Zawiadomienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie środków ochronnych na mocy rozporządzeń Rady (WE) nr 260/2009 oraz (WE) nr 625/2009 dotyczącego przywozu modemów bezprzewodowej rozległej sieci internetowej (WWAN).

Zawiadomienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie środków ochronnych na mocy rozporządzeń Rady (WE) nr 260/2009 oraz (WE) nr 625/2009 dotyczącego przywozu modemów bezprzewodowej rozległej sieci internetowej (WWAN)

(2010/C 171/07)

(Dz.U.UE C z dnia 30 czerwca 2010 r.)

Komisja otrzymała wniosek złożony przez władze Belgii zgodnie z art. 2 rozporządzeń Rady (WE) nr 260/2009(1) oraz (WE) nr 625/2009(2) ("rozporządzenia w sprawie środków ochronnych").

Wniosek dotyczy modemów bezprzewodowej rozległej sieci internetowej (WWAN) z anteną radiową, zapewniających łączność z urządzeniami komputerowymi w oparciu o protokół IP, obejmujących routery Wi-Fi zawierające modemy WWAN (routery WWAN/Wi-Fi).

Komisja zbadała, czy zostały spełnione warunki wszczęcia dochodzenia na mocy rozporządzeń (WE) nr 260/2009 oraz (WE) nr 625/2009.

1. Wniosek

W przedłożonym wniosku Belgia poinformowała Komisję, iż istniejące tendencje w przywozie modemów WWAN wymagają zastosowania środków ochronnych i dostarczyła dostępne dowody, zgodnie z wymogiem określonym w art. 10 rozporządzenia (WE) nr 260/2009 oraz w art. 8 rozporządzenia (WE) nr 625/2009.

2. Produkt objęty postępowaniem

Produktem, którego dotyczy postępowanie, są modemy bezprzewodowej rozległej sieci internetowej (WWAN) z anteną radiową, zapewniające łączność z urządzeniami komputerowymi w oparciu o protokół IP, obejmujące routery Wi-Fi zawierające modemy WWAN (routery WWAN/Wi-Fi), ("produkt objęty postępowaniem").

Produkt objęty postępowaniem objęty jest obecnie kodami CN ex 8517 62 00 i ex 8471 80 00. Powyższe kody CN podane są jedynie w celach informacyjnych.

3. Zwiększenie przywozu i powstała szkoda

Zgodnie z informacjami podanymi w skardze, istnieje jeden unijny producent produktu podobnego lub bezpośrednio konkurencyjnego i znajduje się on w Belgii, a niewielka część produkcji odbywa się w innych państwach członkowskich Unii.

Belgia dostarczyła dowodów na to, że przywóz produktu objętego postępowaniem do Unii szybko rośnie, zarówno pod względem wartości bezwzględnych, jak i w stosunku do produkcji i konsumpcji w Unii, a w szczególności że przywóz ten wzrósł o ponad 4 100 punktów procentowych w latach 2006 do 2009.

Zarzuca się, iż ilości przywożonego produktu objętego postępowaniem oraz warunki tego przywozu miały, oprócz innych skutków, negatywny wpływ na ceny produktów podobnych lub produktów bezpośrednio konkurencyjnych w Unii, oraz na udział w rynku producentów unijnych, sprzedawane przez nich ilości oraz poziom cen przez nich stosowany(3), co spowodowało poważną szkodę dla producentów unijnych.

4. Procedura

Zgodnie z przepisami art. 6 rozporządzenia (WE) nr 260/2009 oraz art. 5 rozporządzenia (WE) nr 625/2009 Komisja przeprowadziła konsultacje z Komitetami Doradczymi ustanowionymi na mocy art. 4 odpowiednio rozporządzeń (WE) nr 260/2009 oraz (WE) nr 625/2009. W następstwie tych konsultacji Komisja stwierdza, iż istnieją wystarczające dowody uzasadniające wszczęcie dochodzenia, i niniejszym wszczyna dochodzenie zgodnie z art. 6 rozporządzenia (WE) nr 260/2009 oraz art. 5 rozporządzenia (WE) nr 625/2009.

