Rezolucja legislacyjna w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady ustanawiającego wieloletni plan dotyczący zasobów śledzia występujących przy zachodnim wybrzeżu Szkocji oraz połowów tych zasobów (COM(2008)0240 - C6-0204/2008 - 2008/0091(CNS)).

Zasoby śledzia przy zachodnim wybrzeżu Szkocji *

P6_TA(2008)0573

Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 4 grudnia 2008 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady ustanawiającego wieloletni plan dotyczący zasobów śledzia występujących przy zachodnim wybrzeżu Szkocji oraz połowów tych zasobów (COM(2008)0240 - C6-0204/2008 - 2008/0091(CNS))

(2010/C 21 E/07)

(Dz.U.UE C z dnia 28 stycznia 2010 r.)

(Procedura konsultacji)

Parlament Europejski,

– uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM(2008)0240),

– uwzględniając art. 37 Traktatu WE, na mocy którego Rada skonsultowała się z Parlamentem (C6-0204/2008),

– uwzględniając art. 51 Regulaminu,

– uwzględniając sprawozdanie Komisji Rybołówstwa (A6-0433/2008),

1. zatwierdza po poprawkach wniosek Komisji;

2. zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku, zgodnie z art. 250 ust. 2 Traktatu WE;

3. zwraca się do Rady o poinformowanie go w przypadku uznania za stosowne odejścia od tekstu przyjętego przez Parlament;

4. zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem w przypadku uznania za stosowne wprowadzenia znaczących zmian do wniosku Komisji;

5. zobowiązuje swojego Przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.

TEKST PROPONOWANY PRZEZ KOMISJĘ POPRAWKA
Poprawka 1

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 7 preambuły

(7) W celu zapewnienia stabilnego poziomu możliwości połowowych należy ograniczyć różnice występujące w poziomie TAC z roku na rok, gdy wielkość stada przekracza 75 tys. ton. (7) W celu zapewnienia stabilnego poziomu możliwości połowowych należy ograniczyć różnice występujące w poziomie TAC z roku na rok.
Poprawka 2

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - ustęp 2 - litera a)

a) utrzymywanie wskaźnika śmiertelności połowowej na poziomie 0,25 rocznie dla odpowiednich grup wiekowych, gdy wielkość stada rozrodczego przekracza 75 tys. ton; a) utrzymywanie wskaźnika śmiertelności połowowej na poziomie 0,25 rocznie dla odpowiednich grup wiekowych w następnym roku, jeżeli ICES i STECF mogą dostarczyć danych szacunkowych o wielkości stada rozrodczego wynoszącej lub przekraczającej 75 tys. ton;
Poprawka 3

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - ustęp 2 - litera c)

c) zamykanie połowów, gdy wielkość stada rozrodczego spadnie poniżej 50 tys. ton. c) zapewnienie restrykcyjnego planu odbudowy w oparciu o opinię ICES i STECF, w przypadku gdy wielkość stada rozrodczego spadnie poniżej 50 tys. ton.
Poprawka 4

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - ustęp 3

3. Cel wskazany w ust. 1 można uznać za osiągnięty, gdy odchylenie wielkości TAC wynosi nie więcej niż 15 % rocznie, w przypadku stada rozrodczego przekraczającego 75 tys. ton. 3. Cel wskazany w ust. 1 można uznać za osiągnięty, gdy odchylenie wielkości TAC wynosi nie więcej niż 15 % rocznie w dowolnym roku, w przypadku stada rozrodczego przekraczającego 75 tys. ton, oraz gdy odchylenie wielkości TAC wynosi nie więcej niż 20 % w dowolnym roku, w przypadku stada rozrodczego poniżej 75 tys. ton, ale powyżej 50.000 ton.
Poprawka 5

