Grupa ekspertów w dziedzinie rozwoju misji europejskich systemów nawigacji satelitarnej, "Grupa Doradcza ds. Rozwoju Misji".

DECYZJA KOMISJI

z dnia 6 października 2010 r.

ustanawiająca grupę ekspertów w dziedzinie rozwoju misji europejskich systemów nawigacji satelitarnej, "Grupę Doradczą ds. Rozwoju Misji"

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/C 271/02)

(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Programy europejski system wspomagania satelitarnego (EGNOS) oraz Galileo regulowane są rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 683/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie dalszej realizacji europejskich programów nawigacji satelitarnej (EGNOS i Galileo)(1). Artykul 1 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 stanowi, że wymienione programy obejmują wszystkie działania konieczne w ramach definiowania, rozwoju, walidacji, budowy, działania, odnawiania i udoskonalania systemu EGNOS i systemu utworzonego na podstawie programu Galileo.

(2) Zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 za zarządzanie tymi programami odpowiedzialna jest Komisja. Do obowiązków związanych z zarządzaniem należy odnawianie i udoskonalanie systemów poprzez doprecyzowanie profilu misji oraz wprowadzanie odpowiednich zmian systemowych.

(3) Celem obu systemów jest zapewnienie użytkownikom nowoczesnych usług związanych z określaniem położenia, nawigacją i określaniem czasu zgodnie z ustalonymi wymaganiami misji Galileo i EGNOS. Każda zmiana profilu misji tych dwóch systemów musi uwzględniać opinie użytkowników systemów nawigacji satelitarnej oraz pozostałych zainteresowanych stron, w tym państw członkowskich, państw trzecich i organizacji międzynarodowych.

(4) Konieczne jest zatem ustanowienie grupy ekspertów służących Komisji niezależnym doradztwem w sprawach dotyczących rozwoju misji EGNOS i Galileo oraz określenie zadań i struktury tej grupy.

(5) Bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniającej jej regulamin wewnętrzny(2), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(6) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(3).

(7) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym ustanawia się grupę ekspertów w dziedzinie rozwoju misji europejskich systemów nawigacji satelitarnej, "Grupę Doradczą ds. Rozwoju Misji", dalej nazywaną "grupą".

Artykuł  2

Zadania

1.
Grupa proponuje i ocenia potencjalne zmiany celów misji i definicji usług europejskich programów nawigacji satelitarnej Galileo i EGNOS. W tym celu grupa ocenia zmiany dotyczące zarówno potrzeb użytkowników, jak i zakresu usług określania położenia, nawigacji i określania czasu, w skali europejskiej i międzynarodowej, z uwzględnieniem istniejących globalnych ram usług i systemów nawigacji satelitarnej.
2.
Grupa analizuje wpływ takich zmian na wymagania związane z misją i usługami programów Galileo i EGNOS oraz opracowuje i przedstawia projekty odpowiednich aktualizacji podstawowych punktów odniesienia dla misji i usług.
Artykuł  3

Konsultacje

1.
Służby Komisji wyznaczają grupie zadania oraz określają związane z nimi wymagania dotyczące zakresu prac i terminów.
2.
W drodze konsultacji i ścisłej koordynacji ze służbami Komisji przewodniczący grupy może wnioskować o dodanie kolejnych zadań, jeśli są one konieczne dla realizacji celów grupy.
Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
W skład grupy wchodzi nie więcej niż 25 członków.
2. 1
Członków grupy powołuje Komisja spośród specjalistów posiadających kompetencje w dziedzinach, o których mowa w art. 2, oraz spośród organizacji prowadzących udokumentowaną działalność w tych dziedzinach, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do zgłaszania kandydatur.
3. 2
Członkami grupy są:
osoby powołane jako osoby prywatne,
osoby powołane w celu reprezentowania wspólnego interesu zainteresowanych stron w dziedzinie nawigacji satelitarnej; nie reprezentują one indywidualnych zainteresowanych stron, lub
organizacje rozumiane w szerokim zakresie, obejmujące m.in. przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, agencje i organy unijne oraz organizacje międzynarodowe. Organizacje mianują swoich przedstawicieli.
4.
Okres kadencji członków grupy wynosi 4 lata. Pełnią oni swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub do upłynięcia ich kadencji. Kadencja może być odnowiona.
5.
Nazwiska członków grupy są publikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów, dalej zwanym "rejestrem".
6.
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Funkcjonowanie grupy

1.
Grupa wybiera przewodniczącego spośród swoich członków zwykłą większością głosów.
2.
W porozumieniu ze służbami Komisji grupa może ustanowić podgrupy celem zbadania szczegółowych kwestii, zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez grupę. Takie podgrupy są rozwiązywane niezwłocznie po wygaśnięciu ich mandatu.
3.
W trybie doraźnym służby Komisji mogą zaprosić do udziału w pracach grupy lub podgrupy zewnętrznych ekspertów posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się grupa lub podgrupa. Ponadto służby Komisji mogą nadawać osobom fizycznym i organizacjom status obserwatora.
4.
Członkowie i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej określonym w traktatach i ich

przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom. W przypadku nieprzestrzegania powyższych zobowiązań Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.

5.
Posiedzenia grup ekspertów i podgrup odbywają się w jednej z siedzib Komisji. Komisja zapewnia grupie obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy i jej podgrup mogą uczestniczyć inni zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.
6.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny sporządzony na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów.
7.
Komisja publikuje stosowne informacje na temat działalności grupy w rejestrze lub na specjalnej stronie internetowej dostępnej poprzez link umieszczony w rejestrze.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Osoby uczestniczące w pracach grupy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2.
Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach grupy są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
3.
Zwrot kosztów odbywa się w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2014 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 października 2010 r.

W imieniu Komisji

Antonio TAJANI

Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 196 z 24.7.2008, s. 1.

(2) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

(3) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

1 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 decyzji z dnia 6 marca 2013 r. (Dz.U.UE.C.13.66.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 8 marca 2013 r.
2 Art. 4 ust. 3 zmieniony przez art. 1 decyzji z dnia 6 marca 2013 r. (Dz.U.UE.C.13.66.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 8 marca 2013 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.271.2

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Grupa ekspertów w dziedzinie rozwoju misji europejskich systemów nawigacji satelitarnej, "Grupa Doradcza ds. Rozwoju Misji".
Data aktu: 06/10/2010
Data ogłoszenia: 07/10/2010
Data wejścia w życie: 06/10/2010