Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.33927 (2012/C) (ex 2011/NN) - Program gwarancji chroniący udziały indywidualnych członków spółdzielni finansowych - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

POMOC PAŃSTWA - BELGIA

Pomoc państwa SA.33927 (2012/C) (ex 2011/NN) - Program gwarancji chroniący udziały indywidualnych członków spółdzielni finansowych - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/C 213/04)

(Dz.U.UE C z dnia 19 lipca 2012 r.)

Pismem z dnia 3 kwietnia 2012 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 TFUE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

Office: J70 03/225

1049 Bruxelles/Brussel

Faks: +32 2 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom belgijskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

1. PROCEDURA

Dla celów pewności prawnej dnia 7 listopada 2011 r. władze belgijskie zgłosiły przedłużenie systemu gwarancji depozytów (zwanego dalej "programem gwarancji spółdzielczych") zabezpieczającego indywidualne udziały członków w zatwierdzonych spółdzielniach finansowych.

2. OPIS

Udział w programie gwarancji ma w przypadku spółdzielni finansowych charakter fakultatywny. Rada Ministrów podejmuje - na wniosek - decyzję o dopuszczeniu spółdzielni finansowej do udziału w programie gwarancji spółdzielczych z zastrzeżeniem określonych warunków.

Grupa ARCO była jedną z pierwszych oficjalnie uznanych spółdzielni finansowych, które wniosły o ochronę w ramach programu gwarancji spółdzielczych, i jest jak dotąd jedyną spółdzielnią objętą tym programem.

Z wypłat w ramach programu mogą korzystać jedynie udziałowcy indywidualni, tego prawa nie mają natomiast udziałowcy instytucjonalni. Środek dotyczy kapitału wpłaconego przez udziałowca spółdzielni. Nie obejmuje jednak (potencjalnych) zysków kapitałowych i jest ograniczony do maksymalnej kwoty 100.000 EUR. Ponadto środek dotyczy jedynie udziałów w spółdzielni wyemitowanych przed wejściem w życie dekretu królewskiego z dnia 10 października 2011 r.

Program gwarancji spółdzielczych finansowany jest ze składki rocznej i jednorazowej opłaty wstępnej. Ponadto spółdzielnia finansowa może być zobowiązana do wpłacania składki z tytułu zysków kapitałowych.

Jeśli środki na finansowanie programu gwarancji spółdzielczych (w ramach tzw. specjalnego funduszu ochrony) nie są wystarczające, niezbędne środki na pokrycie zobowiązań z tytułu gwarancji zapewni państwo belgijskie. Zwrot tych środków uzyskuje się następnie dzięki składkom uczestników obowiązkowo objętych programem gwarancji spółdzielczych i składkom wpłacanym przez wszystkie spółdzielnie finansowe.

3. OCENA

Na obecnym etapie postępowania Komisja uważa, że środki na finansowanie programu gwarancji spółdzielczych przekazywane przez specjalny fundusz ochrony stanowią pomoc państwa.

Wspomniany program mógł pomóc w przyciągnięciu nowego lub utrzymaniu istniejącego kapitału, stanowiąc dla udziałowców argument przemawiający za tym, by pozostać członkiem spółdzielni. Miało to szczególne znaczenie w okresie od jesieni 2008 r. do października 2011 r., kiedy ogólny brak stabilności na rynkach, a w szczególności na rynkach finansowych, mógł doprowadzić do wycofania się inwestorów lub skłonić ich do inwestowania w inne produkty, bezpieczniejsze niż inwestycje w udziały w spółdzielni. W związku z powyższym Komisja doszła do wstępnego wniosku, że program gwarancji spółdzielczych pomógł spółdzielniom finansowym utrzymać lub poprawić pozycję rynkową.

Komisja zauważa, że spółdzielnie finansowe mają przewidziane prawem możliwości ograniczania do pewnego stopnia wycofywania się aktualnych udziałowców.

Ponadto na obecnym etapie postępowania Komisja stwierdza, że program gwarancji spółdzielczych stanowi środek finansowany z zasobów państwowych i przyznaje w sposób wybiórczy korzyści spółdzielniom finansowym, zakłócając normalny mechanizm konkurencji i wpływając na wymianę handlową wewnątrz UE.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.213.64

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.33927 (2012/C) (ex 2011/NN) - Program gwarancji chroniący udziały indywidualnych członków spółdzielni finansowych - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Data aktu: 19/07/2012
Data ogłoszenia: 19/07/2012