Opinia dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych z zakładu ekstrakcji uranu kopalni Talvivaara zlokalizowanej w Finlandii, zgodnie z art. 37 traktatu Euratom.

OPINIA KOMISJI

z dnia 31 maja 2012 r.

dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych z zakładu ekstrakcji uranu kopalni Talvivaara zlokalizowanej w Finlandii, zgodnie z art. 37 traktatu Euratom

(2012/C 158/02)

(Dz.U.UE C z dnia 5 czerwca 2012 r.)

Poniższa ocena została wykonana na mocy postanowień traktatu Euratom, bez uszczerbku dla ewentualnych dodatkowych ocen, które mogą zostać dokonane na mocy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i zobowiązań wynikających z tego traktatu oraz z prawodawstwa wtórnego.

W dniu 15 kwietnia 2011 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu fińskiego, zgodnie z art. 37 traktatu Euratom, dane ogólne dotyczące planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych z zakładu ekstrakcji uranu kopalni Talvivaara zlokalizowanej w Finlandii.

Na podstawie tych danych oraz informacji dodatkowych, o które Komisja wystąpiła w dniu 20 czerwca 2011 r. i które zostały przedłożone przez władze fińskie w dniach 12 i 27 grudnia 2011 r., a także po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja wydała następującą opinię:

1)
Odległość między obiektem a najbliższą granicą z innym państwem członkowskim, w tym przypadku Szwecją, wynosi 280 km. Najbliższym państwem sąsiadującym jest Rosja, zaś odległość od jej granicy wynosi 96 km.
2)
Zakład ekstrakcji uranu nie będzie objęty zezwoleniem na odprowadzanie płynnych uwolnień promieniotwórczych. W warunkach normalnej eksploatacji odprowadzanie płynnych uwolnień promieniotwórczych nie będzie miało miejsca.
3)
W warunkach normalnej eksploatacji odprowadzanie uwolnień promieniotwórczych przenoszonych drogą powietrzną nie spowoduje istotnego narażenia zdrowia ludności innego państwa członkowskiego lub państwa sąsiadującego.
4)
W przypadku nieplanowanego uwolnienia wycieków promieniotwórczych w wyniku wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, dawki, na które zostałaby narażona ludność w innym państwie członkowskim lub państwie sąsiadującym, nie byłyby istotne z punktu widzenia zdrowia ludzkiego.

Podsumowując, Komisja jest zdania, że zarówno w warunkach normalnej eksploatacji, jak i w razie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, wdrożenie planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych w dowolnej postaci z zakładu ekstrakcji uranu kopalni Talvivaara zlokalizowanej w Finlandii, nie powinno spowodować skażenia promieniotwórczego wody, gleby lub powietrza w innym państwie członkowskim lub państwie sąsiadującym, istotnego z punktu widzenia zdrowia.

Sporządzono w Brukseli dnia 31 maja 2012 r.

W imieniu Komisji
Günther OETTINGER
Członek Komisji

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024