Zaproszenie do składania wniosków - ENTR/CIP/09/E/N02S001 - Przedsiębiorczość młodych ludzi i kształcenie w zakresie przedsiębiorczości.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - ENTR/CIP/09/E/N02S001

Przedsiębiorczość młodych ludzi i kształcenie w zakresie przedsiębiorczości

(2009/C 20/16)

(Dz.U.UE C z dnia 27 stycznia 2009 r.)

1. Cele i opis

Celem podjętego działania jest wsparcie wprowadzania w życie Small Business Act, w szczególności jego zasady nr 1, oraz Agendy z Oslo na rzecz kształcenia w zakresie przedsiębiorczości w Europie poprzez promowanie zapewniających sukces koncepcji w zakresie kształcenia na rzecz przedsiębiorczości oraz poprawy przedsiębiorczej postawy młodych ludzi w Europie.

Wspierane będą projekty uwzględniające niektóre z następujących celów (obszarów priorytetowych):

Kategoria 1:

– Ustanowienie ogólnoeuropejskiego programu warsztatów dla wykładowców przedsiębiorczości w szkołach wyższych w celu wymiany wiedzy i uczenia się od przedsiębiorców (Letnia Akademia Przedsiębiorczości);

Kategoria 2:

– Stworzenie wspólnej platformy internetowej dla nauczycieli przedsiębiorczości i przedsiębiorców,

– Stworzenie Europejskiej Sieci Nauczycieli Przedsiębiorczości,

– Propagowanie przedsiębiorczości pośród absolwentek uniwersytetów,

– Wspieranie przedsiębiorczej postawy młodych ludzi poza środowiskiem edukacyjnym,

– Rozwijanie innowacyjnych i opartych na praktyce materiałów dydaktycznych w zakresie przedsiębiorczości dla szkolnictwa wyższego (uniwersytetów), w szczególności poprzez korzystanie z rzeczywistych przypadków i uczenia się poprzez doświadczenie.

Działania te muszą charakteryzować się wyraźną europejską wartością dodaną. W kategorii 2 wybrane mogą zostać również wnioski nie należące do wyżej wymienionych obszarów priorytetowych, o ile odpowiadają one jednej z inicjatyw zawartych w Agendzie z Oslo na rzecz kształcenia w zakresie przedsiębiorczości w Europie i zapewniają znaczącą wartość dodaną.

Zapoznanie się z tekstem agendy z Oslo na rzecz kształcenia w zakresie przedsiębiorczości w Europie i pobranie go możliwe jest pod adresem internetowym:

http://ec.europa.eu/enterprise/entrepreneurship/support_measures/training_education/doc/oslo_agenda_final.pdf

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

Wnioski muszą zostać złożone przez osoby prawne. W przypadkach, w których wymaga tego prawo krajowe, osoby prawne muszą być właściwie ukonstytuowane i zarejestrowane.

W niniejszym zaproszeniu do składania wniosków mogą uczestniczyć podmioty publiczne lub prywatne pod warunkiem, że mogą udokumentować specyficzne doświadczenie wymagane na podstawie pkt. 6.3 niniejszego zaproszenia. Mogą to być w szczególności:

– organy administracji publicznej na wszelkich poziomach; władze krajowe, regionalne i lokalne,

– placówki edukacyjne (szkoły podstawowe i średnie, szkoły zawodowe, uniwersytety itp.),

– organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje działające w powiązanych obszarach,

– firmy świadczące usługi w zakresie kształcenia i szkolenia (publiczne i prywatne),

– izby handlowo-przemysłowe lub podobne organy,

– stowarzyszenia przedsiębiorstw i sieci wspierające przedsiębiorstwa.

Kwalifikują się wnioski osób prawnych mających siedzibę w jednym z następujących państw:

– państwa członkowskie UE,

– państwa EOG: Islandia, Liechtenstein i Norwegia,

– kraje przystępujące, kraje kandydujące i inne kraje uczestniczące w programie ramowym na rzecz konkurencyjności i innowacji: Albania, Chorwacja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Izrael, Czarnogóra, Serbia i Turcja.

Komisja może wybrać wnioski przedstawione przez wnioskodawców z krajów przystępujących, krajów kandydujących i innych krajów pod warunkiem, że do dnia selekcji podpisane zostaną porozumienia regulujące uczestnictwo tych krajów w programie prac na rzecz przedsiębiorczości i innowacyjności w 2009 r., zgodnie z decyzją nr 1639/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającą program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013).

3. Budżet i czas trwania projektu

Budżet maksymalny przewidziany na działanie wynosi około 2.750.000 EUR

Orientacyjna liczba projektów/średnia wielkość:

Dla kategorii 1 wsparcie otrzymają maksymalnie 2 projekty.

Dla kategorii 2 wsparcie otrzyma maksymalnie 10 projektów.

Próg współfinansowania wspólnotowego:

Wsparcie otrzymają wyłącznie projekty wymagające finansowania ze strony UE w przedziale od 200.000 EUR do 500.000 EUR.

Wskaźnik współfinansowania wspólnotowego kosztów kwalifikowalnych:

Dla kategorii 1 do 60 %

Dla kategorii 2 do 50 %

Przewidziana data rozpoczęcia projektów: 1 listopada 2009 r.

Maksymalny czas trwania projektów:

Kategoria 1: 36 miesięcy

Kategoria 2: 15 miesięcy

4. Termin realizacji

Wnioski należy przesyłać do Komisji najpóźniej do dnia 20 kwietnia 2009 r.

5. Dalsze informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na następującej stronie internetowej: http://ec.europa.eu/enterprise/funding/index.htm

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024