Zaproszenie do składania wniosków 2010 - EACEA/31/09 - Współpraca UE-USA w dziedzinie szkolnictwa wyższego oraz szkolenia zawodowego.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW 2010 - EACEA/31/09

Współpraca UE-USA w dziedzinie szkolnictwa wyższego oraz szkolenia zawodowego 1

(2009/C 323/10)

(Dz.U.UE C z dnia 31 grudnia 2009 r.)

ATLANTIS:

Działania na rzecz połączeń transatlantyckich i sieci akademickich - szkolenia i studia zintegrowane

1. Cele i opis

Ogólnym celem zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie wzajemnego zrozumienia między narodami państw członkowskich Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, z uwzględnieniem lepszej znajomości ich języków, kultur i instytucji oraz poprawa jakości rozwoju zasobów ludzkich zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Stanach Zjednoczonych.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

Składanie wniosków o dotację w ramach niniejszego zaproszenia jest otwarte dla instytucji szkolnictwa wyższego oraz instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego. W odniesieniu do środków w ramach danej polityki zaproszenie jest również otwarte dla innych organizacji, takich jak agencje akredytacyjne, agencje lub organizacje edukacyjne, przedsiębiorstwa prywatne, grupy branżowe i biznesowe, organizacje pozarządowe,

instytuty badawcze oraz organizacje zawodowe. Kwalifikujący się wnioskodawcy muszą mieć siedzibę

w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Konsorcjum ubiegające się o program Atlantis musi spełniać następujące kryteria członkostwa:

Projekty studiów transatlantyckich muszą obejmować jedną z dwóch opcji konsorcjum/członkostwa:

1) co najmniej dwie instytucje UE z różnych państw członkowskich UE i jedna instytucja z USA,

lub

2) co najmniej dwie instytucje UE z różnych państw członkowskich UE i dwie instytucje z USA (z jednego lub różnych stanów).

Projekty wspierające mobilność muszą obejmować co najmniej dwie instytucje UE z różnych państw członkowskich UE i dwie instytucje z USA (z jednego lub różnych stanów). Dodatkowi partnerzy - ponad minimalną liczbę partnerów - nie wpływają na wzrost budżetu.

Środki w ramach danej polityki muszą obejmować co najmniej dwie instytucje UE z różnych państw członkowskich UE i dwie instytucje z USA (z jednego lub różnych stanów). Dodatkowi partnerzy - ponad minimalną liczbę partnerów - nie wpływają na wzrost budżetu.

3. Kwalifikujące się działania i okres trwania

W ramach niniejszego zaproszenia możliwe są trzy rodzaje działań, mianowicie:

Działanie 1 - Projekty konsorcjum na rzecz studiów transatlantyckich

Działanie to zapewnia wsparcie dla konsorcjów instytucji szkolnictwa wyższego z UE i Stanów Zjednoczonych (dalej zwanych "konsorcjami") w celu wdrożenia mieszanych/ podwójnych lub wspólnych programów studiów, zwanych w niniejszym dokumencie "studiami transatlantyckimi". Wsparcie może obejmować dotacje na mobilność dla studentów i kadry naukowej oraz personelu administracyjnego ("wydziałów").

Działanie 2 - Projekty wspierające mobilność

Działanie to zapewnia finansowanie rozwoju międzynarodowych programów nauczania obejmujących krótkoterminową mobilność transatlantycką niezwiązaną bezpośrednio z uzyskaniem mieszanego/podwójnego dyplomu. Wsparcie może obejmować dotacje na mobilność dla studentów i kadry naukowej oraz personelu administracyjnego ("wydziałów").

Działanie 3 - Środki w ramach danej polityki

Działanie to zapewnia wsparcie dla wielostronnych projektów i działań UE i Stanów Zjednoczonych mających służyć wzmocnieniu współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego oraz szkolenia zawodowego.

