Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/15/2009 - Działania innowacyjne "Aktywni obywatele dla Europy" - Program Europa dla Obywateli - działanie 1, poddziałanie 1.6.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/15/2009

Działania innowacyjne "Aktywni obywatele dla Europy"

Program Europa dla Obywateli - działanie 1, poddziałanie 1.6

(2009/C 176/05)

(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2009 r.)

I. CELE I OPIS

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków EACEA/15/2009 jest decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca program "Europa dla Obywateli" na rzecz promowania aktywnego obywatelstwa europejskiego na lata 2007-2013(1) (zwany dalej "programem").

1. Ogólne cele programu

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma przyczynić się do osiągnięcia następujących ogólnych celów programu Europa dla obywateli:

a) stworzenie obywatelom możliwości współpracy i uczestniczenia w tworzeniu coraz bliższej, demokratycznej i otwartej na świat Europy, zjednoczonej w swojej różnorodności kulturowej i przez nią wzbogacanej, w celu rozwijania obywatelstwa Unii Europejskiej;

b) budowanie poczucia tożsamości europejskiej w oparciu o wspólne wartości, historię i kulturę;

c) umacnianie poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską wśród jej obywateli;

d) pogłębianie wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy szanują i doceniają różnorodność kulturową i językową, przyczyniając się do dialogu międzykulturowego.

2. Szczegółowe cele niniejszego zaproszenia do składania wniosków

Ogólnym celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest przetestowanie i utworzenie innowacyjnych programów wymiany ponadnarodowej, w celu doprowadzenia do długoterminowych partnerstw między organizacjami społeczeństwa obywatelskiego działającymi w różnych krajach uczestniczących w dziedzinie programu Europa dla Obywateli.

W szczególności projekty finansowane w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków mają przyczynić się do osiągnięcia następujących celów:

a) utworzenie i przetestowanie nowych form mobilności ponadnarodowej między organizacjami społeczeństwa obywatelskiego;

b) promowanie pojęcia doradztwa ponadnarodowego wśród organizacji społeczeństwa obywatelskiego promowanie metody innowacyjnego projektu w odniesieniu do mobilności ponadnarodowej i doradztwa wśród organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

3. Priorytety tematyczne

Projekty powinny koncentrować się na wspieraniu organizacji społeczeństwa obywatelskiego w zwiększaniu ich zdolności do aktywnego promowania jednego lub kilku tematów programu Europa dla Obywateli:

– przyszłość Unii Europejskiej i jej wartości podstawowe;

– aktywne obywatelstwo europejskie: partycypacja i demokracja w Europie;

– dialog międzykulturowy;

– jakość życia ludzi w Europie: zatrudnienie, spójność społeczna i zrównoważony rozwój;

– wpływ polityki UE na społeczeństwo.

II. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

1. Organizacje

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków jest skierowane do organizacji społeczeństwa obywatelskiego nienastawionych na zysk, o następującym statusie prawnym: organizacje pozarządowe, federacje, stowarzyszenia, związki zawodowe(2), organizacje lub platformy patronackie na poziomie europejskim lub ich członkowie krajowi, które są w stanie tworzyć programy mobilności w uporządkowany i systemowy sposób.

1.1. Partnerstwa

W projekcie muszą brać udział kwalifikujące się organizacje z co najmniej 2 kwalifikujących się krajów, z których co najmniej jedno jest państwem członkowskim UE.

2. Kwalifikujące się kraje

a) 27 państw członkowskich Unii Europejskiej:

Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo;

b) Chorwacja;

c) Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (BJRM);

d) Albania.

III. KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA

Działania muszą przyczynić się lub być w stanie przyczynić się do rozwoju i wdrażania szczegółowych celów oraz jednego lub kilku tematów określonych w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków.

Rodzaje działań wspieranych przez niniejsze zaproszenie do składania wniosków powinny promować mobilność ponadnarodową wśród pracowników lub wolontariuszy, kierowników i członków zarządu organizacji partnerskiej działających ochotniczo. Mogłyby one obejmować:

a) doradztwo indywidualne;

b) doradztwo dla grup pracowników/wolontariuszy;

c) wymianę pracowników między organizacjami partnerskimi;

Wspólne konferencje, warsztaty i spotkania między organizacjami partnerskimi mogą być wspierane tylko wtedy, gdy są bezpośrednim wsparciem dla punktów a), b) i c), o których mowa w poprzednim ustępie.

