Wezwanie do składania propozycji - Europejski Bank Inwestycyjny oferuje trzy nowe granty EIBURS w ramach inicjatywy na rzecz uniwersyteckich badań naukowych.

Wezwanie do składania propozycji - Europejski Bank Inwestycyjny oferuje trzy nowe granty EIBURS w ramach inicjatywy na rzecz uniwersyteckich badań naukowych

(2010/C 142/09)

(Dz.U.UE C z dnia 1 czerwca 2010 r.)

Europejski Bank Inwestycyjny zarządza stosunkami instytucjonalnymi z uniwersytetami przede wszystkim za pośrednictwem wspólnej inicjatywy EBI i uniwersytetów na rzecz badań naukowych, w której skład wchodzą trzy różne programy:

EIBURS (EIB University Research Sponsorship Programme) - program sponsorowania uniwersyteckich badań naukowych,

STAREBEI (STAges de REcherche BEI) - program finansowania dla młodych naukowców pracujących nad wspólnymi projektami EBI i uniwersytetów,

Sieci uniwersytetów EBI (EIB University Networks) - mechanizm współpracy dla sieci uniwersytetów wykazujących cechy, które są szczególnie odpowiednie do wspierania celów Grupy EBI.

EIBURS jest źródłem grantów dla uniwersyteckich ośrodków badawczych zajmujących się kwestiami, które są przedmiotem szczególnego zainteresowania Banku. Granty EBI, o wysokości do 100.000 EUR na rok przez okres trzech lat, są przyznawane w drodze konkursu zainteresowanym wydziałom uniwersyteckim lub ośrodkom badawczym powiązanym z uniwersytetami w państwach członkowskich UE, krajach kandydujących lub przystępujących, o uznanej renomie w dziedzinach wybranych przez EBI. Granty umożliwią im poszerzenie działalności w tych dziedzinach. Wybrana propozycja powinna gwarantować osiągnięcie różnych wyników (badania naukowe, organizacja kursów i seminariów, sieć kontaktów, rozpowszechnianie wyników itd.), które będą przedmiotem umowy kontraktowej z Bankiem.

W roku akademickim 2010/2011 trzy nowe kierunki badań w ramach programu EIBURS to:

Analiza jakości spłat kredytów w europejskim sektorze MŚP

Przedstawiciele branży mają ograniczoną wiedzę na temat powiązań między jakością spłat kredytów przez małe i średnie przedsiębiorstwa w skali mikro a sytuacją makroekonomiczną, w jakiej przedsiębiorstwa te funkcjonują. Oczekuje się, że uniwersytecki ośrodek badawczy, który otrzyma wsparcie w ramach EIBURS, przystąpi do realizacji programu badawczego mającego na celu przeanalizowanie wpływu zmian czynników makroekonomicznych na najważniejsze wskaźniki jakości spłat kredytów w europejskim sektorze MŚP. Należy między innymi zbadać wpływ zmian tempa wzrostu gospodarczego (w skali lokalnej i globalnej), stóp procentowych i kursów walut na zaległości płatnicze, niewywiązywanie się ze zobowiązań, straty oraz poziom wcześniejszych spłat. Pozwoli to również ustalić, na ile prawidłowości te przenikają między poszczególnymi regionami i państwami oraz jaki mają wpływ na skutki działań w różnych sektorach przemysłu.

Grupa EBI tworzy za pośrednictwem EFI archiwum zawierające obszerny zbiór danych na temat jakości spłat kredytów, na poziomie grup MŚP i poszczególnych umów. Dane te zostaną udostępnione badaczom, ale w propozycjach należy wskazać również dodatkowe źródła informacji i bazy danych, które zostaną wykorzystane.

Projekt może także obejmować dodatkowe działania, które ośrodek uniwersytecki byłby gotów podjąć w ramach finansowanego kierunku badań, takie jak:

– organizowanie kursów i seminariów,

– tworzenie dodatkowych baz danych,

– przeprowadzanie ankiet.

Historia finansowania infrastruktury w Europie

W obliczu dużych deficytów budżetowych rządy wielu państw europejskich liczą na to, że różne formy partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) umożliwią im realizację zobowiązań dotyczących ulepszania infrastruktury usług publicznych bez nadmiernego zadłużania sektora publicznego. Jednocześnie w wielu krajach poszczególne gałęzie przemysłu sieciowego są od kilku lat objęte prywatyzacją i regulacją.

W poszczególnych krajach Europy można zaobserwować, że w dłuższej perspektywie własność infrastruktury i związane z nią inwestycje przechodzą cyklicznie między sektorem publicznym a prywatnym. Zamówienia realizowane na zasadach koncesji pojawiły się po raz pierwszy już w starożytnej Grecji, następnie były powszechnie stosowane przez Rzymian, a współczesną formę otrzymały w ramach Kodeksu Napoleona. Większość infrastruktury zbudowanej w XVIII i XIX wieku (tj. kanały, linie kolejowe i telegraficzne, wodociągi, gazociągi i sieci energetyczne) powstała dzięki kapitałowi prywatnemu, który nierzadko był uzupełniany przez jawne lub ukryte dotacje publiczne bądź inne formy wsparcia. Wiele takich inwestycji zostało następnie przejętych przez sektor publiczny. Historia różnych usług infrastrukturalnych wskazuje, że powiązania między innowacjami technicznymi, usługami infrastrukturalnymi i pomocą finansową mogą się tworzyć w rozmaitych kontekstach. Prowadzone wówczas debaty, proponowane rozwiązania zastępcze oraz długofalowe rezultaty uzyskiwane przez zaangażowane strony mają swój oddźwięk także dzisiaj.

