Zawiadomienie dotyczące umów preferencyjnych przewidujących diagonalną kumulację pochodzenia pomiędzy Wspólnotą, krajami Bałkanów Zachodnich i Turcją.

Zawiadomienie dotyczące umów preferencyjnych przewidujących diagonalną kumulację pochodzenia pomiędzy Wspólnotą, krajami Bałkanów Zachodnich i Turcją

(2009/C 62/07)

(Dz.U.UE C z dnia 17 marca 2009 r.)

W ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia (SAP) Wspólnota Europejska wynegocjowała układy o stabilizacji i stowarzyszeniu (SAA) z krajami Bałkanów Zachodnich (Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii, Czarnogórą, Serbią). Układy o stabilizacji i stowarzyszeniu z Chorwacją i z Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii weszły w życie. Do czasu wejścia w życie układów o stabilizacji i stowarzyszeniu mają zastosowanie umowy przejściowe w sprawie handlu i kwestii związanych z handlem z Albanią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą.

Artykuły 3 i 4 protokołów dotyczące definicji pojęcia "produktów pochodzących" oraz metod współpracy administracyjnej w ramach układów o stabilizacji i stowarzyszeniu lub umów przejściowych zawartych między Wspólnotą Europejską i odpowiednio Albanią(1), Bośnią i Hercegowiną, Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii(2) i Czarnogórą przewidują diagonalną kumulację pochodzenia między zainteresowanymi stronami(3) oraz dla Turcji(4) w odniesieniu do produktów objętych decyzją 1/95 wspólnego komitetu UE-Turcja.

Na mocy ust. 4 wyżej wymienionych artykułów, Wspólnota oraz zainteresowane kraje powiadamiają się wzajemnie, za pośrednictwem Komisji Europejskiej o obowiązujących umowach z innymi krajami i związanych z nimi regułami pochodzenia. Następnie Komisja Europejska publikuje w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej termin, od którego do produktów spełniających wymagane warunki stosuje się diagonalną kumulację przewidzianą w wymienionych artykułach. Taki jest cel niniejszego zawiadomienia.

Należy przypomnieć, że kumulacja może być stosowana wyłącznie wtedy, gdy kraj końcowej produkcji i końcowego miejsca przeznaczenia zawarły umowy o wolnym handlu przewidujące identyczne reguły pochodzenia, ze wszystkimi krajami uczestniczącymi w nabyciu statusu pochodzenia, tj. ze wszystkimi krajami, z których pochodzą wszelkie użyte materiały. Materiały pochodzące z kraju, który nie zawarł umowy z krajem końcowej produkcji i końcowego miejsca przeznaczenia muszą być traktowane jako materiały niepochodzące.

Poniższa tabela przedstawia stosunki między krajami, których dotyczy ta kumulacja z uwzględnieniem terminów wejścia w życie związanych z nimi protokołów dotyczących pochodzenia oraz zmian do nich. Diagonalna kumulacja może być stosowana, gdy krajem końcowego miejsca przeznaczenia jest państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej lub Turcja w odniesieniu do produktów objętych decyzją 1/95 wspólnego komitetu UE-Turcja.

Kody ISO-Alfa-2 dla krajów wymienionych w tabeli są następujące:

- Albania AL

- Bośnia i Hercegowina BA

- Była Jugosłowiańska Republika Macedonii MK(*)

- Czarnogóra ME

- Serbia RS

- Turcja TR

______

(*) Kod ISO 3166. Kod tymczasowy, który nie ma rozstrzygającego wpływu na ostateczną nazwę tego państwa; nazwa ta zostanie ustalona w wyniku prowadzonych obecnie pod auspicjami ONZ negocjacji w tej sprawie.

Niniejsze informacje będą aktualizowane w miarę potrzeb.

Terminy stosowania protokołów dotyczących reguł pochodzenia przewidujących diagonalną kumulację między Wspólnotą, Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii, Czarnogórą, Serbią i Turcją

UE TR(1)
AL 1.1.2007
BA 1.7.2008
MK 1.1.2007
ME 1.1.2008
RS -
(1) Obowiązujące umowy między Turcją a niektórymi krajami Zachodnich Bałkanów (AL, BA, MK) przewidują wyłącznie kumulację dwustronną. Zmiany protokołów dotyczących pochodzenia zgodnie z zasadą kumulacji SAP+ są obecnie przedmiotem debaty w tych krajach.

Legenda:

- Umowy przejściowe jeszcze nie weszły w życie.

______

(1) Protokół zastąpiony przez załącznik VII do protokołu do umowy przejściowej w celu uwzględnienia przystąpienia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej.

(2) Protokół zastąpiony przez załącznik IX do protokołu do układu o stabilizacji i stowarzyszeniu w celu uwzględnienia przystąpienia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej.

(3) Protokół do układu o stabilizacji i stowarzyszeniu z Chorwacją dotyczący definicji pojęcia "produktów pochodzących" oraz metod współpracy administracyjnej (zastąpiony przez załącznik X do protokołu w celu uwzględnienia przystąpienia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej) nie przewiduje diagonalnej kumulacji. Umowa przejściowa z Serbią nie weszła jeszcze w życie. Wymiana handlowa z obszarem celnym Kosowa nie jest objęta żadnym układem o stabilizacji i stowarzyszeniu ani umową przejściową.

(4) Turcja może uczestniczyć w systemie diagonalnej kumulacji pochodzenia łączącym Wspólnotę Europejską i kraje Bałkanów Zachodnich pod warunkiem, że jej umowy z krajami Bałkanów Zachodnich przewidują diagonalną kumulację pochodzenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024