Działania w ramach projektu zmierzają do tworzenia i zastosowania innowacyjnych metodologii w zakresie doradztwa i wymiany pracowników, na przykład doradztwa mieszanego (tj. działań w terenie i w trybie online).

Działania muszą rozpocząć się w okresie od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 marca 2010 r.

Maksymalny czas trwania projektów wynosi 12 miesięcy.

IV. KRYTERIA PRZYZNAWANIA DOTACJI

Wnioski zgodne z kryteriami kwalifikacji i wykluczenia zostaną poddane ocenie w oparciu o kryteria przyznania dotacji przez komisję oceniającą w celu wyłonienia wniosków, które mogą być współfinansowane.

Kwalifikujące się wnioski w sprawie projektów zostaną poddane ocenie w oparciu o następujące kryteria jakościowe i ilościowe.

1. Kryteria jakościowe

Na kryteria jakościowe składać się będzie 80 % punktów w ramach procedury oceny:

związek projektu z celami i priorytetami programu (25 % dostępnych punktów),

znaczenie projektu i proponowanych metod (25 % dostępnych punktów),

wpływ (15 % dostępnych punktów),

widoczność i działania uzupełniające (15 % końcowej oceny).

2. Kryteria ilościowe

Na kryteria ilościowe składać się będzie 20 % punktów w ramach procedury oceny.

wpływ geograficzny (10 % dostępnych punktów),

– liczba zaangażowanych kwalifikujących się krajów,

grupa docelowa (10 % dostępnych punktów),

– liczba zaangażowanych uczestników.

V. BUDŻET

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 1.100.000 EUR.

Przyznana kwota dotacji nie może jednak przekraczać 80 % całkowitych kwalifikowalnych kosztów projektu, zgodnie ze szczegółowym szacowanym budżetem.

Minimalna kwota dotacji wynosi 75.000 EUR.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 150.000 EUR.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków, w zależności od jakości wniosków.

VI. OSTATECZNY TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy przesyłać do dnia 30 września 2009 r.

Agencja Wykonawcza pracuje obecnie nad uruchomieniem elektronicznego systemu składania wszystkich wniosków.

W przypadku niniejszego zaproszenia do składania wniosków wnioskodawcy muszą złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego od lipca 2009 r. Formularz ten (wraz z załącznikami) uznaje się za ostateczny wniosek.

Ponadto papierową wersję pełnego wniosku należy przesłać pocztą na następujący adres, przed ostatecznym terminem:

EACEA

Unit P7 Citizenship

Applications - 'Innovative Actions'

BOUR 01/25

Avenue du Bourget 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski złożone na odpowiednim formularzu, należycie wypełnione, opatrzone datą i podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek.

Wnioski wysyłane faksem lub bezpośrednio pocztą elektroniczną nie będą rozpatrywane.

VII. DODATKOWE INFORMACJE

Szczegółowe wytyczne dla wnioskodawców i formularze wniosków można znaleźć na stronie internetowej pod następującym adresem: http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.php

Wnioski muszą być złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu i zawierać wszystkie wymagane załączniki i informacje.

______

(1) Decyzja nr 1904/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. (Dz.U. L 378 z 27.12.2006, s. 32), zmieniona decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1358/2008/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U. L 350 z 30.12.2008 s. 58).

(2) Związki zawodowe, z którymi prowadzone są konsultacje do celów dialogu społecznego zgodnie z art. 138 Traktatu mogą kwalifikować się do dotacji, nawet jeśli nie mają osobowości prawnej w ramach właściwych przepisów krajowych.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.176.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/15/2009 - Działania innowacyjne "Aktywni obywatele dla Europy" - Program Europa dla Obywateli - działanie 1, poddziałanie 1.6.
Data aktu: 29/07/2009
Data ogłoszenia: 29/07/2009