Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/16/10 - Program "Młodzież w działaniu" - Działanie 4.6 - Partnerstwa.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/16/10

Program "Młodzież w działaniu"

Działanie 4.6 - Partnerstwa

(2010/C 164/08)

(Dz.U.UE C z dnia 24 czerwca 2010 r.)

1. Cele i opis

Niniejsze zaproszenie zostało wystosowane w ramach poddziałania 4.6 - "Partnerstwa" - programu "Młodzież w działaniu" i zgodnie z procedurami przewidzianymi w rocznym programie roboczym dotyczącym dotacji i umów dla programu "Młodzież w działaniu" przyjętego przez Komisję Europejską w dniu 7 października 2009 r.(1).

Głównym celem niniejszego zaproszenia jest wspieranie partnerstw między Komisją Europejską - za pośrednictwem Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego - a regionami, gminami lub EUROPEJSKIMI organizacjami pozarządowymi, które pragną rozwijać lub wzmacniać swoje długoterminowe działania, strategie i programy w dziedzinie nieformalnej nauki i młodzieży.

1.1. Szczególne cele i priorytety

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma za zadanie wspierać rozwój partnerstw, w szczególności z regionalnymi lub miejscowymi organami w celu:

– zachęcania ich do udziału w europejskich działaniach dotyczących młodzieży i nieformalnej edukacji,

– wspierania rozwoju ich potencjału jako podmiotów czynnie zaangażowanych w działalność na rzecz młodzieży, dostarczając nieformalnych możliwości w zakresie edukacji młodym osobom i osobom pracującym z młodzieżą,

– promowania rozwoju trwałych sieci, wymiany najlepszych praktyk oraz uznawania nieformalnej edukacji.

Pierwszeństwo otrzymają projekty najlepiej odzwierciedlające stałe priorytety programu "Młodzież w działaniu", tj.:

– udział młodych osób,

– różnorodność kulturowa,

– obywatelstwo europejskie,

– włączenie młodych osób z ograniczonymi możliwościami.

Ponadto priorytetowo również zostaną potraktowane dobrze ustrukturyzowane projekty o dłuższym czasie realizacji, które zostały opracowane w celu uzyskania efektu mnożnikowego i zrównoważonego wpływu.

1.2. Charakterystyka partnerstwa

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu wspieranie rozwoju programu działań łączącego jedno lub kilka z poniżej wymienionych działań, które powstały na kanwie programu "Młodzież w działaniu":

– międzypaństwowe wymiany młodzieży,

– krajowe lub międzypaństwowe inicjatywy młodzieżowe,

– europejski wolontariat,

– szkolenia i tworzenie sieci kontaktów. Program działań może być:

– realizowany bezpośrednio przez wnioskodawcę (procedura A w pozostałej części tekstu),

– lub realizowany we współpracy z "partnerem-współorganizatorem (partnerami-współorganizatorami)", który jest (którzy są) w znacznym stopniu zaangażowany(i) w opracowanie i realizację projektu i zostanie(ą) wskazany(i) w czasie składania wniosku (procedura B w pozostałej części tekstu).

W obu przypadkach (procedura A i procedura B) w programie działań mogą brać udział "partnerzy stowarzyszeni". Partnerzy stowarzyszeni biorą udział w realizacji proponowanych działań w ramach projektu, ale nie w takim samym stopniu i nie na takim samym poziomie udziału, jak partnerzy-współorganizatorzy.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

Wnioski są składane przez:

– lokalny lub regionalny organ publiczny, lub

– organizację nienastawioną na zysk prowadzącą działalność w dziedzinie pracy z młodzieżą na poziomie europejskim (ENGO), skupiającą organizacje członkowskie z co najmniej ośmiu (8) krajów programu "Młodzież w działaniu".

Jeżeli projekt wskazuje na możliwość realizacji programu działań we współpracy z jednym lub większą liczbą współorganizatorów (procedura B), organizacja/organizacje, o której/których mowa może/mogą być:

– lokalnymi lub regionalnymi organami publicznymi, lub

– organizacjami pozarządowymi nienastawionymi na zysk, lub

– organizacjami nienastawionymi na zysk prowadzącymi działalność w dziedzinie pracy z młodzieżą na szczeblu europejskim (ENGO), skupiającymi organizacje członkowskie z co najmniej ośmiu (8) krajów programu "Młodzież w działaniu".

Wnioskodawcy muszą posiadać osobowość prawną oraz muszą - w dniu upłynięcia terminu składania wniosków - co najmniej od dwóch (2) lat posiadać oficjalną siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie. Następujące kraje uczestniczą w programie:

– państwa członkowskie Unii Europejskiej(2): Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy,

– państwa członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będące stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG): Islandia, Liechtenstein i Norwegia,

– kraje kandydujące będące beneficjentami strategii przedakcesyjnej, zgodnie z ogólnymi zasadami oraz ogólnymi warunkami i ustaleniami określonymi w umowach ramowych zawartych z tymi krajami w celu ich uczestnictwa w programach UE: Turcja.

