Wyrok Trybunału z dnia 1 lutego 2008 r. w sprawie E-4/07 Jón Gunnar Þorkelsson przeciwko Gildi-lífeyrissjóður (funduszowi emerytalno-rentowemu Gildi).

WYROK TRYBUNAŁU

z dnia 1 lutego 2008 r.

w sprawie E-4/07 Jón Gunnar Þorkelsson przeciwko Gildi-lífeyrissjóður (funduszowi emerytalnorentowemu Gildi)

(Prawo do renty inwalidzkiej - Swobodny przepływ pracowników - Rozporządzenie (EWG) nr 1408/71 - Rozporządzenie (EWG) nr 574/72)

(2009/C 23/10)

(Dz.U.UE C z dnia 29 stycznia 2009 r.)

W dniu 1 lutego 2008 r. Trybunał w składzie: Carl Baudenbacher - prezes, Henrik Bull - sędzia sprawozdawca oraz Thorgeir Örlygsson - sędzia, wydał w sprawie E-4/07 pomiędzy Jónem Gunnarem Þorkelssonem i Gildi-lífeyrissjóður (funduszem emerytalno-rentowym Gildi) - WNIOSEK skierowany do Trybunału przez Héraðsdómur Reykjavíkur (sąd rejonowy w Reykjavíku) dotyczący reguł swobodnego przepływu pracowników na terytorium EOG - wyrok zawierający sentencję następującej treści:

1) Termin "zabezpieczenie społeczne" w rozumieniu przyjętym w art. 29 EOG i rozporządzeniu (EWG) nr 1408/71 obejmuje uprawnienie do renty inwalidzkiej w ramach systemów funduszy emerytalnorentowych, takich jak ten będący przedmiotem głównego postępowania, w tym świadczeń wynikających z prognozowanych uprawnień.

2) Niezgodne z art. 45 ust. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 jest uzależnianie nabycia prawa do świadczeń inwalidzkich wynikających z praw prognozowanych, takich jak te będące przedmiotem postępowania głównego, od spełnienia warunku dotyczącego opłacania przez osobę należącą do funduszu emerytalno-rentowego składek na rzecz funduszu należącego do określonej grupy funduszy przez oznaczony okres poprzedzający datę wypadku, a tym samym nieuwzględnianie składek wniesionych do systemów zabezpieczenia społecznego w innych państwach EOG w związku ze świadczeniem tam pracy.

3) Zgodnie z rozporządzeniem (EWG) nr 574/72 osoby składają wnioski o świadczenia w państwie, w którym zamieszkiwali i w którym byli uprawnieni do świadczeń z zabezpieczenia społecznego w momencie, w którym ulegli wypadkowi. Złożenie wniosku we właściwej instytucji innego państwa EOG nie stanowi jednakże przeszkody do nabycia praw do świadczeń przewidzianych w rozporządzeniu (EWG) nr 1408/71. We wszystkich przypadkach każda zainteresowana instytucja musi podjąćż prawomocną decyzję, w której stwierdza, czy wnioskodawcy należy przyznać świadczenie, o które wystąpił do tej instytucji.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024