Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/39.401 - E.ON/GDF.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/39.401 - E.ON/GDF(1)

(2009/C 248/04)

(Dz.U.UE C z dnia 16 października 2009 r.)

Projekt decyzji w tej sprawie skłania do następujących spostrzeżeń:

Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń i dostęp do akt sprawy

W dniu 9 czerwca 2008 r. Komisja przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń skierowane do Gaz de France SA ("GDF"), E.ON AG ("E.ON AG") oraz E.ON Ruhrgas AG ("E.ON Ruhrgas") (łącznie "E.ON").

GDF oraz E.ON otrzymały pisemne zgłoszenie zastrzeżeń w dniu 10 czerwca 2008 r.. Pierwotnie termin na przedstawianie pisemnych uwag dotyczących pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń wynosił dla obu adresatów 6 tygodni od dnia otrzymania od Komisji akt sprawy na płycie DVD. W odpowiedzi na umotywowane wnioski stron, zdecydowałam o przedłużeniu tego terminu do dnia 29 sierpnia 2008 r. w przypadku E.ON oraz do dnia 8 września 2008 r. w przypadku GDF.

Dwa listy z opisem stanu faktycznego z dnia 27 marca 2009 r. zostały następnie wysłane do GDF oraz E.ON. Obie strony zwróciły się o przedłużenie terminu na odpowiedź na wspomniane listy z opisem stanu faktycznego, na co zgodę wyraziła Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji. Obie strony udzieliły odpowiedzi w wyznaczonym terminie.

Strony nie zgłosiły żadnych uwag w sprawie uzyskania dostępu do akt, poza uwagami dotyczącymi samej organizacji akt oraz dostępnych wersji językowych.

Spotkanie wyjaśniające

Wszystkie strony postępowania skorzystały z przysługującego im prawa do złożenia wyjaśnień na spotkaniu wyjaśniającym, które odbyło się dnia 14 października 2008 r. Na prośbę GDF, prezentacja na temat strategii gospodarczej tej spółki w Niemczech odbyła się z wyłączeniem jawności. Wersja nieopatrzona klauzulą poufności została następnie przekazana przez GDF spółce E.ON.

Projekt decyzji

Projekt decyzji zawęża zarzut postawiony w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń, stwierdzając, że GDF i E.ON dopuściły się pojedynczego i ciągłego naruszenia związanego z dostawami gazu przesyłanego gazociągiem MEGAL do Niemiec i Francji, co nie dotyczy całej sprzedaży gazu na tych rynkach. Pisemne porozumienie uważane za podstawę naruszenia (korespondencja z 1975 r.) zostało zawarte wyłącznie w kontekście budowy i funkcjonowania gazociągu MEGAL. Dwa pozostałe aspekty naruszenia wyszczególnione w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń (mianowicie spotkania na wysokim szczeblu odbyte w latach 1999-2006 oraz strategie obopólnej nieagresji stron) zostały ocenione w projekcie decyzji celem zbadania, czy strony po upływie wielu lat wciąż uważają się związane korespondencją z 1975 r., co stanowiłoby pojedyncze naruszenie, którego podstawą była sprzeczna z prawem treść korespondencji z 1975 r. Strony otrzymały możliwość między innymi wyrażenia swoich uwag na tak sformułowany zarzut.

Grzywny są nałożone za okres od kwietnia 1998 r. do września 2005 r. w przypadku Niemiec oraz za okres od sierpnia 2000 r. do września 2005 r. w przypadku Francji.

Moim zdaniem, projekt decyzji dotyczy jedynie zastrzeżeń, co do których strony miały możliwość przedstawienia swoich stanowisk.

W związku z powyższym stwierdzam, że w niniejszej sprawie prawo wszystkich stron do złożenia wyjaśnień zostało zachowane.

Bruksela dnia 29 czerwca 2009 r.

Karen WILLIAMS

______

(1) Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji 2001/462/WE, EWWiS z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające (Dz.U. L 162 z 19.6.2001, s. 21).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024