Streszczenie decyzji Komisji uchylającej decyzję Komisji C(2006) 412 z dnia 15 lutego 2006 r.

Streszczenie decyzji Komisji

z dnia 3 sierpnia 2009 r.

uchylającej decyzję Komisji C(2006) 412 z dnia 15 lutego 2006 r.

(notyfikowana jako dokument nr C(2009) 6055 wersja ostateczna)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/C 16/08)

(Dz.U.UE C z dnia 22 stycznia 2010 r.)

Dnia 15 lutego 2006 r. Komisja przyjęła decyzję dotyczącą nałożenia sankcji na spółkę Sellafield Limited (występującą wówczas pod firmą British Nuclear Group Sellafield Limited) na mocy art. 83 ust. 1 lit. a) Traktatu Euratom ("decyzja z 2006 r."). Niniejszym Komisja publikuje zasadniczą treść decyzji z dnia 3 sierpnia 2009 r., bez uszczerbku dla pełnego obowiązywania samej decyzji.

(1) Zgodnie z rozdziałem VII Traktatu Euratom Komisja kontroluje ewidencję materiałów jądrowych we Wspólnocie. Decyzję z 2006 r. ograniczono do kwestii jakości procedur ewidencji i sprawozdawczości stosowanych w zakładzie Sellafield.

(2) Sankcja w formie ostrzeżenia została nałożona przy założeniu, że Sellafield Limited w określonym terminie po opublikowaniu decyzji z 2006 r. wykaże, że wdrożyła odpowiednie i skuteczne środki zaradcze w odniesieniu do stwierdzonych zaniedbań i przyczyn naruszenia przepisów, oraz że dysponuje właściwymi środkami służącymi stałej poprawie jakości i funkcjonowania swojego systemu ewidencji i kontroli materiałów jądrowych.

(3) Ostrzeżenie zostało udzielone przy założeniu, że Sellafield Limited wykaże w określonym dalszym terminie, że wprowadzone środki zaradcze odniosły zamierzony skutek.

(4) Na koniec wyznaczonego okresu rozpoczynającego się w dniu publikacji decyzji z 2006 r. poproszono Sellafield Limited o przedłożenie Komisji sprawozdania uwzględniającego szczegółowe informacje na temat wdrożonych środków zaradczych.

(5) Na koniec określonego dalszego terminu poproszono Sellafield Limited o przedłożenie Komisji sprawozdania uwzględniającego szczegółowe informacje na temat określonych rezultatów uzyskanych dzięki wdrożeniu środków zaradczych.

(6) Dnia 27 kwietnia 2006 r. spółka Sellafield Limited wniosła do Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich (SPI) skargę o unieważnienie decyzji Komisji z dnia 15 lutego 2006 r. Na mocy art. 83 ust. 2 akapit drugi Traktatu Euratom skutki prawne decyzji Komisji z dnia 15 lutego 2006 r. zostały odpowiednio zawieszone w momencie wniesienia skargi do SPI.

(7) Przedstawiciele służb Komisji i Sellafield Limited uzgodnili zawieszenie postępowania przed SPI w celu wypracowania wspólnego rozwiązania dotyczącego zastrzeżeń Komisji, które byłoby alternatywą dla postępowania przed sądem.

(8) Przedstawiciele Sellafield Limited i Komisji brali udział w regularnych spotkaniach mających na celu określenie wymaganej poprawy w zakresie procedur kontroli materiałów jądrowych w zakładzie Sellafield i uzgodnienie programu realizacji celów zakładającego wprowadzenie konkretnych korekt przez Sellafield Limited w odniesieniu do wymogów w zakresie procedur kontroli w zakładzie Sellafield.

(9) Spółka Sellafield Limited przedstawiła również zmienioną wersję dokumentu zatytułowanego "Sellafield Safeguards Improvement Program" (SSIP) (program poprawy procedur kontroli dla zakładu Sellafield). SSIP jest bieżącym programem opracowanym w zakładzie Sellafield, który służy również, między innymi, do wspierania realizacji i technicznej kontynuacji działań określonych w programie realizacji celów.

(10) Spotkania przedstawicieli służb Komisji i Sellafield Limited odbywały się regularnie w celu oceny postępów w zakresie odpowiednio programu realizacji celów i dokumentu SSIP.

(11) Przeprowadzone przez przedstawicieli służb Komisji analiza i weryfikacja na miejscu końcowego sprawozdania zarządu dotyczącego wykonania programu realizacji celów wykazały, że Sellafield Limited podjęła niezbędne kroki w związku z zastrzeżeniami, które skłoniły Komisję do podjęcia decyzji z 2006 r.

(12) W związku z tym Komisja uznała w tej sytuacji za właściwe uchylić decyzję z 2006 r. zawierającą ostrzeżenie dla Sellafield Limited. Komisja uwzględniła również fakt, że Sellafield Limited kontynuuje wdrażanie SSIP. Intencją Komisji była ponadto kontynuacja nadzoru nad realizacją celów - także po przyjęciu niniejszej decyzji - za pomocą rutynowych działań przewidzianych w rozdziale 7 Traktatu Euratom.

(13) Decyzja Komisji C(2006) 412 z dnia 15 lutego 2006 r. została uchylona, a decyzja o uchyleniu została przekazana adresatowi (Sellafield Limited) i władzom Zjednoczonego Królestwa.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024