W celu zapewnienia zgodności z ustawowymi wymogami kapitałowymi w dniu 31 grudnia 2010 r. Austria przyznała na rzecz banku HGAA gwarancję na aktywa (Bürgschaft) wynoszącą maksymalnie 200 mln EUR, wygasającą w dniu 30 czerwca 2013 r. Opłata za gwarancję ustaje w momencie wygaśnięcia gwarancji, jednak opłata za wykorzystane kwoty ustaje w sierpniu 2013 r., niezależnie od faktu, czy kwota ta została spłacona, czy też pozostaje niespłacona. Gwarancja ta stanowi ochronę pierwszej straty dla określonego pakietu aktywów.

III. OCENA

4.
Środek ten można uznać za tymczasowo zgodny z rynkiem wewnętrznym, do momentu podjęcia przez Komisję decyzji w sprawie planu restrukturyzacji HGAA na podstawie art. 107 ust. 3 lit. b TFUE. Środek ten jest bowiem niezbędny, aby zapobiec ryzyku niewypłacalności banku o znaczeniu systemowym. Opłata za wykorzystane kwoty ustaje w dniu 31 sierpnia 2013 r., nawet w przypadku niespłacenia powyższych kwot w tym terminie. Komisja ma wątpliwości, czy takie ustalenia są stosowne i czy opłata ta nie powinna ustać dopiero w momencie spłacenia wykorzystanych kwot. Komisja dokona zatem ponownej oceny tej kwestii w momencie oceny planu restrukturyzacyjnego.
5.
Ponadto Komisja postanowiła rozszerzyć postępowanie określone w art. 108 ust. 2 TFUE w odniesieniu do powyższego środka pomocy na rzecz HGAA. Komisja ma nadal wątpliwości, potwierdzone faktem konieczności przyznania dodatkowego środka pomocy, czy przedłożony plan restrukturyzacji będzie w stanie przywrócić długoterminową rentowność HGAA, czy dostatecznie ograniczono zakłócenia konkurencji oraz czy uzyskano odpowiedni podział obciążeń.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024