Sprawa T-150/12: Skarga wniesiona w dniu 2 kwietnia 2012 r. - Republika Grecka przeciwko Komisji.

Skarga wniesiona w dniu 2 kwietnia 2012 r. - Republika Grecka przeciwko Komisji

(Sprawa T-150/12)

(2012/C 184/25)

Język postępowania: grecki

(Dz.U.UE C z dnia 23 czerwca 2012 r.)

Strony

Strona skarżąca: Republika Grecka (przedstawiciele: I. Chalkias, X. Basakou i A. Vasilopoulou)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

stwierdzenie nieważności decyzji Komisji nr C(2011) 9335 wersja ostateczna z dnia 25 stycznia 2012 r. "w sprawie pomocy przyznanej przez Grecję producentom zbóż oraz spółdzielniom z tego sektora [nr SA 27354 (C 36/2010) (ex NN 3/2010 i ex CP 11/2009)]" i
obciążenie Komisji kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

W swojej skardze Republika Grecka wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji z dnia 25 stycznia 2012 r. "w sprawie pomocy przyznanej przez Grecję producentom zbóż oraz spółdzielniom z tego sektora [nr SA 27354 (C 36/2010) (ex NN 3/2010 i ex CP 11/2009)]" doręczonej pod numerem C(2011) 9335 wersja ostateczna.

W zarzucie pierwszym skarżąca utrzymuje, że zaskarżona decyzja jest niejasna, ponieważ nie wynika z niej jednoznacznie: i) na czym polega bezprawna pomoc, ii) w jaki sposób została ustalona jej kwota, iii) kim są beneficjenci, od których należy domagać się zwrotu. Ponadto twierdzi ona, że niejasna jest także publikacja odnosząca się do przeprowadzonego wcześniej przez Komisję dochodzenia, co prowadzi do pogwałcenia pewności prawa i prawa do obrony przysługującego zainteresowanym osobom trzecim z naruszeniem art. 108 ust. 2 TFUE w związku z art. 6 ust. 1 rozporządzenia Rady nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r.(1)

W zarzucie drugim skarżąca powołuje się na błędną wykładnię i błędne zastosowanie art. 107 ust. 1 TFUE oraz na błędną ocenę okoliczności faktycznych, ponieważ przyznane środki w obu postaciach, a mianowicie przyznanie gwarancji i bonifikata odsetek, nie spełniały przesłanek do uznania ich za bezprawnie przyznaną pomoc państwa.

W zarzucie trzecim skarżąca utrzymuje, że zaskarżona decyzja została wydana na podstawie błędnej oceny okoliczności faktycznych i z naruszeniem istotnych wymogów proceduralnych, gdyż Komisja z powodu błędnej oceny okoliczności faktycznych i wadliwego lub niewystarczającego uzasadnienia doszła do wniosku, że środki w postaci bonifikaty odsetek i przyznania gwarancji państwa w związku z udzieleniem pożyczki lokalnym związkom spółdzielni rolniczych stanowią bezprawnie przyznaną pomoc państwa, z uwagi na to, że stanowią selektywną korzyść gospodarczą dla beneficjentów bezpośrednich i pośrednich oraz grożą zakłóceniem konkurencji i wywarciem wpływu na wymianę handlową między państwami członkowskimi.

W zarzucie czwartym skarżąca utrzymuje, że Komisja błędnie zinterpretowała i zastosowała art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE oraz nieprawidłowo skorzystała z uznania przysługującego jej w ramach pomocy państwa, ponieważ w każdym razie płatności z 2009 r. powinny były zostać uznane za zgodne ze wspólnym rynkiem ze względu na powszechnie znane poważne trudności w gospodarce greckiej i wejście w życie przepisu prawa pierwotnego Unii Europejskiej nie może zależeć od wejścia w życie komunikatu Komisji, takiego jak tymczasowe wspólnotowe ramy w zakresie wsparcia. Ponadto Komisja oddaliła w sposób niewystarczająco uzasadniony argument skarżącej dotyczący występowania w niniejszym przypadku przesłanek określonych w tymczasowych wspólnotowych ramach w zakresie wsparcia.

W zarzucie piątym skarżąca zarzuca Komisji błędną wykładnię i błędne zastosowanie art. 107 TFUE, jako że instytucja ta bezzasadnie zaliczyła do kwot podlegających odzyskaniu jako bezprawnie przyznana pomoc państwa a) część odsetek, która zgodnie z umową pożyczki i zarządzeniem ministerialnym nr 56700/B3033/08.12.2008 stanowi udział (w wysokości 0,12%, o którym mowa w ustawie 128/75) i b) prowizję z tytułu gwarancji w wysokości 2 % przewidzianą na rzecz państwa w zarządzeniu ministerialnym 2/21304/0025/26.10.2010, które nie stanowią pomocy państwa i powinny zostać odliczone od ostatecznej kwoty podlegającej odzyskaniu.

______

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania art. 93 traktatu WE.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024