W związku z powyższym EBI zachęca do składania propozycji programów badawczych, których celem jest:

– zbadanie długofalowych tendencji w skali makro dotyczących finansowania infrastruktury, a także ich wpływu na trwałe podnoszenie jakości usług publicznych oraz znaczenia dla współczesnych debat dotyczących strategii,

– opracowanie studiów przypadku dotyczących innowacji technicznych i finansowych stosowanych w określonych projektach infrastrukturalnych i sektorach (w szczególności mających znaczenie ogólnoeuropejskie),

– skatalogowanie i przeanalizowanie historii różnych mechanizmów finansowania ze środków publicznych, prywatnych i mieszanych, które były stosowane przy budowie i eksploatacji infrastruktury w różnych sektorach oraz na gruncie różnych uwarunkowań prawnych i ram polityki krajowej.

Zachęcamy uczelnie europejskie (występujące samodzielnie lub w porozumieniu z partnerami) do nadsyłania zgłoszeń zawierających propozycje programów badawczych poświęconych powyższym zagadnieniom. Podmioty, których zgłoszenia zostaną przyjęte, otrzymają w ramach programu EIBURS subwencję w wysokości maksymalnie 300.000 EUR przez okres trzech lat, która będzie przeznaczona na sfinansowanie nowych badań dotyczących obszarów historii finansowania infrastruktury w Europie, mających związek z bieżącymi debatami dotyczącymi strategii. Szczególnie pożądane są propozycje badań, które przewidują ilościową i jakościową analizę interdyscyplinarną (obejmującą na przykład aspekty historyczne, techniczne, ekonomiczne i finansowe) oraz współpracę między pracownikami naukowymi z różnych państw europejskich.

Większość środków finansowych powinna zostać wykorzystana w celu zatrudnienia nowych młodych pracowników naukowych w stopniu doktora, którzy będą pracować nad określonymi zagadnieniami. W uzasadnionych przypadkach istnieje także możliwość nawiązania współpracy między badaczami a specjalistami ds. sektora infrastruktury zatrudnionymi w Europejskim Banku Inwestycyjnym w Luksemburgu. Ponadto część środków należy przeznaczyć na zorganizowanie imprez służących upowszechnianiu wiedzy oraz na stworzenie sieci umożliwiającej wymianę informacji między specjalistami w dziedzinie historii określonych sektorów infrastruktury w poszczególnych krajach.

Wpływ prawa na gospodarkę - analiza ekonomiczna skutków dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych

Jednym z najważniejszych elementów każdego rzetelnego projektu związanego z gospodarką odpadami jest infrastruktura niezbędna do recyklingu i odzyskiwania odpadów opakowaniowych. Zgodnie z dyrektywą w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych przemysł opakowaniowy ma obowiązek przetwarzać i odzyskiwać wprowadzane na rynek opakowania, ale to poszczególne kraje odpowiadają za realizację określonych w dyrektywie celów dotyczących recyklingu i odzysku.

Tematem badania jest analiza ekonomicznych skutków zobowiązań prawnych wynikających ze wspomnianej dyrektywy dla poszczególnych zaangażowanych stron, czyli organów administracji publicznej, uczestników rynku i obywateli.

W ramach badania należy ocenić efektywność ekonomiczną środków przewidzianych w dyrektywie z punktu widzenia analizy kosztów i korzyści. Wymaga to między innymi uwzględnienia ekonomicznej stopy zwrotu mierzonej w kategoriach lepszej ochrony środowiska i rozkładu kosztów. W związku z tym należy ustalić, czy obywatele UE ponoszą koszty realizacji dyrektywy w postaci wyższych cen towarów pakowanych i/lub wyższych opłat za utylizację odpadów, czy korzyści ekonomiczne z punktu widzenia ochrony środowiska są zadowalające w porównaniu z alternatywnymi strategiami oraz czy przyjęte zasady prawne pozwalają skutecznie osiągać wyznaczone cele.

Badania powinny objąć reprezentatywną próbę państw członkowskich Unii Europejskiej.

Projekt może także obejmować dodatkowe działania, które ośrodek uniwersytecki byłby gotów podjąć w ramach finansowanego kierunku badań, takie jak:

– organizowanie kursów i seminariów,

– tworzenie baz danych,

– przeprowadzanie ankiet.

Termin składania propozycji to 10 września 2010 roku. Propozycje złożone po tym terminie nie będą brane pod uwagę. Propozycje należy wysłać na następujący adres:

wersja elektroniczna:

universities@eib.org

oraz

wersja drukowana:

EIB-Universities Research Action

100, boulevard Konrad Adenauer

2950 Luxembourg

LUXEMBOURG

To the attention of Ms Luísa Ferreira, Coordinator.

Bardziej szczegółowe informacje o procedurze selekcji EIBURS oraz innych programach i mechanizmach można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: www.eib.org/universities

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.142.30

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Wezwanie do składania propozycji - Europejski Bank Inwestycyjny oferuje trzy nowe granty EIBURS w ramach inicjatywy na rzecz uniwersyteckich badań naukowych.
Data aktu: 01/06/2010
Data ogłoszenia: 01/06/2010