Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady czasowo zawieszającego cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych do regionów autonomicznych Madery i Azorów.

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady czasowo zawieszającego cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych do regionów autonomicznych Madery i Azorów

COM(2009) 370 wersja ostateczna - 2009/0125 (CNS)

(2010/C 255/10)

Sprawozdawca generalny: Mário SOARES

(Dz.U.UE C z dnia 22 września 2010 r.)

Dnia 7 września 2009 r. Rada, działając na podstawie art. 262 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, postanowiła zasięgnąć opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie

wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady czasowo zawieszającego cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych do regionów autonomicznych Madery i Azorów

COM(2009) 370 wersja ostateczna - 2009/0125 (CNS).

W dniu 17 listopada 2009 r. Prezydium Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego powierzyło przygotowanie opinii w tej sprawie Sekcji Jednolitego Rynku, Produkcji i Konsumpcji.

Zgodnie z postanowieniami artykułu 20 swego regulaminu wewnętrznego, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny na 458. sesji plenarnej w dniach 16-17 grudnia 2009 r. (posiedzenie z 17 grudnia) wyznaczył na sprawozdawcę generalnego Maria SOARESA oraz stosunkiem głosów 133 do 2 przyjął następującą opinię:

1. Wnioski i zalecenia

1.1 Komitet zgadza się z treścią przedstawionego przez Komisję wniosku dotyczącego rozporządzenia.

1.2 Komitet jest zdania, że status Azorów i Madery jako regionów najbardziej oddalonych w pełni uzasadnia przyjęcie środków na rzecz wsparcia rozwoju gospodarki lokalnej, która jest tradycyjnie niemal wyłącznie uzależniona od przychodów z turystyki. Inne regiony najbardziej oddalone, jak np. Wyspy Kanaryjskie, również korzystają obecnie z podobnego systemu.

1.3 Proponowane środki zachęcają do utrzymania i rozwijania innych, niepowiązanych bezpośrednio z turystyką, rodzajów działalności gospodarczej, przyczyniając się do stabilizacji i utrzymania lokalnego zatrudnienia, które stanie się dzięki temu mniej narażone na zmienną koniunkturę w branży turystycznej.

1.4 Komitet uważa, że rozwiązanie to będzie miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy tego regionu i utrzymanie lokalnego zatrudnienia.

2. Streszczenie wniosku Komisji

2.1 Zakres zastosowania

2.1.1 Komisja proponuje czasowo zawieszenie ceł autonomicznych Wspólnej Taryfy Celnej obowiązujących przy przywozie do regionów autonomicznych Madery i Azorów szeregu wyrobów gotowych przeznaczonych do użytku w rolnictwie oraz w celach handlowych i przemysłowych (wymienionych w załączniku I), a także szeregu surowców, części i składników (wymienionych w załączniku II) wykorzystywanych w tychże regionach do celów rolniczych lub do przetwarzania przemysłowego i konserwacji.

2.1.2 Wyroby gotowe będą musiały być używane przez lokalne przedsiębiorstwa na tych wyspach przez okres co najmniej dwóch lat, zanim będą mogły być swobodnie odsprzedane innym przedsiębiorstwom zlokalizowanym w innej części obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej.

2.1.3 Surowce, części i składniki będą musiały być wykorzystywane na tych wyspach do celów rolniczych oraz do przetworzenia przemysłowego i konserwacji.

2.1.4 Aby zapobiec wszelkim nadużyciom lub jakiejkolwiek zmianie w tradycyjnych przepływach handlowych powyższych towarów, przewiduje się kontrole końcowego przeznaczenia.

2.2 Okres ważności

Proponowane zawieszenie ceł obejmuje okres od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2019 r.

2.3 Szczególny charakter tego rozwiązania w stosunku do systemu obowiązującego uprzednio

2.3.1 Beneficjentami tego rozwiązania są wszystkie podmioty gospodarcze zlokalizowane na terytorium tych regionów.

2.3.2 Do niedawna z rozwiązania tego mogły korzystać jedynie podmioty zlokalizowane w strefach wolnocłowych na Azorach i Maderze, na podstawie rozporządzenia Rady (EWG) nr 1657/93. Rozporządzenie to wygasło z dniem 31 grudnia 2008 r., nie osiągnąwszy wstępnie założonych rezultatów; w związku z tym Komisja, na wniosek władz regionalnych Azorów i Madery i przy poparciu rządu portugalskiego, postanowiła zaproponować rozszerzenie zakresu zastosowania poprzez ustanowienie nowego rozporządzenia, którego zakres obejmie wszystkie podmioty gospodarcze zlokalizowane na terytorium tych regionów.

2.4 Podstawa prawna

Podstawę prawną stanowi art. 299 ust. 2 TWE.

2.5 Uzasadnienie zastosowania tego rozwiązania

Proponowane rozwiązanie ma na celu wsparcie tych sektorów gospodarki, które nie są bezpośrednio uzależnione od przychodów branży turystyki, w celu pewnego zrównoważenia niestabilności sektora turystyki i ustabilizowania lokalnego zatrudnienia.

Bruksela, 17 grudnia 2009 r.

Przewodniczący
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Mario SEPI

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.255.59

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady czasowo zawieszającego cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych do regionów autonomicznych Madery i Azorów.
Data aktu: 17/12/2009
Data ogłoszenia: 22/09/2010