Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2012/C 30/06)

(Dz.U.UE C z dnia 3 lutego 2012 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"FRÄNKISCHER KARPFEN"/"FRANKENKARPFEN"/"KARPFEN AUS FRANKEN"

NR WE: DE-PGI-0005-0688-19.03.2008

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nazwa:

"Fränkischer Karpfen"/"Frankenkarpfen"/"Karpfen aus Franken"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie:

Niemcy

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego:
3.1.
Rodzaj produktu:

Klasa 1.7 - Świeże ryby, małże i skorupiaki oraz produkty wytwarzane z nich

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:

"Fränkischer Karpfen"/"Frankenkarpfen"/"Karpfen aus Franken" (zwany dalej "Frankenkarpfen") to odmiana lustrzenia (Cyprinus carpio) sprzedawana w celach konsumpcyjnych żywcem lub po uboju.

Grzbiet "Frankenkarpfen" jest ciemnozielony, szary lub szaro-niebieski, jego boki są w odcieniach od żółtawozielonego do złotego, a jego podbrzusze jest barwy żółtawobiałej. Płetwy grzbietowe i ogonowe są szare, płetwy ogonowe i odbytowe mają odcień czerwonawy, a płetwy piersiowe i brzuszne są żółtawe lub czerwonawe.

Żywa waga karpia przeznaczonego do spożycia wynosi od 1 000 g do 1 700 g w przypadku ryby trzyletniej. Cechą wyróżniającą "Frankenkarpfen" jest jego jędrne, białe, smaczne mięso i niska zawartość tłuszczu, praktycznie nieprzekraczająca 10 %. Zawartość tłuszczu jest utrzymywana na niskim poziomie poprzez ograniczanie obsady zwierząt (maksymalnie 800 karpi na 1 ha na etapie K2).

3.3.
Surowce:

-

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego):

W większości karmienie odbywa się w sposób naturalny (żywienie przydenne, zooplankton itp.); na potrzeby hodowli ryb do spożycia (tj. K2-K3 - w przypadku karpia dwuletniego lub trzyletniego) dodaje się paszę w formie nasion roślin strączkowych i zbóż (z wyjątkiem kukurydzy). Ponadto dozwolona jest pasza mieszana zatwierdzona w ramach bawarskiego programu wiejskiego. Pasza mieszana musi składać się tylko z upraw rolnych i nie może zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Nie może ona zawierać więcej niż 16 % surowych białek a całkowita zawartość fosforu nie może przekraczać 0,6 %. Zawartość mączki roślinnej musi wynosić co najmniej 10 %.

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym:

Ponieważ karp rośnie podczas ciepłych miesięcy letnich, jego wiek mierzy się okresami letnimi. Zasadniczo, w regionie Frankonii, karp przeznaczony do spożycia hodowany jest w cyklu trzyletnim. W pierwszym roku tzw. karp K1 jest hodowany z ikry. Po zimowaniu ryba wyrasta w karpia K2. Pożądaną wagę osiąga trzeciego lata (K3).

"Frankenkarpfen" musi spędzić co najmniej jeden okres produkcyjny podczas hodowli (licząc od kwietnia danego roku) od K2 (narybek) do K3 (ryba do spożycia) na wyznaczonym obszarze geograficznym.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.:

-

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania: -
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego:

Wyznaczony obszar geograficzny obejmuje wszystkie stawy karpiowe w Dolnej, Środkowej i Górnej Frankonii.

5.
Związek z obszarem geograficznym:
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego:

"Frankenkarpfen" jest hodowany w tym regionie od około 900 lat. Hodowla karpia ma bliskie związki historyczne z klasztorami Frankonii.

Stawy karpiowe we Frankonii tworzą w większości szeroki pas przechodzący przez geologiczne dorzecze Rednitz oraz doliny górnej części Altmühl, Aisch i Wörnitz. Zlokalizowane są głównie w obszarze "Mittlerer Keuper" lub "Bunter Keuper" i piaskowcu typu kajper ("Keuper"), a w szczególności w lekkich gruntach piaszczystych formacji Burgsandstein. Naprzemienność warstw piaskowca i gliny, które działają jak bariery dla wody, jest cechą charakterystyczną gleb "Bunter Keuper" i okazuje się być wyjątkowo sprzyjająca budowie stawów.