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 4 - ustęp 2

2. Jeżeli opinia naukowa Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF) wskazuje, że w roku, dla którego mają być ustalone TAC, biomasa tarłowa stada przekroczy 75 tys. ton, TAC zostaną ustalone na poziomie, który zgodnie z opinią STECF zapewni wskaźnik śmiertelności połowowej na poziomie 0,25 rocznie. W razie potrzeby poziom ten należy dostosować zgodnie z przepisami art. 5. 2. Jeżeli opinia naukowa STECF wskazuje, że w roku, dla którego mają być ustalone TAC, biomasa tarłowa stada osiągnie lub przekroczy 75 tys. ton, TAC zostaną ustalone na poziomie, który zgodnie z opinią STECF zapewni wskaźnik śmiertelności połowowej na poziomie 0,25 rocznie. W razie potrzeby poziom ten należy dostosować zgodnie z przepisami art. 5.
Poprawka 6

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 4 - ustęp 3

3. Jeżeli opinia naukowa STECF wskazuje, że w roku, dla którego mają być ustalone TAC, biomasa tarłowa stada będzie mniejsza niż 75 tys. ton, ale większa niż 50 tys. ton, TAC zostaną ustalone na poziomie, który zgodnie z opinią STECF zapewni wskaźnik śmiertelności połowowej na poziomie 0,2 rocznie. 3. Jeżeli opinia naukowa STECF wskazuje, że w roku, dla którego mają być ustalone TAC, biomasa tarłowa stada będzie mniejsza niż 75 tys. ton, ale większa niż 50 tys. ton, TAC zostaną ustalone na poziomie, który zgodnie z opinią STECF zapewni wskaźnik śmiertelności połowowej na poziomie 0,2 rocznie. Poziom TAC nie powinien odbiegać w żadnym dowolnym roku o więcej niż 20 % od poziomu TAC z roku poprzedniego. W razie potrzeby poziom zostaje dostosowany zgodnie z przepisami art. 5 ust. 2a i art. 5 ust. 2b.
Poprawka 7

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 4 - ustęp 4

4. Jeżeli opinia naukowa STECF wskazuje, że w roku, dla którego mają być ustalone TAC, biomasa tarłowa stada będzie mniejsza niż 50 tys. ton, wielkość TAC zostanie ustalona na 0 ton. 4. Jeżeli opinia naukowa STECF wskazuje, że w roku, dla którego mają być ustalone TAC, biomasa tarłowa stada będzie mniejsza niż 50 tys. ton, wielkość TAC podlega restrykcyjnemu planowi odbudowy w oparciu o opinię ICES i STECF.
Poprawka 8

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 4 - ustęp 5a (nowy)

5a. Jeżeli w dowolnym roku ICES i STECF nie są w stanie dostarczyć danych szacunkowych o wielkości stada rozrodczego, poziom TAC pozostaje niezmieniony w stosunku do roku poprzedniego. Jednakże w drugim i każdym następnym roku, dla których niedostępne są prognozy naukowe, poziom TAC należy zmniejszyć o 10 % w porównaniu z rokiem poprzednim.
Poprawka 9

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 5 - ustęp 2a (nowy)

2a. W przypadku, gdyby stosowanie pierwszego zdania art. 4 ust. 3 prowadziło do przyjęcia poziomu TAC, który przewyższa o ponad 20 % TAC z roku poprzedniego, Rada przyjmuje poziom TAC wyższy jedynie o 20 % w stosunku do TAC z tegoż roku.
Poprawka 10

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 5 - ustęp 2b (nowy)

2b. W przypadku, gdyby stosowanie pierwszego zdania art. 4 ust. 3 prowadziło do przyjęcia TAC, które są o ponad 20 % niższe od TAC z roku poprzedniego, Rada przyjmuje poziom TAC niższy jedynie o 20 % w stosunku do TAC z tegoż roku.
Poprawka 11

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 4

4. Przepisy ust. 3 nie mają zastosowania do statków, które codziennie przekazują raporty połowowe do centrum monitorowania rybołówstwa państwa członkowskiego bandery, o którym mowa w art. 3 ust. 7 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, w celu zapisania tych raportów w komputerowej bazie danych centrum. 4. Przepisy ust. 3 nie mają zastosowania do statków, które codziennie - a w każdym razie przed opuszczeniem obszaru na zachód od Szkocji - przekazują raporty połowowe do centrum monitorowania rybołówstwa państwa członkowskiego bandery, o którym mowa w art. 3 ust. 7 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, w celu zapisania tych raportów w komputerowej bazie danych centrum.
Poprawka 12