3. Kwalifikujące się działania i propozycje

Projekty muszą obejmować program działań nienastawionych na zysk i dotyczyć problematyki młodzieży i edukacji nieformalnej.

Następujące działania uważa się za kwalifikujące w ramach niniejszego zaproszenia:

– międzypaństwowe wymiany młodzieży,

– krajowe lub międzypaństwowe inicjatywy młodzieżowe,

– europejski wolontariat,

– szkolenia i tworzenie sieci kontaktów.

Wnioskodawcy są zobowiązani przedstawić program działań odpowiadający szczególnym kryteriom odnoszącym się do każdego z kwalifikujących się działań. Ponadto program działań musi obejmować działania, których celem jest koordynacja projektu i rozpoznawalność partnerstwa.

Rozpoczęcie programów działań musi nastąpić między dniem 1 kwietnia 2011 r. a dniem 1 września 2011 r.

Czas trwania programu działań przewidziano na 2 lata (24 miesiące).

Pod uwagę zostaną wzięte jedynie propozycje sporządzone na komputerze (maszynie): w jednym z języków urzędowych UE, na oficjalnym formularzu zgłoszeniowym, kompletne i wysłane przed upływem terminu (dnia 8 października 2010 r.). Wniosek należy przesłać w jednej przesyłce i w jednym egzemplarzu (oryginalny dokument). Dokument musi być opatrzony datą i podpisany (wymagane są autentyczne podpisy) przez osoby uprawnione do przyjmowania zobowiązań prawnych w imieniu organizacji wnioskodawcy.

Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć oficjalne pismo od organizacji wnioskodawcy, dokumenty potwierdzające jego możliwości finansowe i operacyjne oraz wszelkie inne dokumenty, o których mowa w formularzu zgłoszeniowym.

Wnioskodawcy muszą przedstawić budżet zgodny z przepisami o finansowaniu każdego z kwalifikujących się działań. Budżet nie może również przekraczać pułapu określonego dla współfinansowania unijnego, wynoszącego 50 % całości kwalifikujących się wydatków związanych z projektem. Maksymalna suma dotacji wynosi 100.000 EUR.

4. Kryteria przyznawania dotacji

Kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione w oparciu o następujące kryteria:

Kryteria jakościowe

Na kryteria jakościowe będzie przypadać 80 % punktów w ramach procedury oceny.

Uwzględnione zostaną następujące kryteria jakościowe:

– znaczenie projektu w związku z celami i priorytetami zaroszenia do składania wniosków (30 %),

– jakość projektu i metody pracy w nim ujęte (50 %).

Kryteria ilościowe

Na kryteria jakościowe będzie przypadać 20 % punktów w ramach procedury oceny.

Uwzględnione zostaną następujące kryteria ilościowe:

– profil i liczba uczestników (w tym również mniej uprzywilejowani uczestnicy) i partnerów biorących udział w projekcie (20 %).

5. Dostępny budżet

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków szacuje się na 1.200.000 EUR.

Maksymalna kwota dotacji na każdy projekt nie przekroczy 100.000 EUR.

W ramach partnerstwa we współfinansowaniu projektu biorą udział w równym stopniu beneficjent i Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

6. Termin składania wniosków

Wnioski należy przesyłać najpóźniej do dnia 8 października 2010 r. na adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

'Youth in Action' Programme - EACEA/16/10

BOUR 4/029

Avenue du Bourget 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

– pocztą - decyduje data stempla pocztowego,

– przesyłką kurierską - decyduje data odebrania przesyłki przez firmę kurierską, uznawana za dowód wysłania (należy dołączyć kopię oryginalnego potwierdzenia nadania).

Nie będą przyjmowane wnioski wysłane faksem lub pocztą elektroniczną.

7. Informacje dodatkowe

Szczegółowe wytyczne dla wnioskodawców i formularze zgłoszeniowe znajdują się pod następującym adresem internetowym: http://eacea.ec.europa.eu/youth/funding/2010/call_action_4_6_en.php

Można je również uzyskać, pisząc pod adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

'Youth in Action' Programme - EACEA/16/10

BOUR 4/029

Avenue du Bourget 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Wnioski o dotację muszą być złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu i zawierać wszystkie wymagane załączniki i informacje.

______

(1)http://ec.europa.eu/dgs/education_culture/calls/docs/c_2009_7524.pdf

(2) Osoby pochodzące z krajów i terytoriów zamorskich oraz, w stosownych przypadkach, instytucje publiczne lub prywatne mające tam siedzibę, kwalifikują się do udziału w programie "Młodzież w działaniu" według zasad określonych w programie i ustaleń obowiązujących państwo członkowskie, z którym są związane. Lista krajów i terytoriów zamorskich znajduje się w załączniku 1A do decyzji Rady 2001/822/WE z 27 listopada 2001 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich ze Wspólnotą Europejską ("Decyzja o Stowarzyszeniu Zamorskim") Dz.U. L 314 z 30.11.2001: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2001D0822:20011202:PL:PDF

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024