Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi i zmieniającego rozoprządzenie (WE) nr 70/2001

(2008/C 93/06)

(Dz.U.UE C z dnia 15 kwietnia 2008 r.)

Numer XA: XA 373/07

Państwo członkowskie: Zjednoczone Królestwo

Region: Shetland

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną: Shetland Cast Ewe Welfare Scheme

Podstawa prawna:

Section 4 of the Small Landholders (Scotland) Act 1911

Commission Regulation (EC) No 1857/2006

Roczne wydatki planowane w ramach programu lub całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi:

Rok Wydatki
2007-2008 Poniżej 50.000 GBP

Maksymalna intensywność pomocy: Pomoc będzie ograniczona do strat spowodowanych przez ograniczenia wynikające z kwarantanny, związane z wybuchem choroby, którą oficjalnie uznały organy publiczne. Intensywność pomocy nie przekroczy 100 %

Data realizacji: 6 grudnia 2007 r.

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej: Program będzie trwał dziesięć tygodni i zakończy się dnia 9 lutego 2008 r.

Cel pomocy:

The Shetland Cast Ewe Welfare Scheme będzie dostępny dla rolników i dzierżawców na Wyspach Szetlandzkich, którzy w wyniku ograniczeń wywozowych nałożonych w związku z wybuchem pryszczycy w Zjednoczonym Królestwie mają problemy w zakresie dobrostanu maciorek wybrakowanych. Na Wyspach Szetlandzkich ta sytuacja w przypadku maciorek wybrakowanych (maciorek, które zbliżają się do końca okresu hodowlanego) jest szczególnie poważna. Stare osobniki normalnie zostałyby sprzedane i wywiezione z Wysp Szetlandzkich do końca września i przeznaczone na ostatni rok hodowli w łagodniejszych warunkach klimatycznych w innej części Zjednoczonego Królestwa lub zostałyby włączone do łańcucha żywnościowego jako baranina. Zakaz wywozu i ograniczenia przemieszczania wynikające z pryszczycy oznaczały, że organizowane zwykle jesienią targi maciorek wybrakowanych przeznaczonych do hodowli lub spożycia nie były w sierpniu i wrześniu dostępne dla rolników z Wysp Szetlandzkich.

Maciorki wybrakowane objęte programem określa się na podstawie wieku (ponad pięć lat) oraz wadliwej fizjologii - z powodu niepełnego uzębienia mogą wyłącznie przeżuwać najbardziej miękkie rodzaje paszy. Karmienie uzupełniające nie może więc zapewnić im odpowiedniego pokarmu, który umożliwiłby ostatni okres hodowli. Przeniesienie tych zwierząt na pastwiska znajdujące się w południowej Anglii i Walii w sierpniu i wrześniu nie było możliwe z uwagi na wspominane wyżej ograniczenia wywozowe nałożone w związku z wybuchem pryszczycy w Zjednoczonym Królestwie, który nastąpił w tym czasie.

Klimat Wysp Szetlandzkich powoduje, że wzrost trawy kończy się do października. W związku z niewielką ilością paszy naturalnej poziom dobrostan maciorek wybrakowanych ulega obniżeniu. Z nadejściem zimy sytuacja ulegnie pogorszeniu, a głód wśród zwierząt spowoduje poważne problemy z dobrostanem. Większość rolników i dzierżawców nie posiada środków finansowych na zabicie i zakopanie swoich maciorek wybrakowanych na terenie gospodarstwa (zakopywanie jest zresztą praktycznie niemożliwe z powodu bardzo cienkiej warstwy gleby pokrywającej skaliste podłoże). Jako że nie istnieje obecnie rynek zbytu dla tych zwierząt, a ich stan się będzie stopniowo pogarszał, najbardziej właściwym rozwiązaniem jest usunięcie przedmiotowych osobników ze stada z uwagi na dobrostan zwierząt.

