Pomoc państwa - Szwecja - Pomoc państwa SA.33618 (12/C) (ex 11/N) - Uppsala, hala widowiskowo-sportowa - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - SZWECJA

Pomoc państwa SA.33618 (12/C) (ex 11/N) - Uppsala, hala widowiskowo-sportowa

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/C 152/07)

(Dz.U.UE C z dnia 30 maja 2012 r.)

Pismem z dnia 21 marca 2012 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Szwecję o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

Directorate C

Rue de la Loi/Wetstraat 200

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom szwedzkim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

Procedura

Władze szwedzkie powiadomiły Komisję Europejską o wprowadzeniu środka przeznaczonego na budowę hali widowiskowo-sportowej w Uppsali, Szwecja.

Opis środka

Hala widowiskowo-sportowa w Uppsali będzie przeznaczona dla szeregu dyscyplin sportowych (hokej na lodzie, koszykówka, unihokej, piłka ręczna i jeździectwo), organizacji rozmaitych wydarzeń rozrywkowych (koncerty, imprezy rodzinne, programy telewizyjne i gale), jak również różnego rodzaju spotkań (kongresy, konferencje, zebrania firmowe, targi, imprezy firmowe i spotkania religijne). Największe pomieszczenie będzie mogło pomieścić 8 500 osób podczas wydarzeń sportowych i 10 000 w trakcie zjazdów i koncertów.

Stronami zaangażowanymi w projekt dotyczący hali widowiskowosportowej w Uppsali są gmina Uppsala oraz przedsiębiorstwa Arena Company, Property Company i Events Company. Koszt hali jest szacowany na 650 mln SEK (72 mln EUR). Gmina przeznaczyłaby na ten cel dotację w wysokości 150 mln SEK (16,5 mln EUR), reszta środków będzie pochodzić głównie z pożyczek, a także do pewnego stopnia od prywatnych inwestorów. Hala będzie własnością przedsiębiorstwa Property Company, które z kolei będzie należało wyłącznie do inwestorów prywatnych. Gmina w związku z tym nie będzie posiadać żadnych udziałów w hali, ani nie będzie miała żadnego wpływu na działalność przedsiębiorstwa Property Company. W odniesieniu do bezpieczeństwa jej wkładu, gmina otrzyma opcje zakupu przedsiębiorstwa Property Company. Hala ma być wybudowana na gruntach gminy, dla których zostanie zawarta umowa dzierżawy między przedsiębiorstwem Property Company i gminą na okres 50 lat.

Operatorem hali będzie przedsiębiorstwo Events Company (należące do prywatnych inwestorów). Gmina zawrze oddzielną umowę dzierżawy z przedsiębiorstwem Events Company w celu uregulowania, między innymi, harmonogramu korzystania z lodowiska przez kluby sportowe i osoby prywatne, jak również korzystania z hali przez gminę w celu organizacji jej własnych imprez. Jeśli chodzi o korzystanie z hali, przedsiębiorstwo Events Company musi dopilnować, aby hala była dostępna do użytku publicznego na zasadach rynkowych i na niedyskryminacyjnych warunkach.

Ocena środka

Po przeprowadzeniu wstępnej oceny Komisja ma wątpliwości co do tego, czy środek ten nie stanowi pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. W szczególności ze wstępnej oceny Komisji wynika, że nie można wykluczyć selektywnej korzyści ekonomicznej na żadnym etapie (budowa, eksploatacja i wykorzystanie). Ponadto współfinansowanie hali widowiskowosportowej ze środków publicznych, które rzekomo ogranicza się do finansowania luki (tj. żadne inne podmioty rynkowe nie wyrażają chęci wniesienia wkładu), stąd bez wkładu gminy nie byłoby wystarczających środków na finansowanie hali, najprawdopodobniej naruszyłoby zasady konkurencji lub przynajmniej groziłoby ich naruszeniem. Nawet jeśli większość działań, które mają być prowadzone w hali, będą miały charakter lokalny, będą się w niej mogły odbywać również duże międzynarodowe wydarzenia, i w związku z tym nie można wykluczyć wpływu na konkurencję i wymianę handlową między państwami członkowskimi. Dlatego na tym etapie i w oparciu o wstępną ocenę Komisja jest zdania, że zgłoszony środek pomocy może stanowić pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

W myśl warunków określonych powyżej należy zatem zbadać, czy środek ten może być uznany za zgodny z rynkiem wewnętrznym na mocy art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE. Taka ocena obejmuje zbadanie, czy środek służy realizacji celu leżącego we wspólnym interesie, czy jest on konieczny i proporcjonalny oraz czy nie powoduje on niepotrzebnego naruszenia zasad konkurencji. Po dokonaniu wstępnej oceny Komisja ma wątpliwości, czy planowany projekt może być uznany za zgodny z rynkiem wewnętrznym na mocy art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE na obecnym etapie na trzech poziomach ewentualnej pomocy (budowy, eksploatacji i wykorzystania).

Z uwagi na powyższe wątpliwości i na wpływ potencjalnej pomocy państwa na inwestycje prywatnych przedsiębiorców, wydaje się konieczne, aby Komisja wszczęła formalne postępowanie wyjaśniające.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.152.18

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Szwecja - Pomoc państwa SA.33618 (12/C) (ex 11/N) - Uppsala, hala widowiskowo-sportowa - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 30/05/2012
Data ogłoszenia: 30/05/2012