Pomoc państwa - Węgry - Pomoc państwa C 1/09 (ex NN 69/08) - Domniemana pomoc na rzecz MOL - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - WĘGRY

Pomoc państwa C 1/09 (ex NN 69/08) - Domniemana pomoc na rzecz MOL

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/C 74/05)

(Dz.U.UE C z dnia 28 marca 2009 r.)

Pismem z dnia 13 stycznia 2009 r. zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Węgry o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE w odniesieniu do wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom węgierskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

I. PROCEDURA

1. Dnia 14 listopada 2007 r. do Komisji wpłynęła skarga w związku z domniemanym środkiem pomocy państwa wprowadzonym przez władze węgierskie na rzecz Hungarian Oil & Gas Plc ("MOL"). Skarga dotyczy porozumienia zawartego w 2005 r. pomiędzy MOL i państwem węgierskim, które umożliwia zwolnienie spółki z podwyżki opłaty eksploatacyjnej po zmianie węgierskiej ustawy o górnictwie w styczniu 2008 r.

2. Ponieważ środek opisany we wspomnianej skardze rzeczywiście wzbudził wątpliwości, dnia 24 stycznia i 18 czerwca 2008 r. wysłane zostały do władz węgierskich wnioski o udzielenie informacji. Władze węgierskie udzieliły na nie odpowiedzi w dniu 25 marca oraz 9 września 2008 r.

II. OPIS:

3. Porozumienie zawarte pomiędzy MOL i państwem węgierskim de facto pozwala na zwolnienie spółki od stycznia 2008 roku z podwyżki opłaty eksploatacyjnej węglowodorów wprowadzonej przez niedawną zmianę węgierskiej ustawy o górnictwie. Zgodnie z porozumieniem z 2005 r. tantiemy eksploatacyjne płacone przez spółkę MOL pozostają niezmienne dla większości jej terenów eksploatacji węglowodorów do roku 2020, pomimo znacznej podwyżki opłaty eksploatacyjnej wprowadzonej przez wspomnianą zmianę ustawy.

III. OCENA

4. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki uzgodnione zostały porozumienie i zmiana ustawy, uznano je za część tego samego środka oraz oceniono ich łączne konsekwencje. Przeprowadzona przez Komisję analiza wykazała, że przedłużenie porozumienia oraz wprowadzona następnie zmiana zapewniają spółce MOL nieuzasadnioną korzyść.

5. Komisja uznaje, że omawiany środek spełnia wszystkie kryteria określone w art. 87 ust. 1 Traktatu WE i w związku z tym powinien zostać uznany za pomoc państwa. Komisja nie znajduje żadnych podstaw do uznania środka za zgodny z zasadami wspólnego rynku, ponieważ wydaje się, iż w tym przypadku nie ma zastosowania żadne z odstępstw określonych w Traktacie WE.

IV. WNIOSEK

6. W świetle powyższych ustaleń Komisja podjęła decyzję o wszczęciu, w związku z opisanym środkiem, formalnego postępowania wyjaśniającego przewidzianego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.74.63

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Węgry - Pomoc państwa C 1/09 (ex NN 69/08) - Domniemana pomoc na rzecz MOL - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 28/03/2009
Data ogłoszenia: 28/03/2009