4.1. Zakres dochodzenia

Dochodzenie ma na celu określenie, czy środki ochronne mają uzasadnienie w przepisach rozporządzeń (WE) nr 260/2009 oraz (WE) nr 625/2009. Dochodzenie określi w szczególności, czy w wyniku nieprzewidzianego rozwoju sytuacji, przywóz produktu objętego postępowaniem do Unii w znacznie większych ilościach oraz/lub warunki, na jakich ten przywóz jest wykonywany, mogły wyrządzić lub mogą grozić wyrządzeniem poważnej szkody producentom unijnym.

a) Kwestionariusze

W celu uzyskania informacji uznanych za niezbędne dla dochodzenia Komisja prześle kwestionariusze do znanych producentów produktu podobnego lub produktu bezpośrednio konkurencyjnego w Unii; do znanych eksporterów/ producentów oraz importerów produktu objętego postępowaniem; do wszelkich znanych zrzeszeń eksporterów/producentów oraz importerów produktu objętego postępowaniem.

W każdym przypadku, wszystkie zainteresowane strony powinny niezwłocznie skontaktować się z Komisją za pośrednictwem faksu, nie później niż w terminie określonym w pkt 5 lit. a) niniejszego zawiadomienia, i, jeżeli jest to konieczne, zwrócić się z wnioskiem o przesłanie kwestionariusza.

b) Gromadzenie informacji i przeprowadzanie przesłuchań

Wszystkie zainteresowane strony niniejszym wzywa się do przedstawienia swoich opinii, przekazania informacji oraz do dostarczenia dowodów potwierdzających zgłaszane fakty. Informacje te i potwierdzające je dowody muszą wpłynąć do Komisji w terminie ustalonym w pkt 5 lit. b) niniejszego zawiadomienia.

Ponadto Komisja może przesłuchać zainteresowane strony, pod warunkiem że wystąpiły one z wnioskiem o przesłuchanie oraz wskazały, iż wynik dochodzenia może ich dotyczyć oraz, iż istnieją szczególne powody, dla których powinny one zostać wysłuchane. Wniosek ten należy złożyć w terminie określonym w pkt 5 lit. c) niniejszego zawiadomienia.

4.2. Procedura oceny interesu Unii

Jeśli zostanie stwierdzone, iż przywóz do Unii produktu objętego postępowaniem w znacznie większych ilościach oraz/lub warunki, na jakich ten przywóz był wykonywany, mogły wyrządzić lub grozić wyrządzeniem poważnej szkody producentom wspólnotowym, w celu uzasadnienia zastosowania środków ochronnych decyzja, czy podjęcie interwencji leży w interesie Unii, zostanie podjęta w oparciu o ocenę wszystkich poszczególnych interesów pojmowanych jako całość, w tym interesu przemysłu krajowego oraz interesu użytkowników i konsumentów.

W celu zapewnienia solidnych podstaw pozwalających Komisji uwzględnić wszystkie opinie i informacje przy podjęciu decyzji, czy wprowadzenie środków leży w interesie Unii, unijni producenci, importerzy, reprezentujące ich zrzeszenia, reprezentatywni użytkownicy i reprezentatywne organizacje konsumentów, pod warunkiem, że udowodnią istnienie obiektywnego związku pomiędzy ich działalnością a produktem objętym postępowaniem, mogą, w terminie ustalonym w pkt 5 lit. c) niniejszego zawiadomienia, zgłosić się do Komisji i dostarczyć informacje. Strony, które zgłosiły się w ustalonym terminie, mogą również wystąpić z wnioskiem o przesłuchanie, wskazując szczególne powody, dla których powinny zostać wysłuchane w terminie ustalonym w pkt 5 lit. c) niniejszego zawiadomienia. Należy zauważyć, iż każda przedstawiona informacja zostanie uwzględniona wyłącznie wtedy, gdy będzie poparta udokumentowanymi informacjami w momencie jej przedstawienia.

5. Terminy

a) Kwestionariusze

Wszystkie zainteresowane strony, które chcą otrzymać kwestionariusz, powinny zwrócić się z prośbą o jego przesłanie w jak najkrótszym terminie, lecz nie później niż 10 dni po opublikowaniu niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

b) Dla stron zgłaszających się, udzielających odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu i przedkładających inne informacje

Wszystkie zainteresowane strony, jeżeli ich wnioski mają być uwzględnione podczas dochodzenia, muszą zgłosić się do Komisji, przedstawić swoje opinie i przedłożyć odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu lub przedstawić wszystkie inne informacje w terminie 21 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, o ile nie wskazano inaczej. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż korzystanie z większości praw proceduralnych ustanowionych w rozporządzeniu (WE) nr 260/2009 oraz rozporządzeniu (WE) nr 625/2009 jest uwarunkowane zgłoszeniem się przez strony w wyżej wymienionym terminie.

c) Przesłuchania

Zgodnie z art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 260/2009 oraz art. 5 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 625/2009 wszystkie zainteresowane strony mogą, w terminie 21 dni od opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, wystąpić o możliwość złożenia przed Komisją wyjaśnień.