W całej Frankonii stawy można znaleźć prawie wyłącznie w formacji geologicznej kajper. Jak już wspomniano, formacja ta zawiera nieprzepuszczalne gleby, gdzie następuje minimalna utrata wody poprzez przeciek. Oznacza to, że nawet niewielki napływ wody lub opady atmosferyczne wystarczają do utrzymania poziomu wody przez całe lato.

W porównaniu z resztą Niemiec Frankonia charakteryzuje się bardzo niewielkimi opadami. Średnioroczne opady wynoszą tam między 600 mm a 650 mm, a średnia temperatura wynosi 7-9 °C. Innymi słowy, panuje tu ciepły i suchy klimat kontynentalny z niskim poziomem opadów. Zasoby wodne są cechą odróżniającą stawy karpiowe Frankonii od stawów w sąsiednim Górnym Palatynacie. Ponieważ klimat jest cieplejszy niż w Górnym Palatynacie, stawy we Frankonii są żyźniejsze i cechują się większą wydajnością.

Hodowla karpia wpływa nie tylko na krajobraz, ale też na życie kulturalne Frankonii. Na przykład opracowano książkowe zbiory anegdot na temat stawów karpiowych, o karpiu powstają piosenki i organizowane są wystawy (również artystyczne) poświęcone różnym zagadnieniom związanym z tą rybą.

"Frankenkarpfen" podawany jest jako tradycyjne danie w wielu restauracjach w całej Frankonii, z których wiele ma wielosetletnią tradycję, jak sam "Frankenkarpfen". Wielu właścicieli restauracji mających długie tradycje rodzinne w podawaniu karpia posiada również akwaria, dzięki czemu oferowany przez nich karp jest zawsze świeży.

Dania z "Frankenkarpfen" są wysoko cenione w całym regionie i istnieją typowe dla Frankonii sposoby ich przyrządzania (na przykład smażone połówki karpia).

5.2.
Specyfika produktu:

Cechą wyróżniającą "Frankenkarpfen" jest jędrne, białe mięso, o charakterystycznym smaku, który można opisać jako przyjemny i nieziemisty (bądź zatęchły), przypominający dobre, świeżo ugotowane ziemniaki. Dzięki zalecanej obsadzie zwierząt "Frankenkarpfen" ma niską zawartość tłuszczu, praktycznie nieprzekraczającą 10 %.

5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG):

"Frankenkarpfen" jest dobrze znany w regionie i w całym kraju oraz bardzo ceniony wśród konsumentów. "Frankenkarpfen" zawdzięcza swój charakterystyczny i znamienny smak bardzo dobrej, czystej wodzie występującej na obszarze hodowli tej ryby, wpływowi przyrodniczych i geograficznych warunków hodowli oraz wpływowi bardzo charakterystycznego, frankońskiego podglebia, a w szczególności głównie naturalnej paszy (organizmy zawarte w pokarmie dla ryb) w wodzie występującej na wyznaczonym obszarze. Smak ten można opisać jako przyjemny i nieziemisty (czy zatęchły), przypominający dobre, świeżo ugotowane ziemniaki. Pasza i niska obsada zwierząt (która nie może przekroczyć 800 karpi K2 na hektar) gwarantują wyjątkową jakość mięsa karpia.

Renoma

"Frankenkarpfen" zdobył tak dużą renomę ze względu na jakość karpia oraz duże znaczenie i wielowiekową tradycję stawów karpiowych we Frankonii.

Jako że karp jest mocno zakorzeniony w życiu kulturalnym wyznaczonego obszaru geograficznego i że przygotowuje się z niego bardzo cenione dania, a także stanowi trwały, tradycyjny element frankońskiej kultury gastronomicznej, "Frankenkarpfen" stał się regionalnym specjałem, zdobywając renomę w całym regionie i poza jego granicami.

Badanie konsumenckie przeprowadzone w 2002 r. w Norymberdze wykazało, że 31 % konsumentów preferuje odmianę karpia "Frankenkarpfen". "Frankenkarpfen" został również ujęty w bazie danych tradycyjnych bawarskich specjałów (http://www.food-from-bavaria.de). W tej bazie danych, prowadzonej przez Bawarskie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa, mogą znaleźć się jedynie produkty cieszące się bardzo dobrą opinią wśród mieszkańców Bawarii.

Odesłanie do publikacji specyfikacji:

"Trade Mark Journal" nr 35 z dnia 31 sierpnia 2007 r., część 7a-aa, s. 16130

http://www.register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/70

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.30.10

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 03/02/2012
Data ogłoszenia: 03/02/2012