Herkules II - Zaproszenie do składania wniosków - OLAF/2012/D5/05 - Wsparcie techniczne w celu wykrywania obecności papierosów i tytoniu.

HERKULES II

Zaproszenie do składania wniosków - OLAF/2012/D5/05

Wsparcie techniczne w celu wykrywania obecności papierosów i tytoniu

(2012/C 162/08)

(Dz.U.UE C z dnia 8 czerwca 2012 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest decyzja nr 878/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lipca 2007 r. ustanawiająca Wspólnotowy program działań na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Wspólnoty (program "Herkules II"), Dz.U. L 193 z dnia 25 lipca 2007 r. Zaproszenie to związane jest z działaniami, o których mowa w art. 1a lit. a) decyzji w sprawie programu "Herkules II" i które obejmują:

pomoc techniczną dla organów krajowych poprzez udostępnianie specyficznej wiedzy, sprzętu i narzędzi technologii informatycznych (IT) ułatwiających współpracę ponadnarodową oraz współpracę z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF),
wsparcie dla wspólnych operacji, oraz
intensywniejszą wymianę personalną,

w celu zwalczania nieprawidłowości finansowych, korupcji i wszelkich innych działań niezgodnych z prawem, a także formułowania i wdrażania metod zapobiegania tym nadużyciom i wykrywania ich.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze zaproszenie jest skierowane do krajowych lub regionalnych organów administracji ("Wnioskodawcy") dowolnego państwa członkowskiego lub dowolnego kraju spoza Unii Europejskiej, które wspierają wzmocnienie działań na poziomie europejskim zmierzających do ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej.

3.
Kwalifikujące się działania

Kwalifikujące się działania w dziedzinie pomocy technicznej obejmują:

wsparcie techniczne w celu wzmocnienia kontroli kontenerów i samochodów ciężarowych na zewnętrznych granicach UE, zmierzające do zwalczania przemytu i podrabiania papierosów,
sprzęt używany przez organy ścigania w procesie ulepszania metod wykrywania nielegalnie przewożonych wyrobów tytoniowych i przeprowadzania dochodzeń w tej sprawie,
sprzęt używany przez organy ścigania do wykrywania przemycanych i podrobionych towarów na podstawie ich cech zapachowych.
4.
Kryteria przyznawania dotacji

Każde przedstawione kwalifikujące się działanie będzie oceniane na podstawie następujących kryteriów:

1)
zgodność wniosku z celami OLAF-u w dziedzinie zwalczania nadużyć i w szczególności przeciwdziałania nielegalnemu przywozowi wyrobów tytoniowych do UE oraz jego wykrywania i ścigania;
2)
dostosowanie proponowanego sprzętu do miejsca, gdzie będzie on używany;
3)
jakość techniczna oraz wydajność proponowanego sprzętu w stosunku do potrzeb zgłoszonych przez wnioskodawcę;
4)
efektywność pod względem kosztów: koszty projektu powinny być adekwatne do jego celów;
5)
zgodność projektu z podejmowanymi lub planowanymi działaniami związanymi z priorytetami politycznymi UE w dziedzinie zapobiegania nadużyciom finansowym w stosunku do budżetu UE (zapobieganie; analiza informacji, metody współpracy itd.);
6)
zgodność projektu z podobnymi projektami realizowanymi w innych państwach członkowskich i przeprowadzanymi przez inne krajowe organy ścigania oraz służby celne;
7)
możliwość wykorzystania metod proponowanych w ramach projektu lub jego wyników do rozszerzenia współpracy i zwiększenia skuteczności w dziedzinie zwalczania nadużyć i przemytu papierosów (włączenie tej dziedziny w główny nurt, tzw. "mainstreaming").

Jeżeli kilka projektów uzyska jednakową ocenę w oparciu o powyższe kryteria przyznawania dotacji, pierwszeństwo w finansowaniu otrzymają (w porządku malejącym):

organy ścigania, które nie posiadają sprzętu do zwalczania przemytu i podrabiania papierosów lub które posiadają sprzęt niewystarczający do tego celu,
wnioski umożliwiające sprawiedliwy rozkład geograficzny,
wnioskodawcy, którzy w latach poprzednich nie otrzymali dotacji na ten sam lub zbliżony projekt.
5.
Budżet

Całkowity dostępny budżet wynosi 3.300.000 EUR.

Wsparcie finansowe będzie miało formę dotacji. Przyznane wsparcie finansowe nie będzie przekraczało 50 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

6.
Więcej informacji

Wymogi techniczne i formularz zgłoszeniowy można pobrać z następującej strony internetowej:

http://ec.europa.eu/anti_fraud/about-us/funding/techn-assist/items/call_proposals_2012_en.htm

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy wysyłać drogą elektroniczną na adres:

OLAF-FM-BHERCULE-TA@ec.europa.eu

Pytania i odpowiedzi mogą zostać opublikowane anonimowo we wskazówkach dotyczących wypełniania formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej OLAF-u, jeżeli okażą się one przydatne dla innych wnioskodawców.

7.
Termin składania wniosków

Termin składania wniosków upływa w: piątek, 31 sierpnia 2012 r.

Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone na oficjalnym formularzu zgłoszeniowym, podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek. Na zapieczętowanej kopercie należy umieścić wyraźny dopisek:

"Application for OLAF Technical Assistance Grant Programme ("Cigarettes") (OLAF/2012/D5/05) - Hercule II 2012"

Wnioski (oryginał i jedną kopię) należy wysłać drogą pocztową na następujący adres:

European Commission - European Anti-Fraud Office (OLAF)

For the attention of Mr Johan KHOUW

Head of Unit Hercule, Pericles & EURO Protection

Office: J-30 10/62

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Elektroniczną kopię formularza wniosku o dotację wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami należy wysłać drogą elektroniczną na następujący adres:

OLAF-FM-BHERCULE-TA@ec.europa.eu

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024