6. Oświadczenia pisemne, odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu i korespondencja

Wszystkie istotne informacje powinny zostać przekazane Komisji. Wszelkie oświadczenia i wnioski przedkładane przez zainteresowane strony należy składać na piśmie (nie w formie elektronicznej, chyba że ustalono inaczej); należy w nich wskazać nazwę, adres, adres e-mail, numery telefonu i faksu lub teleksu zainteresowanej strony.

Adres Komisji do celów korespondencji:

European Commission

Directorate-General for Trade

Directorate H

Office: N-105 04/092

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGÏE

Faks +32 22956505

7. Brak współpracy

W przypadku niedostarczenia informacji w terminie wskazanym powyżej lub jeśli dochodzenie jest znacznie utrudnione, ustalenia potwierdzające lub przeczące mogą zostać dokonane na podstawie dostępnych faktów.

W przypadku ustalenia, że zainteresowana strona dostarczyła nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje, informacje te nie są brane pod uwagę, a ustalenia mogą być dokonywane na podstawie dostępnych faktów.

8. Rzecznik praw stron

Zainteresowane strony mogą wystąpić o interwencję urzędnika DG ds. Handlu pełniącego rolę rzecznika praw stron. Rzecznik praw stron pośredniczy w kontaktach między zainteresowanymi stronami i służbami Komisji prowadzącymi dochodzenie. Rzecznik praw stron rozpatruje wnioski o dostęp do akt, spory dotyczące poufności dokumentów, wnioski o przedłużenie terminów i wnioski stron trzecich o przesłuchanie. Rzecznik praw stron może zorganizować przesłuchanie indywidualnej zainteresowanej strony i podjąć się mediacji, aby zapewnić pełne wykonanie prawa zainteresowanych stron do obrony.

Wniosek o przesłuchanie przez rzecznika praw stron należy sporządzić na piśmie, podając uzasadnienie. Wnioski o przesłuchanie w sprawach dotyczących wstępnego etapu dochodzenia muszą wpłynąć w terminie 15 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym

Unii Europejskiej. Na kolejnych etapach wnioski o przesłuchanie powinny być składane w terminach określonych przez Komisję w korespondencji ze stronami.

Rzecznik praw stron umożliwi także przeprowadzenie przesłuchania, podczas którego strony będą mogły przedstawić różne poglądy i kontrargumenty dotyczące między innymi kwestii wzrostu przywozu, szkody, związku przyczynowego i interesu Unii.

Dodatkowe informacje i dane kontaktowe zainteresowane strony mogą uzyskać na stronach internetowych rzecznika praw stron w DG ds. Handlu:

(http://ec.europa.eu/trade/tackling-unfair-trade/hearing-officer/index_en.htm).

9. Harmonogram dochodzenia

Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 260/2009 oraz art. 6 rozporządzenia (WE) nr 625/2009 w miarę możliwości dochodzenie zostanie zakończone w ciągu 9 miesięcy od opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

W wyjątkowych okolicznościach dochodzenie może zostać przedłużone maksymalnie o 2 miesiące. W przypadku przedłużenia Komisja opublikuje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zawiadomienie, w którym zostanie określony okres przedłużenia i streszczenie powodów przedłużenia okresu trwania dochodzenia.

______

(1) Dz.U. L 84 z 31.3.2009, s. 1.

(2) Dz.U. L 185 z 17.7.2009, s. 1.

(3) "Producenci wspólnotowi" obejmują "producentów wspólnotowych" w rozumieniu art. 5 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 260/2009 oraz "producentów wspólnotowych produktu podobnego lub bezpośrednio konkurencyjnego produktu", o których mowa w art. 15 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 625/2009.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.171.6

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zawiadomienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie środków ochronnych na mocy rozporządzeń Rady (WE) nr 260/2009 oraz (WE) nr 625/2009 dotyczącego przywozu modemów bezprzewodowej rozległej sieci internetowej (WWAN).
Data aktu: 30/06/2010
Data ogłoszenia: 30/06/2010