Uwaga: Wyspy Szetlandzkie są objęte wyłączeniem umożliwiającym zakopywanie.

Producenci będą odpowiedzialni za transport kwalifikujących się zwierząt (maciorek wybrakowanych, których okres hodowli na Wyspach Szetlandzkich dobiega końca) do głównego punktu odbiorczego. Personel punktu odbiorczego nie będzie płacił producentom za kwalifikujące się zwierzęta. Zwierzęta nie zostaną włączone do łańcucha żywnościowego, lecz zostaną przewiezione do rzeźni w celu uboju i usunięcia. Usługi te zostaną zapewnione w imieniu rządu Szkocji w drodze przetargu. Jest to zgodne z art. 10 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006, który stanowi, że pomoc musi być ograniczona do strat spowodowanych chorobami, których wystąpienie zostało oficjalnie stwierdzone przez organy publiczne

Koszty kwalifikowalne:

W ramach Shetland Cast Ewe Welfare Scheme operator punktu odbiorczego otrzyma 10 GBP za sztukę każdego kwalifikującego się zwierzęcia, do całkowitej liczby 5.000 zwierząt. Kwota 10 GBP pokryje ubój danego zwierzęcia, koszt zakopania na składowisku odpadów Rova Head na Wyspach Szetlandzkich oraz koszt transportu między punktem odbiorczym a rzeźnią oraz rzeźnią a składowiskiem odpadów.

Operatorzy rzeźni i składowisk odpadów otrzymają zapłatę za usługi związane z ubojem i usuwaniem ubitych zwierząt; koszty te zostaną określone w drodze przetargu dla rzeźni i zostaną uregulowane przez operatorów punktu odbiorczego. Jest to zgodnie z art. 10 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006, który stanowi, że intensywność pomocy brutto nie może przekroczyć 100 %.

Rolnicy i dzierżawcy nie otrzymają płatności za maciorki wybrakowane usunięte ze stad w ramach odnośnego programu ani za koszty poniesione w związku z dostarczeniem ich do punktu odbiorczego, dzięki czemu uniknie się problemów związanych nadmierną kompensacją oraz nie będzie się zachęcało do usuwania zwierząt, które można objąć innym rozwiązaniem

Sektor(-y) gospodarki:

Program ma zastosowanie wyłącznie do MŚP chowających maciorki wybrakowane na Wyspach Szetlandzkich. Maciorki wybrakowane nie kwalifikują się do zgłoszonego wcześniej programu Scottish Welfare Disposal Scheme, ponieważ dotyczy on wyłącznie jagniąt tuczonych lekkich.

Kwalifikujące się przedsiębiorstwa muszą się zaliczać do "małych lub średnich przedsiębiorstw", co oznacza, że beneficjenci programu (w przeciwieństwie do usługodawców) muszą zatrudniać mniej niż 250 pracowników, mieć roczny obrót niższy niż 50 mln EUR lub bilansowy kapitał własny niższy niż 43 mln EUR, a także nie mogą stanowić własności innych przedsiębiorstw w więcej niż 25 %.

Większe przedsiębiorstwa i agencje rządowe finansowane ze środków publicznych nie są uprawnione do zostania beneficjentami przedmiotowego programu

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Shetland Islands Council

6 North Ness Business Park

ZE1 0LZ Lerwick

United Kingdom

Contact Jon Dunn

Tel (44) 1595 74 49 51

Strona internetowa:

http://www.sdt.shetland.org/Schemes.aspx

Podpisano i opatrzono datą w imieniu Departamentu ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (Department for Environment, Food and Rural Affairs - właściwy organ w Zjednoczonym Królestwie)

Duncan KERR

Agricultural State Aid

Department for Environment, Food and Rural Affairs

Area 8D, 9 Millbank

C/o Nobel House

17 Smith Square, Westminster

SW1P 3JR London

United Kingdom

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.93.8

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001.
Data aktu: 15/04/2008
Data ogłoszenia: 15/04/2008