Informacje przekazane Komisji przez Konfederację Szwajcarską zgodnie z art. 37 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen).

Informacje przekazane Komisji przez Konfederację Szwajcarską zgodnie z art. 37 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen)

(2009/C 50/09)

(Dz.U.UE C z dnia 3 marca 2009 r.)

Zmiana pewnych informacji opublikowanych w Dz.U. C 3 z 8 stycznia 2009 r.

Punkt "III. Artykuł 21 lit. d) - obowiązek zgłaszania przez obywateli państw trzecich swojej obecności na terytorium państwa członkowskiego" otrzymuje następujące brzmienie:

Zgodnie z art. 37 w związku z art. 21 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 562/2006 z dnia 15 marca 2006 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) Konfederacja Szwajcarska informuje, że co do zasady cudzoziemcy mają obowiązek zgłaszania swojej obecności na terytorium szwajcarskim zgodnie z postanowieniami art. 12-14 Federalnej ustawy o cudzoziemcach z dnia 16 grudnia 2005 r. (LEtr RS 142.20). Następujące osoby są wyłączone z obowiązku zgłoszenia się, niezależnie od istnienia bądź braku obowiązku uzyskania zezwolenia:

– cudzoziemcy niewykonujący pracy zarobkowej i przebywający na terenie Szwajcarii przez okres krótszy niż 3 miesiące (art. 9 zarządzenie w sprawie wjazdu, pobytu i wykonywania pracy zarobkowej (OASA); RS 142.201). Niemniej jednak zgodnie z art. 16 Letr osoby zapewniające takim cudzoziemcom mieszkanie za opłatą muszą ich zgłosić do odpowiednich organów kantonalnych,

– cudzoziemcy, którzy otrzymali zezwolenie na wjazd na terytorium Szwajcarii w celu wykonywania pracy zarobkowej lub świadczenia usług transgranicznych maksymalnie przez cztery miesiące w okresie dwunastu miesięcy, z wyjątkiem artystów kabaretowych i innych artystów wykonujących działalność muzyczną, literacką, teatralną, plastyczną, cyrkową lub rewiową (art. 12 ust. 1 i 3, OASA),

– cudzoziemcy, którzy nie podlegają obowiązkowi otrzymania zezwolenia na wjazd, ponieważ świadczą usługi transgraniczne lub wykonują pracę zarobkową w Szwajcarii na rzecz pracodawcy zagranicznego, która nie przekracza ośmiu dni w trakcie roku kalendarzowego; jednak jeżeli okaże się, że praca będzie trwała dłużej niż przewidywano, należy dokonać zgłoszenia przed upływem terminu ośmiu dni, w celu otrzymania zezwolenia (art. 14 ust. 2 OASA). Obowiązek uzyskania zezwolenia i zgłoszenia wjazdu istnieje zawsze w następujących sektorach, niezależnie od czasu trwania działalności: sektor budowlany, inżynieria lądowa i wykończalnictwo, sektor restauracyjny, hotelarski, sprzątanie i czyszczenie obiektów przemysłowych oraz sprzątanie pomieszczeń mieszkalnych, sektor nadzoru i usług ochroniarskich, handlu obwoźnego oraz sektor usług seksualnych.

Przepisy krajowe związane z art. 21 lit. d) kodeksu granicznego Schengen:

Federalna ustawa z dnia 16 grudnia 2005 r. o cudzoziemcach (LEtr); RS 142.20).

Artykuł 12

Obowiązek zgłoszenia wjazdu

1. Cudzoziemiec podlegający obowiązkowi zezwolenia na pobyt czasowy lub wykonywanie działalności musi zgłosić swój wjazd u odpowiednich organów w miejscu zamieszkania lub zatrudnienia w Szwajcarii przed końcem okresu, na który nie wymaga się wydania zezwolenia, lub przed początkiem wykonywania pracy zarobkowej.

2. Cudzoziemiec ma obowiązek zgłoszenia swojego przyjazdu u odpowiednich organów w nowym miejscu pobytu, jeśli zmieni miejsce zamieszkania na inny kanton lub gminę.

3. Terminy do zgłoszenia wjazdu ustala Rada Federalna.

Artykuł 13

Procedura wydawania zezwolenia i zgłoszenia wjazdu

1. W momencie wjazdu cudzoziemiec musi przedstawić ważny dokument tożsamości. Rada Federalna wskazuje na odstępstwa od tej zasady oraz określa uznawane dokumenty tożsamości.

