Opinia dotycząca projektu rozporządzenia Rady w sprawie wprowadzenia euro (CON/2009/76).

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

z dnia 29 września 2009 r.

dotycząca projektu rozporządzenia Rady w sprawie wprowadzenia euro

(wersja ujednolicona)

(CON/2009/76)

(2009/C 246/01)

(Dz.U.UE C z dnia 14 października 2009 r.)

Wprowadzenie i podstawa prawna

W dniu 15 lipca 2009 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Rady Unii Europejskiej o wydanie opinii dotyczącej projektu rozporządzenia Rady w sprawie wprowadzenia euro (wersja ujednolicona)(1) (zwanego dalej "projektem rozporządzenia").

Właściwość EBC do wydania opinii wynika ze zdania trzeciego art. 123 ust. 4 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Rada Prezesów wydała niniejszą opinię zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego.

EBC generalnie przyjmuje z zadowoleniem ujednolicenie acquis communautaire, w szczególności w zakresie dotyczącym unii gospodarczej i walutowej, gdyż przyczynia się ono do jasności, skuteczności i przejrzystości ram prawnych.

Propozycję zmiany w projekcie rozporządzenia wraz z jej uzasadnieniem zamieszczono w załączniku.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 29 września 2009 r.

Jean-Claude TRICHET
Prezes EBC

______

(1) COM(2009) 323 wersja ostateczna.

ZAŁĄCZNIK

Propozycja zmiany

Tekst proponowany przez Komisję Zmiana proponowana przez EBC (1), (2)
Zmiana nr 1

Przepis końcowy

"Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich, zgodnie z art. 249 Traktatu, z zastrzeżeniem Protokołu w sprawie niektórych postanowień dotyczących Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Protokołu w sprawie niektórych postanowień dotyczących Danii oraz art. 122 ust. 1 Traktatu". "Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich, zgodnie zart. 249 Traktatu, z zastrzeżeniem Protokołu w sprawie niektórych postanowień dotyczących Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Protokołu w sprawie niektórych postanowień dotyczących Danii oraz art. 122 ust. 1 Traktatu Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską."
Uzasadnienie

Proponowane brzmienie opiera się na zaleceniach określonych w podręczniku techniki prawodawczej Rady Unii Europejskiej (Manual of precedents for acts established within the Council of the European Union) (dokument SN 1315/1/08 Rev 1, s. 3) dostępnym w angielskiej wersji językowej na stronie http://ec.europa.eu, zgodnie z którym "[w]skazane brzmienie należy wprowadzać zamiast zwykłego brzmienia w przypadku, gdy rozporządzenia nie stosuje się do (lub w) wszystkich państw członkowskich (np. do państw członkowskich nienależących do strefy euro...)".

(1) Pogrubienie w tekście wskazuje, w którym miejscu EBC proponuje umieszczenie nowego tekstu.

(2) Przekreślenie w tekście oznacza, że EBC proponuje wykreślenie fragmentu tekstu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.246.1

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia dotycząca projektu rozporządzenia Rady w sprawie wprowadzenia euro (CON/2009/76).
Data aktu: 29/09/2009
Data ogłoszenia: 14/10/2009