Rezolucja legislacyjna w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie wieloletniego planu ratowania tuńczyka błekitnopłetwego w wodach Wschodniego Atlantyku i Morza Śródziemnego (COM(2009)0093 - C6-0081/2009 - 2009/0029(CNS)).

Wieloletni plan ratowania tuńczyka błekitnopłetwego *

P6_TA(2009)0128

Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie wieloletniego planu ratowania tuńczyka błekitnopłetwego w wodach Wschodniego Atlantyku i Morza Śródziemnego (COM(2009)0093 - C6-0081/2009 - 2009/0029(CNS))

(2010/C 87 E/64)

(Dz.U.UE C z dnia 1 kwietnia 2010 r.)

(Procedura konsultacji)

Parlament Europejski,

– uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM(2009)0093),

– uwzględniając art.37 Traktatu WE, na mocy którego Rada skonsultowała się z Parlamentem (C6- 0081/2009),

– uwzględniając art. 51 i 134 Regulaminu,

1. zatwierdza wniosek Komisji;

2. zwraca się do Rady, jeśli ta uznałaby za stosowne oddalić się od przyjętego przez Parlament tekstu, o poinformowanie go o tym fakcie;

3. zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku, zgodnie z art. 250 ust. 2 traktatu WE;

4. zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem w przypadku uznania za stosowne wprowadzenia znaczących zmian do wniosku Komisji;

5. zobowiązuje swojego Przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.

TEKST PROPONOWANY PRZEZ KOMISJĘ POPRAWKA
Poprawka 1
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Punkt 3a preambuły (nowy)
(3a) Plan ICCAT dotyczący odbudowy zasobów tuńczyka zachęca umawiające się strony do dobrowolnego ograniczenia połowów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym w 2009 r., aby przyspieszyć odbudowę zasobów. Niektóre umawiające się strony już tak postąpiły.
Poprawka 4
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 2 - litera g
g) "wspólna operacja połowowa" oznacza wszelkie operacje wykonywane przez co najmniej dwa statki łowcze pływające pod banderami różnych CPC lub różnych państw członkowskich, w przypadku których połowy jednego statku łowczego przypisuje się jednemu lub kilku innym statkom łowczym zgodnie z kluczem przydziału; g) "wspólna operacja połowowa" oznacza wszelkie operacje wykonywane przez co najmniej dwa statki łowcze pływające pod banderami różnych CPC lub różnych państw członkowskich, lub też przez statki pływające pod tą samą banderą, w przypadku których połowy jednego statku łowczego przypisuje się jednemu lub kilku innym statkom łowczym zgodnie z kluczem przydziału;
Poprawka 5
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 4 - ustęp 6 - akapit trzeci
Państwo członkowskie bandery może wymagać, by statek, w stosunku do którego stwierdzono, że kwota indywidualna została wykorzystana, natychmiast skierował się do portu wyznaczonego przez to państwo. Państwo członkowskie bandery zawiesza zezwolenie na połowy tuńczyka błękitnopłetwego i może wymagać, by statek, w stosunku do którego stwierdzono, że kwota indywidualna została wykorzystana, natychmiast skierował się do portu wyznaczonego przez to państwo.
Poprawka 6
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 21 - ustęp 1
1. W drodze odstępstwa od przepisów art. 7 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 kapitan wspólnotowego statku rybackiego, o którym mowa w art. 14 niniejszego rozporządzenia, lub jego przedstawiciel przekazuje właściwemu organowi państwa członkowskiego (w tym państwa członkowskiego bandery) lub CPC, z której portów lub urządzeń wyładunkowych zamierza skorzystać, co najmniej na cztery godziny przed przewidywaną godziną przybycia do portu, następujące informacje: 1. W drodze odstępstwa od przepisów art. 7 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 kapitan wspólnotowego statku rybackiego, o którym mowa w art. 14 niniejszego rozporządzenia, lub jego przedstawiciel przekazuje właściwemu organowi państwa członkowskiego (w tym państwa członkowskiego bandery) lub CPC, z której portów lub urządzeń wyładunkowych zamierza skorzystać, co najmniej na cztery godziny przed przewidywaną godziną przybycia do portu, lub, jeżeli odległość do portu jest krótsza, po zakończeniu operacji połowowych i przed rozpoczęciem rejsu powrotnego, następujące informacje:
Poprawka 7
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 23 - ustęp 2 - litera a)
a) przewidywany czas przybycia; a) przewidywany dzień, port i godzina przybycia;
Poprawka 8
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 30 - ustęp 2 - litera a
a) obecność obserwatorów dla co najmniej 20 % aktywnych sejnerów o długości większej niż 24 m; a) obecność obserwatorów dla 100 % aktywnych sejnerów o długości większej niż 24 m;
Poprawka 9
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 30 - ustęp 2 - litera b
b) w przypadku wspólnych operacji połowowych - obecność obserwatora w trakcie operacji połowowej. b) w przypadku wspólnych operacji połowowych - obecność obserwatora w trakcie operacji połowowej na każdym statku dokonującym połowów.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.87E.381/2

Rodzaj: Rezolucja
Tytuł: Rezolucja legislacyjna w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie wieloletniego planu ratowania tuńczyka błekitnopłetwego w wodach Wschodniego Atlantyku i Morza Śródziemnego (COM(2009)0093 - C6-0081/2009 - 2009/0029(CNS)).
Data aktu: 12/03/2009
Data ogłoszenia: 01/04/2010