Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/M.3333 - Sony/BMG).

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie

COMP/M.3333 - Sony/BMG

(Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji 2001/462/WE, EWWiS z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji -

Dz.U. L 162 z 19.6.2001, str. 21)

(2008/C 94/08)

(Dz.U.UE C z dnia 16 kwietnia 2008 r.)

W dniu 9 stycznia 2004 r. Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji, w wyniku której przedsiębiorstwa Bertelsmann AG i Sony Corporation of America przejęły w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Rady (EWG) nr 4064/89 (rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw) wspólną kontrolę nad wspólnym przedsiębiorstwem nagrań muzycznych "Sony BMG" w drodze zakupu udziałów w nowo utworzonej spółce.

W dniu 19 lipca 2004 r. Komisja uznała koncentrację za zgodną ze wspólnym rynkiem. W dniu 13 lipca 2004 r. urzędnik przeprowadzający spotkanie wyjaśniające stwierdził w swoim sprawozdaniu końcowym, że w przedmiotowym postępowaniu prawo do złożenia ustnych wyjaśnień zostało zachowane wobec wszystkich uczestników(1).

Następnie w dniu 13 lipca 2006 r. Sąd Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich, na podstawie skargi wniesionej przez Independent Music Publisher and Labels Association (IMPALA), stwierdził nieważność wspomnianej decyzji Komisji.

W dniu 31 stycznia 2007 r. Komisja otrzymała uaktualnioną wersję pierwotnego zgłoszenia, zawierającą informacje i dane niezbędne do przeprowadzenia oceny zgłoszonej transakcji w kontekście bieżących warunków rynkowych. Uaktualnione zgłoszenie obejmowało informacje o utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa nagrań muzycznych "Sony BMG", utworzonego ostatecznie po wydaniu przez Komisję decyzji wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji w dniu 19 lipca 2004 r.

Po zbadaniu uaktualnionego zgłoszenia Komisja stwierdziła, iż zgłoszona transakcja wchodzi w zakres rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz wzbudza poważne wątpliwości co do zgodności ze wspólnym rynkiem oraz funkcjonowaniem porozumienia EOG. W związku z tym w dniu 1 marca 2007 r. Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Ponieważ strony nie udzieliły pełnych informacji, o których przekazanie wnoszono, postępowanie zawieszono zgodnie z art. 11 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw na okres od dnia 22 marca 2007 r. do dnia 26 czerwca 2007 r.

W dniach 15 marca, 8 maja i 3 sierpnia 2007 r. na wniosek stron umożliwiono im dostęp do najważniejszych dokumentów w aktach, przekazanych przez osoby trzecie, zgodnie z obowiązującymi w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji najlepszymi wzorcami w zakresie prowadzenia przez WE postępowań w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Ponadto IMPALA, osoba trzecia reprezentująca niezależne firmy nagraniowe, otrzymała na swój wniosek jawną wersję decyzji wydanej na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) oraz późniejszych uwag zgłoszonych przez strony, a także inne najważniejsze dokumenty przedstawione przez strony w sprawie, w szczególności komentarze stron do uwag zgłoszonych przez IMPALA.

Po przeprowadzeniu przez służby Komisji dokładnego badania rynku stwierdzono, że proponowana transakcja nie naruszy znacząco efektywnej konkurencji na wspólnym rynku lub jego istotnej części i w związku z tym jest zgodna ze wspólnym rynkiem i Porozumieniem EOG. W związku z tym w niniejszej sprawie nie przesłano stronom pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń.

Strony ani osoby trzecie nie zgłosiły urzędnikowi przeprowadzającemu postępowanie wyjaśniające żadnych zapytań ani uwag. Niniejsza sprawa nie wymaga specjalnego komentarza dotyczącego prawa do złożenia ustnych wyjaśnień.

Bruksela, dnia 25 września 2007 r.

Karen WILLIAMS

______

(1) Dz.U. C 52 z 2.3.2005, str. 5.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024