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 8

W przypadku gdy na podstawie opinii STECF Komisja uzna, że wskaźniki śmiertelności połowowej oraz związane z nimi poziomy biomasy tarłowej stada podane w art. 3 ust. 2 nie są odpowiednie z punktu widzenia celów, o których mowa w art. 3 ust. 1, Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną na podstawie wniosku Komisji, podejmuje decyzję w sprawie zmiany tych wielkości. W przypadku, gdy na podstawie opinii STECF Komisja uzna, że wskaźniki śmiertelności połowowej oraz związane z nimi poziomy biomasy tarłowej stada podane w art. 3 ust. 2 nie są odpowiednie z punktu widzenia celów, o których mowa w art. 3 ust. 1, Rada, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 37 Traktatu, podejmuje decyzję w sprawie zmiany tych wielkości.
Poprawka 13

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 9 - ustęp 1

1. Komisja zwraca się co roku z prośbą o opinię STECF i Regionalnego Komitetu Doradczego ds. Zasobów Pelagicznych w sprawie osiągnięcia celów planu wieloletniego. Jeżeli z opinii wynika, że cele nie zostaną osiągnięte, Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną na podstawie wniosku Komisji, podejmuje decyzję w sprawie dodatkowych lub alternatywnych środków koniecznych do zrealizowania tych celów. 1. Komisja zwraca się co roku z prośbą o opinię STECF i Regionalnego Komitetu Doradczego ds. Zasobów Pelagicznych w sprawie osiągnięcia celów planu wieloletniego. Ponadto Komisja rozważa drugi i niezależny wskaźnik rekrutacji zasobów śledzia na zachód od Szkocji. Jeżeli z opinii wynika, że cele nie zostaną osiągnięte, Rada, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 37 Traktatu, podejmuje decyzję w sprawie dodatkowych lub alternatywnych środków koniecznych do zrealizowania tych celów.
Poprawka 14

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 9 - ustęp 2

2. Komisja dokonuje przeglądu wyników i realizacji planu wieloletniego co najmniej raz na cztery lata, licząc od daty przyjęcia niniejszego rozporządzenia. Komisja zwraca się o opinię STECF i Regionalnego Komitetu Doradczego ds. Zasobów Pelagicznych w sprawie przeglądu. Jeżeli będzie to stosowne, Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną na podstawie wniosku Komisji, podejmuje decyzję w sprawie odpowiedniego dostosowania planu wieloletniego. 2. Komisja dokonuje przeglądu wyników i realizacji planu wieloletniego co najmniej raz na cztery lata, licząc od daty przyjęcia niniejszego rozporządzenia. Komisja zwraca się o opinię STECF i Regionalnego Komitetu Doradczego ds. Zasobów Pelagicznych w sprawie przeglądu. Jeżeli będzie to stosowne, Rada, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 37 Traktatu, podejmuje decyzję w sprawie odpowiedniego dostosowania planu wieloletniego.
Poprawka 15

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 10 - akapit pierwszy 1a (nowy)

Do celów art. 21 lit. a) ppkt i) rozporządzenia (WE) nr 1198/ 2006 środki wdrażania art. 3 ust. 2 lit. c) niniejszego rozporządzenia są uznawane za plan odbudowy w rozumieniu art. 5 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.21E.17

Rodzaj: Rezolucja
Tytuł: Rezolucja legislacyjna w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady ustanawiającego wieloletni plan dotyczący zasobów śledzia występujących przy zachodnim wybrzeżu Szkocji oraz połowów tych zasobów (COM(2008)0240 - C6-0204/2008 - 2008/0091(CNS)).
Data aktu: 04/12/2008
Data ogłoszenia: 28/01/2010