Protokół ustaleń w sprawie wspólnych działań komunikacyjnych na rok 2011.

Protokół ustaleń między Komisją Europejską a Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) w sprawie wspólnych działań komunikacyjnych na rok 2011

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/C 211/02)

(Dz.U.UE C z dnia 4 sierpnia 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA, zwana dalej "Komisją", oraz

ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA ZWIERZĄT, zwana dalej "OIE"

zwane dalej łącznie "Stronami",

ZDECYDOWANE

– Komisja i OIE mają zamiar nadal pogłębiać swą współpracę, ustanowioną formalnie w wymianie pism między Komisją a OIE w 2004 r. i rozwijaną w ostatnich latach.

ZWAŻYWSZY

– Ramowe porozumienie mające na celu dostosowanie standardowego porozumienia i uproszczenie negocjacji umownych w sprawie pojedynczych umów dotyczących wkładu finansowego zostało zawarte między Komisją a OIE w 2010 r.

– W 2011 r. obchodzona będzie 250 rocznica utworzenia zawodu weterynarza, jak również pierwszego systemu świadczenia usług weterynaryjnych. Należy wykorzystać tę rocznicę, aby podnieść wiedzę społeczeństwa na temat zdrowia i dobrostanu zwierząt, bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego oraz kluczowej roli weterynarzy w społeczeństwie odnośnie do tych kwestii.

– Komisja i OIE podzielają ten wspólny cel komunikacyjny i zgadzają się, że ich współpraca korzystnie przyczyniłaby się do jego osiągnięcia. Uznają one zatem konieczność zdefiniowania sprzyjających warunków pogłębiających ich współpracę.

UZNAJĄC

Role odpowiednio obu współpracujących Stron w wyżej wymienionym obszarze komunikacji, które wzajemnie się uzupełniają,

UZGADNIAJĄ, CO NASTĘPUJE:

1. Strony współpracują, przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, aby osiągnąć wspólne cele komunikacyjne. W tym celu mogą one prowadzić wspólne działania.

2. Strony, przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, wzmacniają i rozwijają dialog i wzajemną wymianę informacji związanych z działaniami komunikacyjnymi.

3. Przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, ram instytucjonalnych i operacyjnych, Strony konsultują się oraz informują się wzajemnie, w stosownych przypadkach, o kwestiach komunikacyjnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

4. Strony zamierzają współpracować, przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, w zakresie podnoszenia wiedzy społeczeństwa na temat zdrowia i dobrostanu zwierząt, bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego oraz kluczowej roli weterynarzy w społeczeństwie odnośnie do tych kwestii. W tym celu mogą one prowadzić wspólne działania.

5. Strony współpracują, przy poszanowaniu swoich wzajemnych kompetencji, aby zwiększyć widoczność i uznanie weterynarzy i usług weterynaryjnych, stanowiących wspólne światowe dobro publiczne ze względu na prawdziwie centralną rolę, którą odgrywają w zapobieganiu chorobom zwierzęcym i ich kontroli, w zapewnianiu dobrostanu zwierząt, bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego. W tym celu mogą one prowadzić wspólne działania.

6. Punkty kontaktowe i mechanizmy komunikacji ustanowione są tak, aby osiągnąć cele przewidziane w niniejszym protokole ustaleń.

7. Strony zobowiązują się do regularnych spotkań w celu analizy dokonanych postępów, zwłaszcza związanych z realizacją wspólnych działań komunikacyjnych oraz omówienia dalszych sposobów wzmacniania wzajemnej współpracy, w tym również wspólnych działań, lub analizy potencjalnych synergii.

8. Sporządzony zostanie dokument programowy, w którym zostaną wyszczególnione wspólne działania komunikacyjne oraz role i zadania każdej ze Stron.

9. Strony osiągną porozumienie w odniesieniu do kwestii związanych z interpretacją i realizacją niniejszego protokołu ustaleń.

10. Niniejszy protokół obowiązuje od daty jego podpisania i wygaśnie po zakończeniu uzgodnionych w nim działań, najpóźniej dnia 1 lipca 2012 r.

Sporządzono w Brukseli w dwóch egzemplarzach dnia 14 czerwca 2010 r.

W imieniu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt W imieniu Komisji Europejskiej
Bernard VALLAT John DALLI
Dyrektor generalny Członek Komisji

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.211.3

Rodzaj: Porozumienie
Tytuł: Protokół ustaleń w sprawie wspólnych działań komunikacyjnych na rok 2011.
Data aktu: 14/06/2010
Data ogłoszenia: 04/08/2010
Data wejścia w życie: 14/06/2010