Komunikat zmieniający tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego.

Komunikat Komisji zmieniający tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego

(2009/C 303/04)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2009 r.)

1. WPROWADZENIE

Dnia 17 grudnia 2008 r. Komisja przyjęła "Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego"(1).

Celem tymczasowych ram prawnych jest w szczególności odblokowanie przez banki działalności kredytowej dla przedsiębiorstw, zachęcające do dalszego inwestowania w przyszłość. Wskaźniki zaufania, jak i udokumentowane dane wskazują na widoczną poprawę sytuacji gospodarczej od ubiegłego lata. Niemniej jednak, aby wspomóc ożywienie gospodarcze, niezbędnym jest przyjęcie celów średnio- i długoterminowych, a zwłaszcza wspomaganie inwestycji.

Postanowienia tymczasowych ram prawnych, zwłaszcza w zakresie pomocy w formie gwarancji, przyczyniły się do odblokowania działalności kredytowej dla przedsiębiorstw. Komisja uważa, że w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej oraz w ograniczonych ramach czasowych dotowane gwarancje kredytowe stanowią odpowiedni oraz dobrze ukierunkowany instrument, który zapewnia łatwiejszy dostęp do finansowania dla przedsiębiorstw i zachęca w ten sposób do inwestycji, niezbędnych dla długoterminowego ożywienia gospodarczego.

Na mocy obowiązujących tymczasowych ram prawnych maksymalna kwota kredytu objętego gwarancjami nie może przekraczać całkowitej rocznej kwoty wynagrodzeń wypłacanych przez beneficjenta w 2008 r. Powyższa stopa ograniczenia zapewnia udzielanie pomocy w stopniu ściśle niezbędnym oraz zapobiega niepotrzebnemu zakłócaniu konkurencji. Jednakże w dobie obecnego kryzysu gospodarczego postanowienia te mogą być zbyt restrykcyjne i hamować proces inwestycyjny, w szczególności w państwach członkowskich o niskim poziomie kosztów pracy.

W związku z tym Komisja uważa, że w celu uproszczenia dostępu do finansowania oraz wspomagania inwestycji długoterminowych, państwa członkowskie powinny mieć możliwość ustalenia maksymalnej kwoty kredytu inwestycyjnego objętego gwarancją na podstawie całkowitej rocznej kwoty wynagrodzeń wypłacanych przez beneficjenta w 2008 r. lub na podstawie średnich kosztów pracy na poziomie Wspólnoty, ustalonych przez Eurostat i przedstawionych w niniejszym komunikacie.

2. ZMIANY WPROWADZONE DO TYMCZASOWYCH WSPÓLNOTOWYCH RAM PRAWNYCH

1. Punkt 4.3.2 lit d) Tymczasowych wspólnotowych ram prawnych w zakresie pomocy państwa ułatwiających dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego otrzymuje brzmienie:

"Maksymalna kwota kredytu nie przekracza całkowitej rocznej kwoty wynagrodzeń wypłaconych przez beneficjenta (łącznie z kosztami świadczeń pracowniczych oraz kosztami personelu pracującego na terenie przedsiębiorstwa, ale formalnie otrzymujących wynagrodzenie od podwykonawców) za 2008 r. W przypadku przedsiębiorstw utworzonych w dniu 1 stycznia 2008 r. lub po tej dacie maksymalna kwota kredytu nie może przekroczyć rocznej kwoty wynagrodzeń szacowanej na okres pierwszych dwóch lat działalności.

W przypadku kredytów inwestycyjnych państwa członkowskie mogą obliczać maksymalną kwotę kredytu na podstawie średnich kosztów pracy w EU 27 w skali rocznej(2)".

2. Zmiany wprowadzone do Tymczasowych wspólnotowych ram prawnych obowiązują od momentu przyjęcia ich przez Komisję.

______

(1) Dz.U. C 83 z 7.4.2009, s. 1,

(2)Źródło: Eurostat. Najnowsze dostępne dane EU 27 2007. Miesięczne koszty pracy: 3.028 EUR.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.303.6

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Komunikat zmieniający tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego.
Data aktu: 15/12/2009
Data ogłoszenia: 15/12/2009
Data wejścia w życie: 15/12/2009