Decyzja nr E2 w sprawie ustanowienia procedury zarządzania zmianami mającej zastosowanie do danych dotyczących organów określonych w art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 wymienionych w elektronicznym wykazie, który stanowi integralną część EESSI

DECYZJA NR E2

z dnia 3 marca 2010 r.

w sprawie ustanowienia procedury zarządzania zmianami mającej zastosowanie do danych dotyczących organów określonych w art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 wymienionych w elektronicznym wykazie, który stanowi integralną część EESSI

(Tekst mający znaczenie dla EOG oraz Umowy między UE a Szwajcarią)

(2010/C 187/04)

(Dz.U.UE C z dnia 10 lipca 2010 r.)

KOMISJA ADMINISTRACYJNA DS. KOORDYNACJI SYSTEMÓW ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO,

uwzględniając art. 72 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego(1), na mocy którego Komisja Administracyjna jest odpowiedzialna za przyjmowanie wspólnych zasad strukturalnych dotyczących służb przetwarzania danych oraz opracowanie przepisów dotyczących funkcjonowania wspólnych części tych służb,

uwzględniając art. 88 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009(2) (zwanego dalej rozporządzeniem wykonawczym)

działając zgodnie z warunkami określonymi w art. 71 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 883/2004,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Jednym z elementów modernizacji systemu koordynacji krajowych systemów zabezpieczenia społecznego jest stworzenie elektronicznego wykazu zawierającego dane dotyczące organów krajowych uczestniczących w wykonaniu rozporządzeń (WE) nr 883/2004 i (WE) nr 987/2009 (zwanego dalej rozporządzeniem wykonawczym).

(2) Państwa członkowskie są odpowiedzialne za wprowadzenie do elektronicznego wykazu informacji na temat własnych krajowych punktów kontaktowych oraz ich aktualizację.

(3) Państwa członkowskie zapewniają codzienną synchronizację danych zawartych w ich kopiach lokalnych elektronicznego wykazu z danymi zawartymi w głównej kopii elektronicznego wykazu zarządzanej przez Komisję Europejską.

(4) Konieczne jest ustanowienie procedury zarządzania zmianami gwarantującej, że zmiany danych zawartych w elektronicznym wykazie są wprowadzane w sposób uporządkowany, spójny, umożliwiający kontrolę oraz szybki,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

1. Niniejsza decyzja ustanawia zasady zarządzania zmianami w odniesieniu do danych dotyczących właściwych władz, instytucji krajowych, instytucji łącznikowych i punktów kontaktowych określonych w art. 1 lit. m), q) i r) rozporządzenia (WE) nr 883/2004 oraz w art. 1 ust. 2 lit. a) i b) rozporządzenia wykonawczego.

2. Procedura zarządzania zmianami ma zastosowanie do danych zawartych w Głównym Katalogu elektronicznego wykazu prowadzonym przez Komisję Europejską oraz do kopii lokalnych, którymi zarządzają państwa członkowskie.

3. Każde państwo członkowskie wyznacza osobę odpowiedzialną za wprowadzanie zmian do głównej kopii elektronicznego wykazu oraz aktualizację kopii lokalnych.

4. Każde państwo członkowskie wyznacza również główny punkt kontaktu dla EESSI dla każdego punktu kontaktowego (zwany dalej Pojedynczym Punktem Kontaktu dla punktu kontaktowego). Jest to punkt pierwszego kontaktu dla instytucji i organów, które są związane z tym punktem kontaktowym.

5. Każde państwo członkowskie powiadamia Komisję Administracyjną o istotnych zmianach danych dotyczących jego właściwych władz, instytucji krajowych, instytucji łącznikowych lub punktów kontaktowych za pośrednictwem sekretariatu nie później niż jeden miesiąc kalendarzowy przed dniem w którym zmiana ta zacznie obowiązywać. Powiadomienie może być skierowane do sekretariatu. Drobne zmiany można wprowadzać w Głównym Katalogu elektronicznego wykazu bez wcześniejszego powiadamiania.

6. Do celów tej procedury istotna zmiana jest definiowana jako zmiana, która negatywnie wpływa na stosowanie rozporządzeń, a w związku z tym koordynację, poprzez utrudnianie wysyłania lub przekierowywania standardowych dokumentów elektronicznych do odnośnej instytucji lub organu.

Istotna zmiana obejmuje między innymi:

a) zmiany związane z kodem identyfikacyjnym, funkcją lub kompetencjami organu, instytucji lub punktu kontaktowego;

b) zamknięcie organu, instytucji lub punktu kontaktowego;

c) połączenie organów, instytucji lub punktów kontaktowych.

7. W przypadku gdy istotna zmiana dotyczy jednej ze zmian wymienionych w punktach a), b) lub c), państwo członkowskie wskazuje, który organ, instytucja lub punkt kontaktowy przejmie daną funkcję lub kompetencje w dniu, w którym zmiana zacznie obowiązywać.

8. Po otrzymaniu powiadomienia o istotnej zmianie sekretariat informuje Komisję Administracyjną oraz Pojedynczy

Punkt Kontaktu o zmianie oraz o chwili, w której zacznie obowiązywać.

9. Zgodnie z art. 9 regulaminu Komisji Administracyjnej członkowie Komisji Administracyjnej mogą wyrazić sprzeciw wobec zmiany lub wstrzymać się od głosowania. W przypadku zgłoszenia sprzeciwu zmianę omawia się na najbliższym posiedzeniu Komisji Administracyjnej.

10. Państwa członkowskie zapewniają codzienną synchronizację kopii lokalnych wykazu z główną kopią elektronicznego wykazu. Synchronizacja kopii lokalnych odbywa się w godzinach 1.00-3.00 CET.

11. W terminie jednego roku od publikacji decyzji w Dzienniku Urzędowym Komisja Administracyjna dokonuje oceny doświadczeń państw członkowskich w zakresie stosowania niniejszej decyzji.

12. Niniejszą decyzję publikuje się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejszą decyzję stosuje się od pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po jej opublikowaniu.

Przewodniczący Komisji Administracyjnej
José Maria MARCO GARCÍA

______

(1) Dz.U. L 166 z 30.4.2004, s. 1.

(2) Dz.U. L 284 z 30.10.2009, s. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.187.5

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja nr E2 w sprawie ustanowienia procedury zarządzania zmianami mającej zastosowanie do danych dotyczących organów określonych w art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 wymienionych w elektronicznym wykazie, który stanowi integralną część EESSI
Data aktu: 03/03/2010
Data ogłoszenia: 10/07/2010
Data wejścia w życie: 01/09/2010