W zależności od działania, maksymalny czas trwania projektu wynosi od 24 do 48 miesięcy. Początek działań zaplanowano na okres między 1.9.2010-31.12.2010, a ich koniec - po upływie dwóch lub czterech lat, w zależności od działania.

Projekty studiów transatlantyckich 48 miesięcy

Działania wspierające mobilność 48 miesięcy

Środki w ramach danej polityki 24 miesiące

4. Kryteria przyznania wsparcia

Kryteria przyznania wsparcia na projekty studiów transatlantyckich i działania wpierające mobilność

W celu określenia całkowitej liczby punktów w zakresie jakości dla każdego kwalifikującego się wniosku będą stosowane następujące kryteria jakościowe:

Znaczenie przedstawionego projektu (30 % całkowitej liczby punktów)

Jakość przedstawionego planu projektu (70 % całkowitej liczby punktów)

Kryteria przyznania wsparcia na środki w ramach danej polityki

W celu określenia całkowitej liczby punktów w zakresie jakości dla każdego kwalifikującego się wniosku będą stosowane następujące kryteria jakościowe:

Znaczenie przedstawionego projektu (30 % całkowitego wyniku)

Jakość przedstawionego planu projektu (70 % całkowitego wyniku)

Szczegółowy opis kryteriów przyznania wsparcia znajduje się w przewodniku programowym.

W trakcie procedury wyboru pierwszeństwo (pod warunkiem przedstawienia wniosku o wystarczającej jakości) uzyskają:

– instytucje i wydziały, które nie były głównymi partnerami podczas dwóch poprzednich rund wyboru,

– propozycje dotyczące kształcenia zawodowego i szkoleń.

5. Budżet

Budżet dostępny z UE wynosi blisko 5,5 mln EUR. Instytucjom ze Stanów Zjednoczonych zostaną przyznane środki w porównywalnej wysokości. Niniejszym zakłada się, że:

– w ramach działania 1 finansowanie uzyska 8-10 projektów, maksymalnie w wysokości 428 tys. EUR,

– w ramach działania 2 finansowanie uzyska 5-7 projektów, maksymalnie w wysokości 180 tys. EUR,

– w ramach działania 3 finansowanie uzyska 5-7 projektów, maksymalnie w wysokości 70 tys. EUR.

6. Termin składania wniosków

Zarówno w UE, jak i w USA, wnioski należy składać do dnia 8 kwietnia 2010 r.

Wnioskodawcy europejscy przesyłają wniosek do Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora

Audiowizualnego na adres:

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego

EU-US Call 2010

Office: BOUR 02/17

Avenue du Bourget 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Wnioski w imieniu głównych instytucji UE muszą zostać złożone na odpowiednim formularzu, należycie wypełnione, podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek i opatrzone datą.

W celu uzyskania dalszych informacji wnioskodawcy z UE mogą zgłosić się do Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego pod adresem e-mail: EACEA-EU-US@ec.europa.eu

Wnioskodawcy z USA przesyłają wniosek do instytucji w USA; odpowiednie informacje i instrukcje dotyczące dokumentacji zgłoszeniowej znajdują się pod adresem http://e-grants.ed-gov

W celu uzyskania dalszych informacji wnioskodawcy z USA mogą się kontaktować z koordynatorem programu pod adresem:

Frank Frankfort, Ph.D.

EU-U.S. Atlantis Program Coordinator

U.S. Department of Education

Fund for the Improvement of Postsecondary Education (FIPSE)

1990 K Street, NW, 6th Floor

Washington, D.C. 20006-8544

UNITED STATES OF AMERICA

Tel. 202-502-7513

Faks 202-502-7877

frank.frankfort@ed.gov

7. Dodatkowe informacje

Tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej: http://eacea.ec.europa.eu/extcoop/usa/2010/call_us_eu_2010.htm

Zgłoszenia muszą spełniać wymagania przedstawione w pełnym tekście zaproszenia i należy je składać na przewidzianych do tego celu formularzach.

1 Ogłoszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 13 stycznia 2010 r. (Dz.U.UE.C.10.7.30/1).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024