Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające - Sprawa COMP/39.386 - Umowy długoterminowe Francja.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające(1)

Sprawa COMP/39.386 - Umowy długoterminowe Francja

(2010/C 133/04)

(Dz.U.UE C z dnia 22 maja 2010 r.)

Przedstawiony Komisji projekt decyzji dotyczy domniemanego naruszenia postanowień art. 102 TFUE przez spółkę EDF S.A. i jej spółki zależne, tj. Electricité de Strasbourg S.A. i kontrolowane przez nią podmioty (zwane dalej łącznie "EDF Group").

Przedmiotowy projekt decyzji jest wyrazem obawy, że wspomniane przedsiębiorstwo energetyczne zamknęło dostęp do francuskiego rynku dostaw energii elektrycznej dla dużych klientów przemysłowych, zawierając umowy dostawy, które - z uwagi na zakres ich stosowania, czas obowiązywania i charakter -ograniczają możliwości pozostałych przedsiębiorstw w zakresie dostępu do dużych klientów przemysłowych we Francji; jest również wyrazem obawy, że umowy dostawy zawierane przez EDF Group zawierały ograniczenia dotyczące odsprzedaży. Zdaniem Komisji praktyki te utrudniały innym dostawcom wejście na francuski rynek oraz uniemożliwiały ekspansję na tym rynku, pogłębiały również brak płynności na rynku hurtowym, opóźniając w ten sposób rzeczywistą liberalizację francuskiego rynku energii elektrycznej.

W dniu 18 lipca 2007 r. Komisja wszczęła postępowanie, a w dniu 19 grudnia 2008 r. przedstawiła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Po udostępnieniu akt oraz w następstwie otrzymanych odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń w dniu 2 kwietnia 2009 r. przeprowadzono spotkanie wyjaśniające, w czasie którego strony miały możliwość złożenia ustnych wyjaśnień. Aby usunąć zastrzeżenia wyrażone przez Komisję w odniesieniu do naruszenia zasad konkurencji, grupa EDF Group przedstawiła zobowiązania na mocy art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2003(2) z dnia 14 października 2009 r. Zgodnie z przedstawionymi zobowiązaniami EDF zapewnia przede wszystkim, że: w czasie dziesięcioletniego okresu trwania zobowiązań konkurenci mogą co roku konkurować o średnio 65 % umów EDF zawieranych z dużymi klientami przemysłowymi we Francji. Ponadto znosi ograniczenia dotyczące odsprzedaży w odniesieniu do wszystkich umów zawartych przez EDF Group.

W dniu 4 listopada 2009 r., zgodnie z art. 27 ust. 4, Komisja opublikowała zawiadomienie podsumowujące zastrzeżenia i zobowiązania oraz wezwała zainteresowane osoby trzecie do przedstawienia odnośnych uwag w ciągu jednego miesiąca od daty jego publikacji. Otrzymano ogółem 16 odpowiedzi od zainteresowanych osób trzecich, w tym od dużych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej oraz wytwórców energii elektrycznej.

Komisja poinformowała EDF Group o wynikach testu rynkowego. W dniu 5 lutego 2010 r. grupa EDF Group przedstawiła, w odpowiedzi na wyrażone zastrzeżenia, zmienioną wersję zobowiązań.

Komisja doszła obecnie do wniosku, że w świetle tych zobowiązań zaproponowanych przez GDF, bez uszczerbku dla art. 9 ust. 2, postępowanie powinno zostać zakończone.

Grupa EDF Group oświadczyła, że otrzymała odpowiedni dostęp do informacji, jakie uznawała za niezbędne do zaproponowania zobowiązań w celu usunięcia zastrzeżeń wyrażonych przez Komisję.

Urzędnik przeprowadzający spotkanie wyjaśniające nie otrzymał żadnych innych wniosków ani oświadczeń dotyczących omawianej sprawy ani od EDF Group ani od osób trzecich.

W związku z powyższym stwierdzam, że w niniejszej sprawie prawo do złożenia wyjaśnień zostało zachowane.

Bruksela dnia 3 marca 2010 r.

Michael ALBERS

______

(1) Zgodnie z art. 15 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień funkcjonariuszy ds. przesłuchań w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001, s. 21.

(2) W dalszej części tekstu wszystkie artykuły odnoszą się do rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024