Protokół ustaleń między Komisją Europejską a Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej.

Protokół ustaleń między Komisją Europejską a Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej

(2012/C 271/01)

(Dz.U.UE C z dnia 8 września 2012 r.)

Komisja Europejska, zwana dalej "Komisją", oraz Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej z siedzibą w Heidelbergu, Niemcy, zwane dalej "EMBL" (zwane dalej łącznie "Stronami"),

UWZGLĘDNIAJĄC:

postanowienia Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej promujące współpracę z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji,
Porozumienie ustanawiające Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej, podpisane w dniu 30 maja 1973 r.(1); w oparciu o to porozumienie sygnatariusze powierzyli EMBL prowadzenie podstawowych badań w dziedzinie biologii molekularnej, szkolenie naukowców, studentów i gości na wszystkich poziomach, oferowanie ważnych usług naukowcom w państwach członkowskich będących sygnatariuszami, opracowywanie nowych instrumentów i metod w dziedzinie nauk przyrodniczych oraz angażowanie się w działalność związaną z transferem technologii,
porozumienie administracyjne o współpracy naukowej i technicznej między Komisją i EMBL, podpisane w dniu 18 stycznia 1995 r.,
list intencyjny Komisji i organizacji członkowskich EIROforum, podpisany w dniu 24 czerwca 2010 r.,
programy ramowe Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji,
zieloną księgę z 2007 r. "Europejska Przestrzeń Badawcza: Nowe perspektywy"(2), w której wzywa się do ściślejszej współpracy i partnerstwa z międzyrządowymi organizacjami badawczymi, takimi jak EMBL, w szczególności w odniesieniu do programowania badań, szkolenia i mobilności naukowców, infrastruktury badawczej, własności intelektualnej i współpracy międzynarodowej,
komunikat z 2008 r. dotyczący międzynarodowej współpracy w ramach europejskiej przestrzeni badawczej(3), w którym mowa o konieczności wzmocnienia partnerstwa między Wspólnotą Europejską i europejskimi międzyrządowymi organizacjami badawczymi, w szczególności EIROforum, co pomoże w uzyskaniu masy krytycznej niezbędnej do zapewnienia skutecznej reakcji na wyzwania polityczne, które mają coraz bardziej globalny charakter,
"Wizję europejskiej przestrzeni badawczej w roku 2020" przyjętą przez Radę Unii Europejskiej w dniu 2 grudnia 2008 r.(4), w której stwierdzono, że do 2020 r., wszyscy uczestnicy w pełni skorzystają z piątej wolności w ramach europejskiej przestrzeni badawczej(5),
strategię "Europa 2020: Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu"(6) (przyjętą przez Radę Europejską w dniu 17 czerwca 2010 r.) oraz powiązane z nią inicjatywy przewodnie: "Europejska agenda cyfrowa"(7) (przyjęty przez Komisję Europejską w dniu 19 maja 2010 r.). oraz "Unia innowacji"(8) (przyjęty przez Komisję Europejską w dniu 6 października 2010 r.),

UZNAJĄC:

Odpowiednie obowiązki Stron w wyżej wymienionych dziedzinach, które wzmacniają się wzajemnie,

Długotrwałą doskonałą współpracę między EMBL a Komisją Europejską w oparciu o poprzednie porozumienie administracyjne,

UZGADNIAJĄ, CO NASTĘPUJE:

1.
Strony zamierzają współpracować, przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, w zakresie konsolidacji i dalszego rozwoju europejskiej przestrzeni badawczej, w szczególności w odniesieniu do programowania badań, szkolenia i mobilności naukowców, infrastruktury badawczej, zarządzania własnością intelektualną i współpracy międzynarodowej. W tym celu mogą prowadzić wspólne działania w dziedzinie molekularnych nauk przyrodniczych.
2.
Przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji oraz ram instytucjonalnych i operacyjnych Strony informują i konsultują się wzajemnie, w stosownych przypadkach, w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w szczególności w odniesieniu do konsolidacji i dalszego rozwoju europejskiej przestrzeni badawczej.
3.
Utrzymuje się przyznany Komisji Europejskiej w 1995 r. status obserwatora w Radzie EMBL(9).
4.
Komisja przyznaje EMBL prawo do przedstawiania kandydatów na członków stosownych organów eksperckich i doradczych. Eksperci zostaną wyznaczeni przez Komisję na podstawie jej przepisów i procedur.
5.
Strony tworzą punkty kontaktowe i mechanizmy komunikacji dla osiągnięcia celu przewidzianego w niniejszym protokole ustaleń.
6.
Strony spotykają się, gdy jest to konieczne, przynajmniej raz do roku, w celu analizy dokonanych postępów oraz ewentualnego omówienia wzmocnienia wzajemnej współpracy, w tym również wspólnych działań, lub analizy potencjalnych synergii.
7.
Strony osiągną porozumienie w odniesieniu do kwestii związanych z interpretacją i realizacją niniejszego protokołu ustaleń.
8.
Porozumienie administracyjne z dnia 18 stycznia 1995 r. zastępuje się niniejszym protokołem ustaleń.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach w Heidelbergu dnia 4 marca 2011 r.

W imieniu Komisji Europejskiej W imieniu Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL)
Máire GEOGHEGAN-QUINN Iain W. MATTAJ
Komisarz ds. Badań, Innowacji i Nauki Dyrektor Generalny
______

(1)http://www.embl.de/aboutus/general_information/organisation/hostsite_agreement/un_agreement.pdf

(2) Zielona księga Komisji "Europejska Przestrzeń Badawcza: Nowe perspektywy", przyjęta w dniu 4 kwietnia 2007 r.; COM(2007) 161 wersja ostateczna.

(3) "Strategiczne ramy europejskie na rzecz międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej" z dnia 24 września 2008 r. (COM(2008) 588).

(4) Konkluzje obradującej w dniach 1-2 grudnia 2008 r. Rady ds. Konkurencyjności w sprawie "Wizji europejskiej przestrzeni badawczej w roku 2020", dokument 16767/08.

(5) Europejska przestrzeń badawcza obejmuje UE i kraje stowarzyszone z programem ramowym w zakresie badań.

(6) Komunikat Komisji COM(2010) 2020 z dnia 3 marca 2010 r. oraz konkluzje Rady Europejskiej z dnia 17 czerwca 2010 r. (http://ec.europa.eu/eu2020/pdf/115346.pdf)

(7) Komunikat Komisji COM(2010) 245 z 19.5.2010.

(8) Komunikat Komisji COM(2010) 546 z 6.10.2010.

(6) Status obserwatora został przyznany Komisji Europejskiej porozumieniem administracyjnym podpisanym dnia 18 stycznia 1995 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024