Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawach COMP/39.388 — Niemiecki rynek hurtowy energii elektrycznej oraz COMP/39.389 - Niemiecki rynek bilansujący energii elektrycznej.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawach COMP/39.388 - Niemiecki rynek hurtowy energii elektrycznej oraz COMP/39.389 - Niemiecki rynek bilansujący energii elektrycznej(1)

(2009/C 36/07)

(Dz.U.UE C z dnia 13 lutego 2009 r.)

Projekt decyzji przedstawiony Komisji na mocy art. 9 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 odnosi się do pewnych praktyk stosowanych przez spółkę E.ON. Zastrzeżenia dotyczą ograniczania zdolności wytwórczych w celu zwiększenia cen energii elektrycznej, zniechęcania stron trzecich do inwestycji w zakresie wytwarzania energii na niemieckim rynku hurtowym energii elektrycznej, faworyzowania spółek zależnych i przerzucania kosztów na konsumentów końcowych na niemieckim rynku bilansującym, a także uniemożliwiania producentom energii z innych państw członkowskich sprzedaży energii bilansującej na rynkach bilansujących E.ON.

Komisja wszczęła postępowanie w celu podjęcia decyzji na mocy rozdziału III rozporządzenia (WE) nr 1/2003 i w dniu 7 maja 2008 r. wydała wstępną ocenę, o której mowa w art. 9 ust. 1 wymienionego rozporządzenia. W następstwie dyskusji ze służbami Komisji spółka E.ON przedłożyła propozycję zobowiązań, jakie gotowa jest zaciągnąć w dniu 27 maja 2008 r.

W dniu 12 czerwca 2008 r., zgodnie z art. 27 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1/2003, Komisja opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zawiadomienie podsumowujące zastrzeżenia i zobowiązania oraz wzywające zainteresowane strony trzecie do przedstawienia uwag dotyczących wspomnianego zawiadomienia w ciągu jednego miesiąca od daty jego publikacji. Uwagi otrzymane w odpowiedzi na to wezwanie potwierdziły w znacznej mierze, że zaciągnięte zobowiązania były wystarczające aby zlikwidować obawy wyrażone w ocenie wstępnej.

W związku z tym Komisja stwierdza, że w świetle zobowiązań zaciągniętych przez spółkę E.ON i bez uszczerbku dla art. 9 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 postępowanie powinno zostać zakończone.

W decyzji wydanej na mocy art. 9 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 nie stwierdzono naruszenia wspólnotowych reguł konkurencji, ale w odpowiedzi na wątpliwości wyrażone przez Komisję w ocenie wstępnej spółka wyraziła zgodę na zastosowanie środków zaradczych. W postępowaniu obydwie strony pragną uprościć wymogi administracyjne i prawne, które stanowią nieodłączny element pełnego postępowania wyjaśniającego w sprawie rzekomego naruszenia reguł konkurencji. Dlatego w kilku decyzjach przyjętych już przez kolegium komisarzy(2) uznano, że wymóg należytego przebiegu postępowania jest spełniony, jeśli zainteresowane przedsiębiorstwo poinformuje Komisję, że otrzymało wystarczający dostęp do informacji uznawanych przez nie za konieczne do zaproponowania zobowiązań mających rozwiać wątpliwości wyrażone przez Komisję.

Niniejsza sprawa została przeprowadzona w taki sam sposób - spółka E.ON złożyła Komisji w tym celu oświadczenie w dniu 29 października 2008 r.

W związku z powyższym stwierdzam, że w niniejszej sprawie prawo do złożenia wyjaśnień zostało zachowane.

Bruksela, 10 listopada 2008 r.

Michael ALBERS

______

(1) Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników prowadzących spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji -(Dz.U. L 162 z 19.6.2001, s. 21).

(2) Zob. decyzja z dnia 22 czerwca 2005 r. COMP/39.116-Coca-Cola; decyzja z dnia 19 stycznia 2005 r. COMP/37.214- DFB; decyzja z dnia 14 września 2007 r. COMP/39.142-Toyota.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.36.7

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawach COMP/39.388 — Niemiecki rynek hurtowy energii elektrycznej oraz COMP/39.389 - Niemiecki rynek bilansujący energii elektrycznej.
Data aktu: 10/11/2008
Data ogłoszenia: 13/02/2009