2. Odpowiedni organ może wymagać przedstawienia zaświadczenia o niekaralności wystawionego przez państwo pochodzenia lub innych dokumentów koniecznych do przeprowadzenia procedury.

3. Cudzoziemiec może dokonać zgłoszenia wjazdu dopiero w momencie, kiedy posiada wszystkie dokumenty wymagane przez odpowiedni organ dokumenty w celu wydania zezwolenia.

Artykuł 14

Odstępstwa

Rada Federalna może przewidzieć łagodniejsze przepisy dotyczące obowiązku uzyskania zezwolenia i zgłoszenia wjazdu, w szczególności w celu ułatwienia świadczenia czasowych usług transgranicznych.

Artykuł 16

Obowiązki wynajmującego

Kto wynajmuje cudzoziemcowi mieszkanie za opłatą musi to zgłosić odpowiednim organom kantonalnym.

Zarządzenie w sprawie wjazdu, pobytu i wykonywania pracy zarobkowej (OASA); 142.201)

Artykuł 9

Pobyt bez zgłoszenia wjazdu

(art. 10 LEtr)

1. Cudzoziemcy niewykonujący pracy zarobkowej w Szwajcarii nie mają obowiązku posiadania zezwolenia ani zgłaszania swojego wjazdu, jeżeli długość ich pobytu nie przekracza trzech miesięcy w okresie sześciu miesięcy od momentu wjazdu na terytorium Szwajcarii (pobyt niewymagający zezwolenia). Osoby te są w razie potrzeby zobowiązane przedstawić odpowiednie dokumenty poświadczające datę wjazdu.

2. Warunki wjazdu określone w art. 15 Letr muszą być spełnione w czasie całego pobytu niewymagającego zezwolenia.

Artykuł 12

Krótkoterminowa praca zarobkowa

(art. 12 ust. 3 oraz art. 14 LEtr)

1. Cudzoziemcy posiadający zezwolenie na wjazd (art. 5) w celu wykonywania pracy zarobkowej lub świadczenia usług transgranicznych na terytorium Szwajcarii przez maksymalnie cztery miesiące w okresie dwunastu miesięcy (art. 19 ust. 4 lit. e)) nie mają obowiązku zgłaszania swojego wjazdu. Nie dotyczy to artystów kabaretowych w rozumieniu art. 34.

2. Osoby posiadające zezwolenie na wjazd (art. 5) w celu wykonywania pracy zarobkowej przez ponad cztery miesiące w okresie dwunastu miesięcy mogą wykonywać pracę po zgłoszeniu swojego wjazdu, o ile nie została podjęta żadna inna decyzja.

3. Artyści kabaretowi (art. 34) i inni artyści (art. 19 ust 4 lit. b) muszą zgłosić wjazd na terytorium Szwajcarii niezależnie od długości ich pobytu.

Artykuł 14

Transgraniczna praca zarobkowa nieprzekraczająca ośmiu dni

1. Cudzoziemiec świadczący usługi transgraniczne (art. 3) lub wykonujący pracę zarobkową na terytorium Szwajcarii na rzecz pracodawcy zagranicznego musi posiadać zezwolenie, jeśli zakres wykonywanej działalności przekracza osiem dni w trakcie roku kalendarzowego.

2. Jeśli działalność obejmuje okres dłuższy niż przewidywano, należy ten fakt zgłosić przed upływem terminu ośmiu dni. Po dokonaniu zgłoszenia można kontynuować wykonywanie działalności do momentu wydania zezwolenia pod warunkiem, że właściwy organ nie orzeknie inaczej.

3. Cudzoziemcy wykonujący pracę zarobkową w niżej wymienionych sektorach muszą posiadać zezwolenie niezależnie od długości pobytu:

a) sektor budowlany, inżynieria cywilna i wykończalnictwo;

b) sektor restauracyjny, hotelarski, sprzątanie i czyszczenie obiektów przemysłowych oraz sprzątanie pomieszczeń mieszkalnych;

c) sektor nadzoru i usług ochroniarskich;

d) handel obwoźny w rozumieniu art. 2 ust. 1 lit a) oraz b) Federalnej ustawy z dnia 23 marca 2001 r. o handlu obwoźnym;

e) sektor usług seksualnych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.50.10

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Informacje przekazane Komisji przez Konfederację Szwajcarską zgodnie z art. 37 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen).
Data aktu: 03/03/2009
Data ogłoszenia: 03/03/2009